Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš se těší na setkání s Gatesem. Zakladatele Microsoftu přizve do projektů v Sýrii

Babiš se těší na setkání s Gatesem. Zakladatele Microsoftu přizve do projektů v Sýrii

Českého premiéra Andreje Babiše (ANO) čeká zítra ráno v Bruselu setkání s americkým filantropem a zakladatelem softwarové společnosti Microsoft Billem Gatesem. Babiš se na schůzku, kterou inicioval Gates, podle svých slov těší. Osloví ho s účastí na společných projektech v Sýrii.

„Schůzku inicioval Gates. Těší mě to a rád na ni půjdu,“ řekl dnes při příjezdu na zasedání Evropské rady v Bruselu český premiér Andrej Babiš. Setkání s americkým filantropem a zakladatelem společnosti Microsoft proběhne zítra ráno. Gates se kromě Babiše setká také s premiéry jiných zemí EU a zástupci unijních institucí. Už dnes odpoledne jednal s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Babiš před novináři ve středu odpoledne prohlásil, že se Gatese u příležitosti společného setkání zeptá, zda by neměl zájem o zapojení do projektů v Sýrii.

Premiér o Sýrii mluvil v souvislosti s nedávnou kauzou kolem přijetí 50 syrských sirotků. O plánu se hovořilo i v Poslanecké sněmovně, kde opoziční TOP 09 neprosadila usnesení, aby dolní komora požádala vládu o přijetí nejméně 50 syrských dětí z uprchlických táborů. K přijetí dětí, které navrhovala europoslankyně Michaela Šojdrová, vyzvala premiéra Andreje Babiše téměř polovina senátorů.

Babiš tvrdí, že je potřeba těmto dětem pomáhat přímo v Sýrii. „Pomůžeme dětem tam, kde se narodily a žily, tedy v Sýrii,“ uvedl v pondělí Babiš, podle kterého v utečeneckých táborech žádní sirotci nejsou. „Mám projekt. Momentálně tam hledáme pozemek, že bychom tam pro ty děti postavili byty, školu, školku, jídelnu,“ dodal.

Sýrie podle Babiše potřebuje mír i Marshallův plán obnovy, čemuž Česko hodlá napomáhat. Premiér tak reagoval na kritiku z úst šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. Ten se na stránkách francouzského listu Le Monde opřel do některých zemí EU včetně ČR za to, že naprosto odmítají přijímat migranty, a odmítly dokonce přijmout děti bez doprovodu.

Mezi další témata, o kterých by během schůzky mezi českým premiérem a Billem Gatesem mohla padnout řeč, patří podle ČTK kromě rozvojové pomoci Africe také rozvoj digitální ekonomiky.

Bill Gates se v posledních letech soustředí zejména na charitativní činnost. Nadace, kterou založil s manželkou Melindou, pomáhá například se zlepšováním zdravotní péče v Africe.

Ve čtvrtek má Gates jménem své nadace podepsat s komisařem pro mezinárodní spolupráci a rozvoj Nevenem Mimicou dohodu o „významném finančním příspěvku“ nadace do Evropského plánu vnějších investic. Peníze mají podle Evropské komise sloužit na rozvoj diagnostických zdravotnických služeb v subsaharské Africe. Právě Afrika je z pohledu EU v mnoha oblastech klíčovým kontinentem, podpora a rozvoj tamních států by například měla přispět ke snížení migračních tlaků směrem na sever do Evropy.

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867