Babiš se těší na setkání s Gatesem. Zakladatele Microsoftu přizve do projektů v Sýrii | info.cz

Články odjinud

Babiš se těší na setkání s Gatesem. Zakladatele Microsoftu přizve do projektů v Sýrii

Českého premiéra Andreje Babiše (ANO) čeká zítra ráno v Bruselu setkání s americkým filantropem a zakladatelem softwarové společnosti Microsoft Billem Gatesem. Babiš se na schůzku, kterou inicioval Gates, podle svých slov těší. Osloví ho s účastí na společných projektech v Sýrii.

„Schůzku inicioval Gates. Těší mě to a rád na ni půjdu,“ řekl dnes při příjezdu na zasedání Evropské rady v Bruselu český premiér Andrej Babiš. Setkání s americkým filantropem a zakladatelem společnosti Microsoft proběhne zítra ráno. Gates se kromě Babiše setká také s premiéry jiných zemí EU a zástupci unijních institucí. Už dnes odpoledne jednal s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Babiš před novináři ve středu odpoledne prohlásil, že se Gatese u příležitosti společného setkání zeptá, zda by neměl zájem o zapojení do projektů v Sýrii.

Premiér o Sýrii mluvil v souvislosti s nedávnou kauzou kolem přijetí 50 syrských sirotků. O plánu se hovořilo i v Poslanecké sněmovně, kde opoziční TOP 09 neprosadila usnesení, aby dolní komora požádala vládu o přijetí nejméně 50 syrských dětí z uprchlických táborů. K přijetí dětí, které navrhovala europoslankyně Michaela Šojdrová, vyzvala premiéra Andreje Babiše téměř polovina senátorů.

Babiš tvrdí, že je potřeba těmto dětem pomáhat přímo v Sýrii. „Pomůžeme dětem tam, kde se narodily a žily, tedy v Sýrii,“ uvedl v pondělí Babiš, podle kterého v utečeneckých táborech žádní sirotci nejsou. „Mám projekt. Momentálně tam hledáme pozemek, že bychom tam pro ty děti postavili byty, školu, školku, jídelnu,“ dodal.

Sýrie podle Babiše potřebuje mír i Marshallův plán obnovy, čemuž Česko hodlá napomáhat. Premiér tak reagoval na kritiku z úst šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. Ten se na stránkách francouzského listu Le Monde opřel do některých zemí EU včetně ČR za to, že naprosto odmítají přijímat migranty, a odmítly dokonce přijmout děti bez doprovodu.

Mezi další témata, o kterých by během schůzky mezi českým premiérem a Billem Gatesem mohla padnout řeč, patří podle ČTK kromě rozvojové pomoci Africe také rozvoj digitální ekonomiky.

Bill Gates se v posledních letech soustředí zejména na charitativní činnost. Nadace, kterou založil s manželkou Melindou, pomáhá například se zlepšováním zdravotní péče v Africe.

Ve čtvrtek má Gates jménem své nadace podepsat s komisařem pro mezinárodní spolupráci a rozvoj Nevenem Mimicou dohodu o „významném finančním příspěvku“ nadace do Evropského plánu vnějších investic. Peníze mají podle Evropské komise sloužit na rozvoj diagnostických zdravotnických služeb v subsaharské Africe. Právě Afrika je z pohledu EU v mnoha oblastech klíčovým kontinentem, podpora a rozvoj tamních států by například měla přispět ke snížení migračních tlaků směrem na sever do Evropy.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud