Babišovo paktování s komunisty a výroky Zemana o novičoku otáčí Česko na východ, píší Slováci | info.cz

Články odjinud

Babišovo paktování s komunisty a výroky Zemana o novičoku otáčí Česko na východ, píší Slováci

Ústupky komunistům za toleranci vlády mohou ovlivnit zahraničněpolitickou orientaci České republiky, napsal dnes slovenský list Denník N k požadavkům KSČM, která vystupuje proti závazku formující se koalice hnutí ANO premiéra Andreje Babiše a ČSSD ohledně vojenských misí v zahraničí. List Sme zase uvedl, že orientaci Česka na východ posunul prezident Miloš Zeman svými výroky o výrobě jedu novičok v ČR, kterým byl otráven v Británii bývalý ruský agent Sergej Skripal. Z útoku na Skripala Londýn obvinil Rusko, které to odmítlo.

„Andrej Babiš chce vládnout v koalici s ČSSD a s tichou podporou komunistů. Už jen on sám je velkým problémem, ale plánovaná spolupráce s krajní levicí je ukázkou, kolik může zemi stát paktování s extrémem,“ uvedl Denník N.

List poznamenal, že domlouvané programové prohlášení ANO a ČSSD sice počítá s posílením české účasti v zahraničních misích, ale komunisté jsou proti vysílání českých vojáků do Pobaltí.

„Postupné ústupky extremistům (čeští komunisté do dneška mají problém odsoudit procesy z 50. let) jednoduše nejsou zadarmo. V Česku již například mohou ovlivnit zahraničněpolitickou orientaci země,“ uvedl list.

Deník Sme zase za sabotáž zájmů Česka označil výroky českého prezidenta Zemana o výrobě novičoku v ČR. „Podporou ruské verze příběhu, což Kreml hned také propagandisticky využil, opět o něco pootočil střelkou české zahraniční politiky. Směrem od atlanticko-evropských preferencí čím dál více k autokratickým režimům východu,“ napsalo Sme.

List kritizoval Zemana i za jeho odmítavý postoj k nominaci europoslance Miroslava Pocheho na ministra zahraničí. Podle Sme Zeman názorně ukazuje svůj manévrovací prostor tak, jak si ho sám představuje, bez respektu k ústavě či soudu a sleduje jen vlastní malicherné emoce. List dodal, že v Pocheho případě jde o to, že europoslanec podpořil před prezidentskými volbami Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud