Babišův směnný obchod s Francouzi slaví vítězství. Přesvědčil EU, aby přešla na "zajišťováky". | info.cz

Články odjinud

Babišův směnný obchod s Francouzi slaví vítězství. Přesvědčil EU, aby přešla na "zajišťováky".

Premiér Andrej Babiš dosáhl na půdě Evropské unie cenného vítězství. Skrz ministryni financí Alenu Schillerovou se mu podařilo evropskou osmadvacítku dotlačit k souhlasu, že státy budou moci při boji s daňovými úniky používat takzvaný systém přenesené daňové povinnosti známý jako reverse charge. V praxi jde v podstatě o přesun platby DPH z dodavatele na odběratele, což je v podstatě stejný systém, který se používá v Česku a mnohokrát vedl k tomu, že finanční správa vydala nechvalně známé  zajišťovací příkazy.

Hartwig Löger, ministr financí nyní předsednického Rakouska, dnes podle ČTK připomněl, že jde o opatření výjimečné a časově omezené, které by mělo pomoci zemím s "endemicky rozšířenými" takzvanými karuselovými podvody na DPH. 

Obecný mechanismus bude moci použít země jen při splnění přísných kritérií a poté, co její žádost o použití reverse charge státy posvětí. Uplatnit mechanismus bude možné u transakcí týkajících se zboží a služeb nad 17.500 eur (asi 450.000 Kč). Je to vyšší částka než komisí původně navržených 10.000 eur. Země přitom bude muset splňovat některé dodatečné podmínky, třeba účinný a funkční systém elektronických hlášení.

Největším podporovatelem reverse charge byl právě Babiš. Cesta ke schválení ovšem byla velmi trnitá a český premiér prostřednictvím Aleny Schillerové podle informací INFO.CZ rozjel velkou hru, kterou si dočasně znepřátelil Francouze a některé další země. Byla to totiž právě Francie, která reverse charge dlouhodobě odmítala a ještě na jaře blokovala finální kompromis.

Babiš ovšem Francouze nakonec k dohodě dotlačil, když jim několik měsíců "na oplátku" blokoval návrh na snížení DPH na digitální publikace, o nějž hodně stáli. A byli to nejenom oni. Na ministerstvu financí se podle informací INFO.CZ střídali lobbisté z Německa i Francie a snažili se přesvědčit české ministerstvo financí, aby ze své pozice couvlo. 

"Trvalo to sice 4,5 roku, ale dokázali jsme, že umíme prosadit svoji prioritu i proti názorům členských států a Komise. Díky moc kolegům za vytrvalost! Poprvé v historii našeho členství v EU jsme přesvědčili Komisi, aby předložila návrh, který chceme my," uvedl Babiš na sociální síti Twitter.

Dnešní zasedání ministrů financí EU tak odsouhlasilo nejen reverse charge, ale i snížení DPH na digitální publikace. To sníží náklady především vydavatelů elektronických knih či zpravodajským a jiným webům, které si nechávají platit od čtenářů za obsah.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud