Články odjinud

Bannonovo Hnutí jako voda na mlýn populistům v EU. Může zvrátit volby ve prospěch krajní pravice?

Bannonovo Hnutí jako voda na mlýn populistům v EU. Může zvrátit volby ve prospěch krajní pravice?

Koncem května půjdou voliči všech členských zemí Evropské unie k hlasovacím urnám, aby už podeváté rozhodli o budoucím složení Evropského parlamentu. Volby, které se tradičně netěší příliš velkému zájmu voličů, se nyní dostávají do centra pozornosti bývalého Trumpova poradce Steva Bannona. Kontroverzní postava amerického veřejného života chce v Bruselu založit nadaci, která má posílit populistické, krajně pravicové strany na starém kontinentu. Řada evropských politiků má z Bannonovy expanze obavy a na lehkou váhu ji neberou ani čeští europoslanci oslovení redakcí INFO.CZ. Jsou ale plány amerického nacionalisty, který chce stát v čele „pravicové populistické revoluce“, skutečně nebezpečné?

Bannovův cíl je jasný – rozložit Evropskou unii, na místo které mají nastoupit „národní státy s vlastní identitou“. Bývalý šéf nacionalistického zpravodajského webu Breitbart.com toho chce dosáhnout prostřednictvím nového think-tanku The Movement, který má být protivahou Open Society maďarského filantropa George Sorose.

The Movement, které má šířit pravicové myšlenky po starém kontinentu, bude sídlit v Bruselu, kam začne v příštích měsících nabírat zaměstnance. Kdy se podaří projekt oficiálně odstartovat, zatím není jasné, hotovo má být ale určitě před volbami do Evropského parlamentu. Právě na ty se bývalý stratég předvolební kampaně Donalda Trumpa chce zaměřit a doufá, že se v nich politikům napojeným na jeho „Hnutí“ podaří obsadit až třetinu z celkových 705 křesel.

Bannonovy plány vzbuzují v Evropě obavy. Například německá Svobodná demokratická strana (FDP) označila záměr založit nadaci na podporu krajně pravicových populistů za „přímý útok na Evropskou unii a její hodnoty“ a před Bannonovou iniciativou varují i čeští europoslanci.

„Je to typ člověka, který je velmi dobře zobrazen ve filmu Vrtěti psem. Pokud ho někdo nyní poslal oslabit Evropu pomocí podpory extremismu, může to znamenat značný problém a samozřejmě takový člověk je s příslušnými zdroji schopen ovlivnit jakékoli volby v kterékoli evropské zemi. Nelze to rozhodně brát na lehkou váhu,“ říká pro INFO.CZ europoslanec za ČSSD Pavel Poc, podle kterého je Bannon „nebezpečný člověk s pestrou historií“.

Poc zároveň připomíná, že Bannon stál v pozadí kampaně strany UKIP požadující odchod Londýna z Evropské unie před referendem o brexitu. A jak vyplývá z rozhovoru pro Daily Beast, právě úspěch brexitérů nebo euroskeptického Hnutí pěti hvězd a protiimigrační Ligy, které se po ovládnutí jarních parlamentních voleb dostaly do čela Itálie, je přitom pro Bannona velkým vzorem a inspirací.

The Movement, ve kterém by měly být sdruženy takové euroskeptické „kapacity“ jako šéfka francouzské Národní fronty a pravicově-nacionalistická politička Marine Le Penová, britský europoslanec Nigel Farage nebo maďarský premiér Viktor Orbán, má cílit i na menší krajně-pravicové strany. Krajně-pravicovým nováčkům, o kterých zatím není moc slyšet, chce poskytovat poradenskou podporu. Z takových plánů není nadšená ani česká europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

„Plány a aktivity pana Bannona vnímám velmi negativně. Riziko populismu v Evropě narůstá (nejen) v důsledku migrační vlny a dalších faktorů. Populismus je ale to poslední, co potřebujeme, abychom mohli reálné problémy řešit. K dezinformacím ze strany Ruska se přidá ještě posílená schopnost evropských populistů vytvářet dezinformace vlastní, což bude velmi nebezpečný koktejl,“ říká pro INFO.CZ s tím, že z Evropského parlamentu má s populistickými stranami bohaté zkušenosti, ale „nic konstruktivního od nich nevzešlo – zatím jen dokázaly utrácet peníze Evropského parlamentu určené na asistenty a projekty pro vlastní potřeby a večírky“.

Naopak europoslanec Petr Ježek zvolený za hnutí ANO plánům Bannona nepřikládá větší význam. „Populisté budou dál získávat voliče, pokud standardní politici nebudou schopni řešit jejich problémy – v mnoha zemích nyní spojené především s ‚odvrácenou stranou globalizace‘. Nadace nenadace,“ říká pro INFO.CZ.

Podobně obavy z Bannonovy nadace mírní také náměstek německého ministra zahraničí pro evropské otázky Michael Roth. Ten v rozhovoru pro Die Welt řekl, že by se Evropa „neměla nacionalistických kampaní, kterými by pan Bannon rád dostal Evropu na kolena, bát,“ ale bránit se jim pomocí pravdy a argumentů. 

Jakou bude mít The Movement odezvu, se teprve udiví. Podle odborníka na evropskou politiku z Ústavu mezinárodních vztahů Jana Kováře ale bude úspěch kontroverzního projektu záviset především na tom, jak bude Bannonův počin fungovat. „Pokud se bude snažit pomáhat jednotlivým populistickým stranám v Evropě, může to mít nějakou naději na úspěch – jakákoliv odbornější podpora, ať už je to cílení na voliče nebo marketing, málokteré straně ublíží,“ vysvětluje pro INFO.CZ odborník.

Pokud ale Bannon svou misi pojme jako hon za hledáním univerzálního evropského voliče populistů, pak je jeho projekt odsouzena k neúspěchu – volič populistické strany v Česku totiž požaduje něco jiného než ten v Nizozemsku nebo Itálii.  

„Z mého pohledu tedy bude záležet na tom, jak k tomu Bannon přistoupí – jestli bude na individuální bázi pomáhat jednotlivým stranám v evropských zemích, nebo se bude snažit hledat jednoho evropského voliče napříč celou Evropou. Pokud by to bylo takhle, tak si myslím, že to příliš velkou naději na úspěch nemá,“ tvrdí Kovář a podotýká, že kamenem úrazu populistických stran v Evropě není to, že by nebyly ve volbách do europarlamentu vidět, což dokázaly už výsledky voleb v letech 2009 a 2014, ale jejich následná práce v europarlamentu.

„Jejich problém není to, že by byly nějak marginální, nebo by nebyly schopné se prosadit – zvlášť ve volbách do Evropského parlamentu, kde se mainstreamovým a hlavně vládním stranám daří méně a úspěch sklízejí naopak menší a nové strany. Je to takové jejich kolbiště, kde mohou uspět. Vzhledem k tomu, jak jsou napříč Evropou heterogenní, je ale jejich problém to, že uvnitř Evropského parlamentu těžko spolupracují a často se pak jejich politické frakce rozpadají,“ tvrdí Kovář. Výsadou populistických stran je totiž jejich ryze nacionalistický postoj a těžko pak mohou spolupracovat na nadnárodní úrovni, když jdou jejich plány proti sobě.

„Krásně to teď ukazuje migrační krize a případ Itálie a Maďarska, kdy italští populisté v podobě Hnutí pěti hvězd prosazují úplně jiné řešení – tedy solidaritu na přerozdělování uprchlíků – než třeba Orbán, který přerozdělování striktně odmítá. Na půdě Evropského parlamentu tak mají problém sladit vlastní zájmy, protože jejich řešení většinou leží na národní úrovni než na té evropské. Tohle podle mě jen tak nepřekonají – ani když jim Steve Bannon vytvoří nějakou platformu, prostřednictvím které jim bude pomáhat získat víc a víc hlasů,“ uzavírá odborník ÚMV.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818