Bavorské volby vyhrála CSU, ale je oslabená. Musí si najít koaličního partnera | info.cz

Články odjinud

Bavorské volby vyhrála CSU, ale je oslabená. Musí si najít koaličního partnera

Bavorská Křesťanskosociální unie už nepovládne v Bavorsku sama. Bude si muset najít koaličního parntera. Posílili Zelení nalevo a napravo Alternativa pro Německo.

Dnešní zemské volby v Bavorsku podle zpřesněných odhadů veřejnoprávní televize ARD vyhrála vládnoucí Křesťanskosociální unie (CSU). Zisk 35,3 procenta hlasů pro ni ale představuje nejhorší výsledek za téměř 70 let. Pro svou novou vládu tedy bude muset hledat koaličního partnera. Druhou nejsilnější stranou se stali Zelení a do bavorského parlamentu se poprvé dostala protestní Alternativa pro Německo (AfD).

Právě Zelení a AfD patří k hlavním vítězům voleb. Zelení slaví s 18,5 procenta svůj nejlepší výsledek v Bavorsku, kde dosud nikdy nepřekonali ani hranici deseti procent. "Výsledek zemských voleb už teď Bavorsko změnil," je přesvědčena volební lídryně strany Katharina Schulzeová. Absolutní většina křesel pro CSU je podle ní ode dneška minulostí.

AfD, která ještě před pěti lety v největší spolkové zemi vůbec nekandidovala, bude zase díky zisku 10,9 procenta zastoupena už v 15 ze 16 spolkových parlamentů. Za dva týdny by se přitom měla dostat i do toho posledního v Hesensku. Bavorský výsledek je podle političky AfD Katrin Ebnerové-Steinerové také signálem pro kancléřku Angelu Merkelovou (CDU), která v Berlíně vládne v koalici s CSU a SPD.

Zcela opačné emoce než Zelení a AfD cítí politici CSU, tedy strany, která desítky let dominuje bavorské politice, ale dnes dosáhla nejhoršího výsledku od roku 1950. Ještě v roce 2013 přitom získala 47,7 procenta hlasů. Už dopředu se hovořilo o tom, že by dnešní hlasování nemusel přestát předseda strany a ministr vnitra Horst Seehofer. Bavorský premiér Markus Söder považuje výsledek své strany za bolestivý a generální tajemník Markus Blume ho má za hořký. Oba ale počítají s tím, že CSU bude dále vládnout.

Slavit nemůže ani sociální demokracie, která ztratila zhruba polovinu procentních bodů, když ji podle odhadů podpořilo jen 9,9 procenta voličů. Pro stranu, která výrazně oslabuje v celém Německu, je to nejhorší výsledek v Bavorsku od druhé světové války. Podle bývalého starosty Mnichova Christiana Udeho se jeho strana nachází ve volném pádu.

Lépe jsou na tom Svobodní voliči (FW), kteří se s 11,6 procenta mohou stát třetí nejsilnější stranou a navíc jsou nejpravděpodobnějším partnerem CSU pro vládní koalici. Do parlamentu by je mohli doprovodit i svobodní demokraté (FDP) s přibližně 5,1 procenty. Před branami zemského sněmu naopak podle všeho zůstane Levice.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud