Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Belgičané vyhodili Saúdy z největší bruselské mešity. Byli v podezření, že radikalizují věřící

Belgičané vyhodili Saúdy z největší bruselské mešity. Byli v podezření, že radikalizují věřící

Belgické úřady vyhodily zástupce Saúdské Arábie z největší bruselské mešity, která se nachází jen několik desítek metrů od unijních institucí. Informuje o tom belgický deník L'Echo. Takzvaná Velká mešita je roky v podezření, že její představitelé radikalizují věřící, přičemž právě belgické úřady na tom mají svůj podíl. 

Belgie v roce 1969 Saúdské Arábii mešitu v podstatě dlouhodobě pronajala s tím, že Saúdové budou platit její provoz. Parlamentní komise, která byla sestavena po teroristických útocích v Bruselu, ovšem doporučila tuto smlouvu vypovědět.

Saúdové dostali od belgických úřadů upozornění, že mají jeden rok, aby se sbalili a mešitu opustili. Něco podobného postihlo před časem i tamního imáma, kterému Belgičané zrušili povolení k pobytu, protože byl napojen na radikální salafistické hnutí. I ostatní představitelé mešity jsou nicméně pravděpodobně napojeni na skupiny hlásající radikální podobu islámu.

Belgičané „vyhození“ Saúdské Arábie řeší i na diplomatické úrovni, protože země na Blízkém východě patří mezi jejich důležité obchodní partnery. Byl to i stejný důvod, proč Belgie Saúdům mešitu v roce 1969 pronajala. Král Badouin chtěl tehdy získat přístup k ropě a Saúdům nabídl smlouvu na 99 let, která zahrnovala i pronájem mešity.

720p 360p
Co je Islám? Animace vysvětluje spor mezi sunnity a šíity

720p 360p
Saúdská Arábie vs. Írán

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1