Bez plastových výrobků na jedno použití bychom se měli umět obejít. Komentář europoslance L. Niedermayera

Luděk Niedermayer

Respekt k životnímu prostředí a snaha o to, abychom předávali naši Zemi následujícím generacím ve stavu, kdy na ni budou moci stejně jako my kvalitně žít, by měly být v dnešní době samozřejmostí. Zároveň to je i příležitost k rozvoji evropské ekonomiky a příležitost pro firmy investovat do nových technologií. Píše v komentáři pro INFO.CZ český europoslanec Luděk Niedermayer (EPP).

EU by totiž měla být moderní oběhovou ekonomikou vyvíjející technologie šetrné k životnímu prostředí a v maximální míře využívající ty, které jsou již dostupné. A měla by usilovat o to, abychom se od vytváření stále více odpadů a jejich nevhodného využívání posouvali směrem opačným. K tomu je třeba nastavovat srozumitelné, odůvodněné, stabilní a také poměrně ambiciózní cíle v oblasti využití zdrojů. Do ní spadá i oblast udržitelného nakládání s plastovými výrobky. 

Jsem zastánce jasných a funkčních kroků směřujících k omezení plastových výrobků na jedno použití. Tam, kde už nyní existuje rovnocenná alternativa (z hlediska funkce a přiměřeného nákladu), by měl platit zákaz uvádění na trh. Do této kategorie spadají třeba plastové příbory, talíře, brčka, míchátka či ultratenké mikrotenové tašky, s výjimkou těch používaných pro hygienické účely či k balení mokrých či vlhkých potravin. Tam, kde rovnocenná alternativa v podobě materiálů šetrných k životnímu prostředí prozatím neexistuje, by měla být volena opatření mírnější, jako je postupné snižování spotřeby, označování, zvýšení odpovědnost výrobce či jejich kombinace. 

Europoslanci vyhlásili válku brčkům i plastovým vidličkám. Co všechno by mělo dostat stopku?

sinfin.digital