Bezpečný přístav Španělsko? Země přijímá další lodě s uprchlíky, nápor ale zvládá s vypětím sil | info.cz

Články odjinud

Bezpečný přístav Španělsko? Země přijímá další lodě s uprchlíky, nápor ale zvládá s vypětím sil

Je to sotva pár týdnů, co se na Španělsko upínala pozornost kvůli jeho přístupu k migraci. Země v polovině června přijala lodě s uprchlíky, které za velké mediální pozornosti dříve odmítla Itálie. Vstřícný postoj Madridu byl v ostrém kontrastu k rezolutní politice nové italské vlády. Španělsko uprchlickou krizí v těchto týdnech není zasaženo o nic méně než Itálie, přesto chystá i vstřícné a humánní kroky vůči běžencům. Situaci v jihoevropské zemi zmapovali novináři britského serveru The Guardian.

Před dvěma týdny Španělsko za značné pozornosti Evropy přijalo záchranou loď Aquarius a další plavidla s celkem 630 lidmi zachráněnými u libyjského pobřeží. Migranti měli za sebou dlouhou plavbu, během které se jich odmítla ujmout Malta i Itálie. Před branami španělské Valencie na ně čekalo na 400 tlumočníků, téměř 2000 pracovníků Červeného kříže a ohromný nápis se slovy „Vítejte doma“ v pěti různých jazycích.

Situaci sledoval i duchovní Gabriel Delgado z přístavního města Cádiz nedaleko Gibraltaru. Mísil se v něm pocit štěstí, ale i frustrace a úzkosti. „Činnost španělské vlády, pokud jde o loď Aquarius a vzhledem k tomu, co se děje ve Středozemním moři, je naprosto v pořádku,“ řekl pro Guardian kněz, který pracuje s migranty už 25 let.

Ačkoli se v souvislosti s migrací do Evropy nejčastěji skloňuje Itálie a Řecko, Španělsko na tom není v těchto týdnech o nic lépe. Data Mezinárodní organizace pro migraci ukazují, že jen v červnu dorazilo k jeho břehům na 6800 migrantů – více než do dvou předchozích zemí dohromady. 

Jinak řečeno, Španělsko za poslední čtyři týdny v podstatě přijalo loď Aquarius jedenáctkrát. Příliv migrantů k jihošpanělským břehům ale není novým fenoménem a je fakt, že se do určité míry vymyká oproti situaci v Itálii. „Přijíždějí každý den,“ odpověděl španělský Sánchez premiér na otázku, zda by jeho země přijala i další lodi jako Aquarius. „Nejmenují se Aquarius a jsou to malé čluny. Nejsou tak nápadné, ale je to realita, na kterou se díváme každý den,“ dodal politik. 

V posledních týdnech se přitom začínají projevovat zásadní problémy v přijímacím systému a zoufalý nedostatek ubytovacích zařízení nejen pro dospělé, ale hlavně pro mladistvé uprchlíky bez rodiny. „Kdybychom tuto situaci předvídali, nemuseli by dnes muži, ženy a děti spát na podlahách sportovních hal, v přístavech nebo na policejních stanicích,“ dodává kněz Delgado citovaný britským Guardianem. „Je to opravdu strašná situace.“

Jeho slova jen potvrzují zprávy OSN, která Španělsko před nárůstem migrace varovala.

Podle Sáncheze je Španělsko pod tlakem. Zároveň ale poznamenal, že problém tkví hlavně v dialogu a spolupráci se státy původu a tranzitními zeměmi, kterou je potřeba neustále zlepšovat. Španělsko mimo jiné oznámilo, že plánuje rozšířit veřejnou zdravotní péči. Tu budou moci využít i cizinci bez povolení k pobytu. Mohlo by také zmírnit režim u plotů v afrických enklávách Ceuta a Melila, respektive jejich podobu.

Nehledě na vstřícné kroky je pro něj teď životně důležité, aby se podařilo rychle uvést do praxe závěry dojednané minulý týden na klíčovém unijním summitu. Tedy především zřízení záchytných středisek pro migranty už na africkém kontinentu, třeba v Libyi. Severoafrické země zatím něco takového odmítají.

Španělé mezitím na politické úrovni souhlasí se zpětným přebíráním migrantů registrovaných v unijní databázi, kteří budou zadrženi na německé hranici. A k břehům u Barcelony mezitím míří další záchranářská loď s migranty.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud