Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bezpečný přístav Španělsko? Země přijímá další lodě s uprchlíky, nápor ale zvládá s vypětím sil

Bezpečný přístav Španělsko? Země přijímá další lodě s uprchlíky, nápor ale zvládá s vypětím sil

Je to sotva pár týdnů, co se na Španělsko upínala pozornost kvůli jeho přístupu k migraci. Země v polovině června přijala lodě s uprchlíky, které za velké mediální pozornosti dříve odmítla Itálie. Vstřícný postoj Madridu byl v ostrém kontrastu k rezolutní politice nové italské vlády. Španělsko uprchlickou krizí v těchto týdnech není zasaženo o nic méně než Itálie, přesto chystá i vstřícné a humánní kroky vůči běžencům. Situaci v jihoevropské zemi zmapovali novináři britského serveru The Guardian.

Před dvěma týdny Španělsko za značné pozornosti Evropy přijalo záchranou loď Aquarius a další plavidla s celkem 630 lidmi zachráněnými u libyjského pobřeží. Migranti měli za sebou dlouhou plavbu, během které se jich odmítla ujmout Malta i Itálie. Před branami španělské Valencie na ně čekalo na 400 tlumočníků, téměř 2000 pracovníků Červeného kříže a ohromný nápis se slovy „Vítejte doma“ v pěti různých jazycích.

Situaci sledoval i duchovní Gabriel Delgado z přístavního města Cádiz nedaleko Gibraltaru. Mísil se v něm pocit štěstí, ale i frustrace a úzkosti. „Činnost španělské vlády, pokud jde o loď Aquarius a vzhledem k tomu, co se děje ve Středozemním moři, je naprosto v pořádku,“ řekl pro Guardian kněz, který pracuje s migranty už 25 let.

Ačkoli se v souvislosti s migrací do Evropy nejčastěji skloňuje Itálie a Řecko, Španělsko na tom není v těchto týdnech o nic lépe. Data Mezinárodní organizace pro migraci ukazují, že jen v červnu dorazilo k jeho břehům na 6800 migrantů – více než do dvou předchozích zemí dohromady. 

Jinak řečeno, Španělsko za poslední čtyři týdny v podstatě přijalo loď Aquarius jedenáctkrát. Příliv migrantů k jihošpanělským břehům ale není novým fenoménem a je fakt, že se do určité míry vymyká oproti situaci v Itálii. „Přijíždějí každý den,“ odpověděl španělský Sánchez premiér na otázku, zda by jeho země přijala i další lodi jako Aquarius. „Nejmenují se Aquarius a jsou to malé čluny. Nejsou tak nápadné, ale je to realita, na kterou se díváme každý den,“ dodal politik. 

V posledních týdnech se přitom začínají projevovat zásadní problémy v přijímacím systému a zoufalý nedostatek ubytovacích zařízení nejen pro dospělé, ale hlavně pro mladistvé uprchlíky bez rodiny. „Kdybychom tuto situaci předvídali, nemuseli by dnes muži, ženy a děti spát na podlahách sportovních hal, v přístavech nebo na policejních stanicích,“ dodává kněz Delgado citovaný britským Guardianem. „Je to opravdu strašná situace.“

Jeho slova jen potvrzují zprávy OSN, která Španělsko před nárůstem migrace varovala.

Podle Sáncheze je Španělsko pod tlakem. Zároveň ale poznamenal, že problém tkví hlavně v dialogu a spolupráci se státy původu a tranzitními zeměmi, kterou je potřeba neustále zlepšovat. Španělsko mimo jiné oznámilo, že plánuje rozšířit veřejnou zdravotní péči. Tu budou moci využít i cizinci bez povolení k pobytu. Mohlo by také zmírnit režim u plotů v afrických enklávách Ceuta a Melila, respektive jejich podobu.

Nehledě na vstřícné kroky je pro něj teď životně důležité, aby se podařilo rychle uvést do praxe závěry dojednané minulý týden na klíčovém unijním summitu. Tedy především zřízení záchytných středisek pro migranty už na africkém kontinentu, třeba v Libyi. Severoafrické země zatím něco takového odmítají.

Španělé mezitím na politické úrovni souhlasí se zpětným přebíráním migrantů registrovaných v unijní databázi, kteří budou zadrženi na německé hranici. A k břehům u Barcelony mezitím míří další záchranářská loď s migranty.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744