Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bezpečný přístav Španělsko? Země přijímá další lodě s uprchlíky, nápor ale zvládá s vypětím sil

Bezpečný přístav Španělsko? Země přijímá další lodě s uprchlíky, nápor ale zvládá s vypětím sil

Je to sotva pár týdnů, co se na Španělsko upínala pozornost kvůli jeho přístupu k migraci. Země v polovině června přijala lodě s uprchlíky, které za velké mediální pozornosti dříve odmítla Itálie. Vstřícný postoj Madridu byl v ostrém kontrastu k rezolutní politice nové italské vlády. Španělsko uprchlickou krizí v těchto týdnech není zasaženo o nic méně než Itálie, přesto chystá i vstřícné a humánní kroky vůči běžencům. Situaci v jihoevropské zemi zmapovali novináři britského serveru The Guardian.

Před dvěma týdny Španělsko za značné pozornosti Evropy přijalo záchranou loď Aquarius a další plavidla s celkem 630 lidmi zachráněnými u libyjského pobřeží. Migranti měli za sebou dlouhou plavbu, během které se jich odmítla ujmout Malta i Itálie. Před branami španělské Valencie na ně čekalo na 400 tlumočníků, téměř 2000 pracovníků Červeného kříže a ohromný nápis se slovy „Vítejte doma“ v pěti různých jazycích.

Situaci sledoval i duchovní Gabriel Delgado z přístavního města Cádiz nedaleko Gibraltaru. Mísil se v něm pocit štěstí, ale i frustrace a úzkosti. „Činnost španělské vlády, pokud jde o loď Aquarius a vzhledem k tomu, co se děje ve Středozemním moři, je naprosto v pořádku,“ řekl pro Guardian kněz, který pracuje s migranty už 25 let.

Ačkoli se v souvislosti s migrací do Evropy nejčastěji skloňuje Itálie a Řecko, Španělsko na tom není v těchto týdnech o nic lépe. Data Mezinárodní organizace pro migraci ukazují, že jen v červnu dorazilo k jeho břehům na 6800 migrantů – více než do dvou předchozích zemí dohromady. 

Jinak řečeno, Španělsko za poslední čtyři týdny v podstatě přijalo loď Aquarius jedenáctkrát. Příliv migrantů k jihošpanělským břehům ale není novým fenoménem a je fakt, že se do určité míry vymyká oproti situaci v Itálii. „Přijíždějí každý den,“ odpověděl španělský Sánchez premiér na otázku, zda by jeho země přijala i další lodi jako Aquarius. „Nejmenují se Aquarius a jsou to malé čluny. Nejsou tak nápadné, ale je to realita, na kterou se díváme každý den,“ dodal politik. 

V posledních týdnech se přitom začínají projevovat zásadní problémy v přijímacím systému a zoufalý nedostatek ubytovacích zařízení nejen pro dospělé, ale hlavně pro mladistvé uprchlíky bez rodiny. „Kdybychom tuto situaci předvídali, nemuseli by dnes muži, ženy a děti spát na podlahách sportovních hal, v přístavech nebo na policejních stanicích,“ dodává kněz Delgado citovaný britským Guardianem. „Je to opravdu strašná situace.“

Jeho slova jen potvrzují zprávy OSN, která Španělsko před nárůstem migrace varovala.

Podle Sáncheze je Španělsko pod tlakem. Zároveň ale poznamenal, že problém tkví hlavně v dialogu a spolupráci se státy původu a tranzitními zeměmi, kterou je potřeba neustále zlepšovat. Španělsko mimo jiné oznámilo, že plánuje rozšířit veřejnou zdravotní péči. Tu budou moci využít i cizinci bez povolení k pobytu. Mohlo by také zmírnit režim u plotů v afrických enklávách Ceuta a Melila, respektive jejich podobu.

Nehledě na vstřícné kroky je pro něj teď životně důležité, aby se podařilo rychle uvést do praxe závěry dojednané minulý týden na klíčovém unijním summitu. Tedy především zřízení záchytných středisek pro migranty už na africkém kontinentu, třeba v Libyi. Severoafrické země zatím něco takového odmítají.

Španělé mezitím na politické úrovni souhlasí se zpětným přebíráním migrantů registrovaných v unijní databázi, kteří budou zadrženi na německé hranici. A k břehům u Barcelony mezitím míří další záchranářská loď s migranty.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1