Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bod pro Mayovou a čekání na Trumpa: To nejdůležitější z prvního dne summitu EU v Bruselu

Bod pro Mayovou a čekání na Trumpa: To nejdůležitější z prvního dne summitu EU v Bruselu

V Bruselu v pozdních hodinách skončilo vrcholné setkání unijních prezidentů a premiérů, kterého se za Česko účastnil premiér v demisi Andrej Babiš. Co se probíralo a k čemu evropští lídři dospěli? Připravili jsme pro vás přehled toho nejvýznamnějšího.

Útok v Salisbury a vyhoštění ruských diplomatů

Česko se pravděpodobně přidá k zemím EU, které po útoku nervovou látku v jihoanglickém Salisbury vyhostí několik ruských diplomatů. Novinářům to po skončení večerního jednání řekl premiér Andrej Babiš. „Debata byla dlouhá a byly tu různé názory. Jejím cílem bylo najít společný postup, ale to se úplně nepodařilo,“ řekl a dodal, že musí ještě krok projednat s ministrem zahraničních věcí Martinem Stropnickým a dalšími členy vlády. Babiš upřesnil, že se bude jednat spíše o jednotlivce než o desítky vyhoštěných diplomatů.

Důležité také jé, že lídři EU na večeři podpořili názor britské vlády, že za útok nervovou látkou na někdejšího agenta Sergeje Skripala a jeho dceru s největší pravděpodobností stojí Moskva. „Jiné věrohodné vysvětlení není,“ tweetoval přímo z jednacího sálu šéf evropských summitů Donald Tusk. Londýn v minulých dnech vyhostil již 23 ruských diplomatů a proslýchá se, že o podobném postupu uvažuji i další země EU. Nejčastěji se v této souvislosti hovoří o pobaltských státech.

„Země EU mohou mít odlišné názory na postup kvůli útokům v Salisbury, ale chtějí udržovat se Spojeným královstvím úzké bezpečnostní vazby,“ komentovala závěry jednání evropské sedmadvacítky (ještě před večeří odjel nový slovenský premiér Peter Pellegrini a nechal se zastupovat českým protějškem Babišem) britská novinářka z BBC Katya Adler. Z tohoto pohledu se výsledek summitu dá číst jako úspěch britské premiérky Theresy Mayové.

EU se dále shodla na tom, že povolá z Moskvy svého velvyslance.

Debata o amerických clech na ocel a hliník se odkládá

Prakticky celý večer se čekalo, až americký prezident Donald Trump oznámí, zda se na EU budou vztahovat zaváděná cla na ocel a hliník. I přesto, že se mělo obecně za to, že Trump výjimku Evropě udělí, nestalo se tak a jeden z nejdůležitějších bodů prvního dne summitu se neustále odsouval na později, až z agendy zcela „vypadl“. Podle německé kancléřky Angely Merkelové chce mít EU jistotu, a proto se nadále vyčkává. To novinářům potvrdil i český premiér Andrej Babiš.

Jednání pokračují dnes a oproti původním plánům na něm bude přítomná i britská premiérka Theresa Mayová. Ta měla po skončení prvního dne odjet a páteční schůzky, který bude řešit brexit (tedy odchod Spojeného království z EU) a eurozónu, se neúčastnit.

Čekání na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa skončilo nad ránem. Bílý dům těsně před místní půlnocí (05:00 SELČ) oznámil, že udělil dočasnou výjimku z cel na dovoz oceli a hliníku všem členským státům EU a šesti dalším zemím. Výjimka platí do 1. května. Do té doby chtějí USA se všemi partnery vyjednat dlouhodobé dohody.

Theresa Mayová tento krok při příchodu na dnešní jednání prezidentů a šéfů vlád osmadvaceti členských zemí EU ocenila. Za dobré zprávy to v Paříži označil i mluvčí francouzské vlády.

Jednání pokračují: na programu je brexit a eurozóna

Páteční jednání lídrů EU budou probíhat v několika složeních – s nadsázkou by se dalo říct, že se budou zmenšovat, protože z nich budou postupně odcházet některé státy.

O britském odchodu z EU se bude diskutovat ve 27 a o budoucnosti eurozóny jen v 19 členech. Vzhledem k tomu, že Česko neplatí společnou měnou eurem, ze sálu v tomto případě odejde i český premiér Babiš. Ten si na zvolený formát před summitem stěžoval – podle informací redakce se české reprezentaci nelíbí, že probíraná témata (například strukturální reformy eurozóny nebo víceletý rozpočet celé EU) jdou za rámec eurozóny, a proto by se schůzky měly účastnit i země, které stojí mimo ni. Složení jednání ale odsouhlasili lídři celé osmadvacítky už na summitu loni v prosinci a jejich rozhodnutí se nedá změnit.

Jak už bylo řečeno, na úvod celého dne proběhne jednání o amerických clech na ocel a hliník, které se zúčastní i britská premiérka Theresa Mayová.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1