Boj o černý kontinent: Nesmíme Afriku nechat Číně, burcuje Kurz. Do Vídně vyrazil i Babiš | info.cz

Články odjinud

Boj o černý kontinent: Nesmíme Afriku nechat Číně, burcuje Kurz. Do Vídně vyrazil i Babiš

Prohloubení hospodářské spolupráce Evropské unie s Afrikou je hlavním cílem fóra Afrika-Evropa, které se dnes koná ve Vídni. Rakouský kancléř Sebastian Kurz v úvodu vyzval, aby EU nepřenechala kontinent Číně, která v posledních letech v afrických zemích mohutně investovala. Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera má sice Peking v hospodářských vztazích s Afrikou náskok, Evropská unie to ale umí lépe. Česko na fóru reprezentuje premiér Andrej Babiš, který chce především pomoci otevřít dveře českým podnikatelům na africké trhy.

Účastníci fóra, které je poslední velkou akcí v půlroce rakouského předsednictví v Radě EU, se zabývají především hospodářskou spoluprácí v oblasti digitalizace a inovací. Na akci dorazili mimo premiérů a prezidentů také zástupci řady velkých mezinárodních společnostní i malých afrických start-upů, které jim chtějí představit své nápady. Celkem se fóra účastní přes tisíc podnikatelů.

Předseda vlády hostitelské země Sebastian Kurz na fóru vyzval, aby Evropa v Africe mnohem více investovala. „Nesmíme africký kontinent přenechat Číňanům,“ řekl po počátečním uzavřeném jednání zástupců zúčastněných zemí. Podle něj nestačí poskytovat Africe jen rozvojovou pomoc, ale navázat je třeba i partnerské obchodní vztahy. Téma migrace a lidských práv, které dosud jednáním s Afrikou dominovaly, jsou podle Kurze sice důležité, musí ale stát na širším základu. Afriku označil za „kontinent šancí“.

INFOGRAFIKA: Nová Hedvábná stezkaINFOGRAFIKA: Nová Hedvábná stezkaautor: INFO.CZ

Juncker zdůraznil, že Evropské unii jde o „partnerské zrovnoprávnění“ s Afrikou. Na otázku, zda EU ve srovnání s Čínou nemá v rozvoji hospodářských vztahů se zeměmi afrického kontinentu zpoždění, odpověděl: „Ano, my to ale děláme lépe.“

Babiš označil obchodní vztahy Česka s Afrikou za „nedostatečné“, zároveň ale podle něj mají „velký potenciál“. Dnešní fórum bylo v tomto ohledu podle premiéra důležité především kvůli navázání nových kontaktů, například s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. V afrických zemích podle něj mohou právě politici podnikatelům „otevírat dveře“. Egypt spolu s Nigérií a Etiopií označil Babiš za země důležité pro Česko. Na základě podnětů z dnešního fóra by měla vláda připravit novou obchodní strategii pro mimoevropská teritoria. „Musíme se soustředit na exportní diplomacii mimo Evropu,“ zdůraznil premiér.

I vzhledem k předpovídanému nárůstu počtu obyvatel Afriky je podle předsedy české vlády důležité, aby Česko kontinentu pomáhalo, především v oblasti vzdělávání, investic a hospodářské spolupráce. „Tyhle všechny aktivity vlastně perspektivně zařídí to, aby ti lidi neodcházeli a nebyla jejich migrace do Evropy organizována pašeráky, ale aby zůstali v Africe,“ vysvětlil a potvrdil, že se dnes na fóru věnovaném převážně hospodářskému rozvoji hovořilo i o migraci.

Podle ředitele odboru exportního financování České exportní banky Františka Šindlera je největší potenciál pro investice českých firem v Africe v oblasti zemědělství a obnovitelných zdrojů energie. „Vnímáme Afriku jako jeden z dalších exportních trhů, který se bude výrazně rozvíjet a kde pro české exportéry je velký potenciál,“ řekl českým novinářům ve Vídni Šindler. Podle něj se nyní zájem českých firem zaměřuje na Angolu, Senegal a Ghanu.

Země Evropské unie reprezentuje na fóru čtrnáct premiérů a prezidentů. Kromě hostitelského Rakouska dorazili šéfové států a vlád především ze zemí východní části EU: z Česka, Bulharska, Chorvatska, Polska, Rumunska, Slovenska a Slovinska. Západoevropské země zastupují pouze premiéři Belgie, Nizozemska a Lucemburska. Z jihu Evropy dorazili předsedové vlád Malty a Španělska. Přítomen je rovněž finský premiér. Největší unijní země – Německo, Francie a Británie – vyslaly jen státní tajemníky či jiné úředníky.

Islamistické skupiny v AfriceIslamistické skupiny v Africeautor: Info.cz

Z nejvyšších představitelů afrických států jsou na fóru například prezidenti a premiéři Egypta, Etiopie, Keni, Namibie či Toga. Spolu s rakouským kancléřem Kurzem zaštítil fórum rwandský prezident a současný předseda Africké unie Paul Kagame.

Podle odhadů by měl do roku 2050 počet obyvatel Afriky stoupnout na 2,5 miliardy. Evropská unie dlouhodobě usiluje o tom nabídnout pomocí hospodářského rozvoje Afričanům alternativu k migraci do jiných zemí, často právě evropských.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud