Boj o novou EU. Progresivní Macron a populista Salvini mobilizují před volbami do europarlamentu | info.cz

Články odjinud

Boj o novou EU. Progresivní Macron a populista Salvini mobilizují před volbami do europarlamentu

Kompletně přepsat evropskou politickou mapu. To si od květnových voleb do Evropského parlamentu slibují strany En Marche Emmanuela Macrona a Liga Mattea Salviniho. Zatímco francouzský prezident touží po větší integraci kontinentu, italský vicepremiér a ministr vnitra si zase přeje posílení národních hranic a rekonstrukci suverénních národních států. Půjde o střet dvou silných proudů a vítězství jednoho z nich nejspíš do velké míry předznamená směr, kterým se Evropa vydá na roky dopředu.

Otevřít okna Evropského parlamentu a pořádně vyvětrat. Odstranit staré pořádky a nadvládu frakcí evropských lidovců a socialistů. To je ultimátní cíl obou mladých politiků, jejichž agenda však nemůže být vzdálenější. Zatímco Macron usiluje o hlubší integraci Evropy, populista Salvini touží po oslabené Unii.

Macron i Salvini už shánějí posily. Hnutí En Marche v posledních měsících usiluje o koalici pro obří panevropskou kampaň spolu se spřízněnými stranami v dalších státech EU. „Chceme vytvořit progresivní občanské politické hnutí v celé Evropě, které by bránilo ideje větší a lepší Evropy před populisty a nacionalisty,“ shrnul cíle pro magazín Politico Albert Rivera ze španělské strany Ciudadanos, která by se s Macronem mohla ve společném úsilí spojit.

Na druhé straně barikády stojí Salvini a jeho snaha spojit evropské nacionalisty a populisty. Zatímco dnes mají euroskeptické strany v Evropském parlamentu asi 150 křesel ze 751 a proevropskými poslanci jsou povětšinou ignorováni, v příštím parlamentu by mohli mít populisté výrazně silnější pozici. 

„Květnové volby do Evropského parlamentu budou volbou mezi Evropou elit, bank, finančnictví, imigrace a nejistého zaměstnání a Evropou národů a práce. Plánem je vytvořit mezinárodní alianci populistických stran a jsem přesvědčen, že získáme většinu,“ uvedl na počátku července Salvini. Jeho politická strana Liga (dříve Liga severu) navázala před evropskými volbami spolupráci s Alternativou pro Německo (AfD) či s francouzskou stranou Národní sdružení (dříve Národní fronta) Marine Le Penové, dodává Politico

Spojení nacionalistických stran však může být obtížnější, než se na první pohled může zdát. Například Národní shromáždění a AfD jsou sice strany ostře zaměřené proti imigrantům, nicméně jejich ekonomický program je odlišný. Překonat rozdíly bude pro Salviniho kritické.

Italský vicepremiér ale bude mít i jednoho nečekaného spojence. Jak zpravodajský server INFO.CZ informoval, na Starý kontinent přichází se svou politickou agendou také bývalý stratég prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon. Ten v Bruselu zakládá hnutí The Movement, které má být think-tankem, jež podpoří spolupráci evropských populistických stran a bude jejich společnému projektu oporou.

Bannon věří, že věk politiků, jako je Angela Merkelová, je u konce. Nyní prý budou vládnout politici právě jako Matteo Salvini. „Pravicový národní populismus je trend, který nastupuje. To on bude vládnout. A přinese vám opravdové národní státy. Jejich identitu. A skutečné národní hranice,“ tvrdí Bannon v rozhovoru pro server Daily Beast.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud