Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj o novou EU. Progresivní Macron a populista Salvini mobilizují před volbami do europarlamentu

Kompletně přepsat evropskou politickou mapu. To si od květnových voleb do Evropského parlamentu slibují strany En Marche Emmanuela Macrona a Liga Mattea Salviniho. Zatímco francouzský prezident touží po větší integraci kontinentu, italský vicepremiér a ministr vnitra si zase přeje posílení národních hranic a rekonstrukci suverénních národních států. Půjde o střet dvou silných proudů a vítězství jednoho z nich nejspíš do velké míry předznamená směr, kterým se Evropa vydá na roky dopředu.

Otevřít okna Evropského parlamentu a pořádně vyvětrat. Odstranit staré pořádky a nadvládu frakcí evropských lidovců a socialistů. To je ultimátní cíl obou mladých politiků, jejichž agenda však nemůže být vzdálenější. Zatímco Macron usiluje o hlubší integraci Evropy, populista Salvini touží po oslabené Unii.

Macron i Salvini už shánějí posily. Hnutí En Marche v posledních měsících usiluje o koalici pro obří panevropskou kampaň spolu se spřízněnými stranami v dalších státech EU. „Chceme vytvořit progresivní občanské politické hnutí v celé Evropě, které by bránilo ideje větší a lepší Evropy před populisty a nacionalisty,“ shrnul cíle pro magazín Politico Albert Rivera ze španělské strany Ciudadanos, která by se s Macronem mohla ve společném úsilí spojit.

Na druhé straně barikády stojí Salvini a jeho snaha spojit evropské nacionalisty a populisty. Zatímco dnes mají euroskeptické strany v Evropském parlamentu asi 150 křesel ze 751 a proevropskými poslanci jsou povětšinou ignorováni, v příštím parlamentu by mohli mít populisté výrazně silnější pozici. 

„Květnové volby do Evropského parlamentu budou volbou mezi Evropou elit, bank, finančnictví, imigrace a nejistého zaměstnání a Evropou národů a práce. Plánem je vytvořit mezinárodní alianci populistických stran a jsem přesvědčen, že získáme většinu,“ uvedl na počátku července Salvini. Jeho politická strana Liga (dříve Liga severu) navázala před evropskými volbami spolupráci s Alternativou pro Německo (AfD) či s francouzskou stranou Národní sdružení (dříve Národní fronta) Marine Le Penové, dodává Politico

Spojení nacionalistických stran však může být obtížnější, než se na první pohled může zdát. Například Národní shromáždění a AfD jsou sice strany ostře zaměřené proti imigrantům, nicméně jejich ekonomický program je odlišný. Překonat rozdíly bude pro Salviniho kritické.

Italský vicepremiér ale bude mít i jednoho nečekaného spojence. Jak zpravodajský server INFO.CZ informoval, na Starý kontinent přichází se svou politickou agendou také bývalý stratég prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon. Ten v Bruselu zakládá hnutí The Movement, které má být think-tankem, jež podpoří spolupráci evropských populistických stran a bude jejich společnému projektu oporou.

Bannon věří, že věk politiků, jako je Angela Merkelová, je u konce. Nyní prý budou vládnout politici právě jako Matteo Salvini. „Pravicový národní populismus je trend, který nastupuje. To on bude vládnout. A přinese vám opravdové národní státy. Jejich identitu. A skutečné národní hranice,“ tvrdí Bannon v rozhovoru pro server Daily Beast.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1