Boj o směrnici, která chrání novináře, pokračuje. Europoslanci odmítli předchozí výsledek hlasování | info.cz

Články odjinud

Boj o směrnici, která chrání novináře, pokračuje. Europoslanci odmítli předchozí výsledek hlasování

Jeden z nejvypjatějších soubojů na půdě Evropského parlamentu za posledních několik let bude pokračovat. Europoslanci dnes těsnou většinou odmítli výsledek hlasování o směrnici, která posiluje autorskou ochranu novinářů, hudebníků či filmařů, v jednom z parlamentních výborů. V tomto případě stojí zástupci evropské kultury a novináři proti technologické lobby (reprezentované především americkými společnostmi Google a Facebook), která několik měsíců vede masivní kampaň proti směrnici, která zahrnuje nejen fake news, ale i výhrůžky smrtí.

Dnešní hlasování znamená, že europoslanci o směrnici budou rozhodovat znovu v září. Lze očekávat, že masivní kampaň technologické lobby bude gradovat. Ve směrnici jí vadí zejména článek 11 a článek 13. Článek 11 pouze zajišťuje, že komerční internetové platformy (v tomto případě skutečně jen velké firmy jako Google či v Česku Seznam), budou muset získat od novinářů povolení, aby mohly odkazovat na jejich dílo. Nekomerčních subjektů či uživatelů se toto opatření nijak nedotkne, přestože velké firmy tvrdí opak. Jejich snahou je ovšem ochrana vlastních obrovských zisků, z nichž většina v Evropě ani neodvádí daně.

Německý europoslanec Axel Voss, který směrnici předkládá, upozorňuje, že současná situace není udržitelná. Google, Facebook a další technologické firmy bohatnou na kradeném obsahu, jehož výrobu ovšem platí vydavatelé, hudebníci či filmaři. Tuto nerovnováhu by do značné míry mohl vyřešit článek 13, který přenáší zodpovědnost za kradený obsah z uživatelů na internetové platformy. Ty tak budou muset zjišťovat, zda nahraný obsah porušuje či neporušuje autorská práva. Uživatelů se tato úprava opět nijak nedotkne. Z působnosti směrnice jsou navíc vyloučeny všechny neziskové, vědecké či vzdělávací projekty.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud