Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj o směrnici, která chrání novináře, pokračuje. Europoslanci odmítli předchozí výsledek hlasování

Boj o směrnici, která chrání novináře, pokračuje. Europoslanci odmítli předchozí výsledek hlasování

Jeden z nejvypjatějších soubojů na půdě Evropského parlamentu za posledních několik let bude pokračovat. Europoslanci dnes těsnou většinou odmítli výsledek hlasování o směrnici, která posiluje autorskou ochranu novinářů, hudebníků či filmařů, v jednom z parlamentních výborů. V tomto případě stojí zástupci evropské kultury a novináři proti technologické lobby (reprezentované především americkými společnostmi Google a Facebook), která několik měsíců vede masivní kampaň proti směrnici, která zahrnuje nejen fake news, ale i výhrůžky smrtí.

Dnešní hlasování znamená, že europoslanci o směrnici budou rozhodovat znovu v září. Lze očekávat, že masivní kampaň technologické lobby bude gradovat. Ve směrnici jí vadí zejména článek 11 a článek 13. Článek 11 pouze zajišťuje, že komerční internetové platformy (v tomto případě skutečně jen velké firmy jako Google či v Česku Seznam), budou muset získat od novinářů povolení, aby mohly odkazovat na jejich dílo. Nekomerčních subjektů či uživatelů se toto opatření nijak nedotkne, přestože velké firmy tvrdí opak. Jejich snahou je ovšem ochrana vlastních obrovských zisků, z nichž většina v Evropě ani neodvádí daně.

Německý europoslanec Axel Voss, který směrnici předkládá, upozorňuje, že současná situace není udržitelná. Google, Facebook a další technologické firmy bohatnou na kradeném obsahu, jehož výrobu ovšem platí vydavatelé, hudebníci či filmaři. Tuto nerovnováhu by do značné míry mohl vyřešit článek 13, který přenáší zodpovědnost za kradený obsah z uživatelů na internetové platformy. Ty tak budou muset zjišťovat, zda nahraný obsah porušuje či neporušuje autorská práva. Uživatelů se tato úprava opět nijak nedotkne. Z působnosti směrnice jsou navíc vyloučeny všechny neziskové, vědecké či vzdělávací projekty.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744