Bolehlav pro Brusel? Macron se snaží uplatit Francouze, nahrává tím ale italským populistům | info.cz

Články odjinud

Bolehlav pro Brusel? Macron se snaží uplatit Francouze, nahrává tím ale italským populistům

Po třech týdnech rozsáhlých protestů hnutí „žlutých vest“ francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí vystoupil s projevem, ve kterém Francouzům slíbil nejrůznější bonusy, jako jsou daňové úlevy a zvýšení mezd. Ústupky však budou francouzskou státní kasu stát nemalé peníze a podle odhadů by mohly v příštím roce zvýšit deficit státního rozpočtu až na 3,5 procenta. Jeho krok tak může být další zbraní do ruky populistické vlády v Itálii, která s Evropskou unií vede ostrý spor o rozpočet na rok 2019.

„Požádám vládu a parlament, aby udělala, co je nezbytné, aby lidé mohli ze své práce od počátku příštího roku lépe žít,“ prohlásil v pondělí Emmanuel Macron. V očekávaném projevu směřovaném rozhořčenému národu například slíbil, aby minimální mzda od ledna příštího roku vrostla o sto eur měsíčně. Důchodci, kteří dostávají méně než 2000, mají být podle prezidenta vyjmuti ze zvýšení sociálních odvodů. A ústupků se mají dočkat i zaměstnanci, kteří pracují přesčas – jejich odměny by od ledna neměly podléhat zdanění.

Série hospodářských a sociálních opatření rozhodně nebude zadarmo a je otázka, zda vůbec padly na úrodnou půdu – blokády totiž ve Franci stále pokračují. Prezident, který byl k ústupkům dotlačen vypjatou situací v zemi, však v projevu neupřesnil, kde na ně chce vzít. Podle ekonomického serveru Bloomberg přitom mohou rozsáhlé ústupky zvýšit deficit francouzského státního rozpočtu na 3,5 procenta.

Americký server zároveň upozorňuje na to, že Macronova opatření jdou na ruku italské vládě vedené euroskeptickým hnutím Pěti hvězd a Ligou v čele s Luigi Di Maiem a Matteem Salvinim. Ti se kvůli rozpočtovému plánu na příští rok dostali do ostrého střetu s Evropskou komisí, která navrhuje s Římem zahájit řízení pro nadměrný deficit. To přitom může skončit i uvalením sankcí na Itálii až do výše 0,2 procenta HDP.

Plán nové euroskeptické vlády složené z Hnutí pěti hvězd a Ligy totiž šel daleko za hranici toho, co bylo s Evropskou komisí dohodnuto za doby vládnutí premiéra Mattea Renziho. Současná populistická vláda totiž počítá s deficitem rozpočtu na rok 2019 ve výši 2,4 %, původně to přitom mělo být jen 0,8 %. Nutno ale podotknout, že Itálie je po Řecku druhou nejzadluženější zemí eurozóny. Podle Bruselu je tak plánovaný rozpočet v přímém rozpočtu s Paktem stability a růstu, podle kterého země měnové unie nesmí mít veřejný dluh vyšší než 60 % HDP. Tento limit Itálie nejenže nedodržuje, ale ani se k němu s dluhem ve výši 132 % HDP nepřibližuje.

Zahájení řízení s Itálií podporují i členské státy, které mají v procesu hlavní slovo. Macronova opatření však mohou dát populistům v Itálii do rukou silné argumenty, kterými se snaží navrženou podobu rozpočtu obhajovat. „Macronovo utrácení Salviniho a Di Maia jen povzbudí,“ tvrdí pro Bloomberg italský politolog Giovani Orsina s tím, že Macron měl být hlavním lídrem proevropských sil a pokud zpochybní pravidla EU, italští lídři toho využijí pro jejich tvrzení, že jsou tato pravidla špatná.

Podobně to vidí také hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek, který pro INFO.CZ připomíná, že s problémy s výší státního dluhu se Francie potýkala už v minulých letech.

„Pokud se Francie vrátí k politice porušování dohodnutých pravidel pro rozpočtovou odpovědnost v rámci zemí EU, pak to může být argumentem i pro další země, aby porušovaly pravidla pro deficity a dluhy. Takže teď se samozřejmě bude Bruselu a ostatním členským zemím v diskusi s Itálií hůře argumentovat, že má dodržovat rozpočtovou disciplínu, když ji nebude dodržovat ani Francie,“ říká Marek s tím, že z hlediska ekonomiky je jedno, jestli si takováto opatření vynutí populistická vláda, nebo lidé v ulicích.  

Infografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbáchInfografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbáchautor: Info.cz

Podle ředitele Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Vladimíra Bartovice by však takovéto argumenty, kterých se italští lídři zřejmě budou snažit využít, byly liché. „Myslím si, že se jedná o dva rozdílné případy, protože i když Francie zavede tato opatření, neporuší tím Pakt stability a růstu – vláda najde jiný způsob, jak ušetřit a rozpočtový schodek udržet, aby pravidla paktu neporušili,“ říká pro INFO.CZ.

„Francie se bude snažit Pakt stability a růstu dodržet – právě proto, aby to nenahrávalo jak populistům v Itálii, tak v dalších zemích, které by na to pak poukazovaly a tvrdily by: jak to, že si Francie může něco takového dovolit, ale Itálie ne a proč Francie hlasitě kritizovala Itálii, když dělá to samé?“ dodává Bartovic.

Podobné výroky však lze z úst italských představitelů slyšet už dnes. „Historie pravděpodobně ukáže, že kdyby se Macron víc staral o Francouze než o Salviniho a Itálii, měl by dnes méně problémů,“ komentoval v sobotu – tedy ještě před pondělním oznámením Macronových ústupků – protesty žlutých vest šéf Ligy Matteo Salvini.

„Opravdu si lidé přejí takové výjevy, jaké jsme viděli v Paříži? … Ne. Chci tomu zabránit. Chci pomáhat byznysu, rodinám a pěti milionům chudých v Itálii,“ řekl také Salvini, který rozsáhlé demonstrace ve Francii využil pro obhajobu rozpočtové politiky jeho vlády – podle něj unie k uvalení sankcí po vzpouře francouzského lidu nesáhne. „Když vidím, co se děje v Paříži, odmítám uvěřit, že Brusel kvůli několika desetinným místům zavede sankce,“ dodal Salvini.  

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud