Brexit bez dohody by byl tragédií pro Evropu a potěšil by jen Putina, tvrdí britský ministr | info.cz

Články odjinud

Brexit bez dohody by byl tragédií pro Evropu a potěšil by jen Putina, tvrdí britský ministr

Rozchod Británie s Evropskou unií bez dohody by potěšil jedině ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle agentury AFP to dnes prohlásil nový britský ministr zahraničí Jeremy Hunt, který poprvé od svého jmenování přijel do Paříže hovořit o brexitu se svým francouzským kolegou Jeanem-Yvesem le Drianem.

"Pokud skončíme bez dohody, bude z toho mít radost jedině Putin," řekl Hunt v rozhovoru, který dnes poskytl rozhlasové stanici France Inter. "Myslím, že když vidíme ruskou agresi, musíme si uvědomit, že jde o velmi nestabilní chvíli v historii. Je tu Krym a jsou tu chemické zbraně v ulicích Anglie, což schválili Rusové," dodal.

Nový šéf britské diplomacie tak narážel na anexi ukrajinského Krymského poloostrova Ruskem, kterou odmítá kromě jiných i EU, a rovněž na otravu bývalého ruského dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii nervově paralytickou látkou novičok, za níž je podle Londýna zodpovědná Moskva, která to popírá.

"Francie je nám v těchto záležitostech velmi blízko. (...) Odpovědnost za bezpečnost Evropy nám káže zachovat a rozvíjet spolupráci našich zemí, a nemířit k jejímu přerušení," nabádal v této souvislosti Hunt. Dal přitom najevo, že možnost brexitu bez dohody s Evropskou unií mu "nyní dělá velké starosti".

"Britská vláda přišla s řešením, ale obávám se, že dost lidí si v EU myslí, že bude stačit, když se vyčká na změnu postoje Británie. To se nestane a brexit bez dohody bude tragédií pro Evropu, bude ekonomicky problematický, ale my najdeme způsob, jak prosperovat. Co mi však dělá větší starost, je to, že to může změnit cítění Britů vůči Evropě s hlubokým dopadem na naše mezinárodní partnerství. Toto je historicky velmi, velmi důležitý moment," dodal Hunt.

Londýn a Brusel, kde sídlí Evropská komise, by měly do poloviny října dosáhnout dohody o realizaci britského odchodu z evropského bloku, plánovaného na konec března příštího roku, která by zároveň položila základy budoucích vztahů. Brexitové vyjednávání však uvázlo ve slepé uličce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud