Brexit bez dohody by byl tragédií pro Evropu a potěšil by jen Putina, tvrdí britský ministr | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brexit bez dohody by byl tragédií pro Evropu a potěšil by jen Putina, tvrdí britský ministr

Brexit bez dohody by byl tragédií pro Evropu a potěšil by jen Putina, tvrdí britský ministr

Rozchod Británie s Evropskou unií bez dohody by potěšil jedině ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle agentury AFP to dnes prohlásil nový britský ministr zahraničí Jeremy Hunt, který poprvé od svého jmenování přijel do Paříže hovořit o brexitu se svým francouzským kolegou Jeanem-Yvesem le Drianem.

"Pokud skončíme bez dohody, bude z toho mít radost jedině Putin," řekl Hunt v rozhovoru, který dnes poskytl rozhlasové stanici France Inter. "Myslím, že když vidíme ruskou agresi, musíme si uvědomit, že jde o velmi nestabilní chvíli v historii. Je tu Krym a jsou tu chemické zbraně v ulicích Anglie, což schválili Rusové," dodal.

Nový šéf britské diplomacie tak narážel na anexi ukrajinského Krymského poloostrova Ruskem, kterou odmítá kromě jiných i EU, a rovněž na otravu bývalého ruského dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii nervově paralytickou látkou novičok, za níž je podle Londýna zodpovědná Moskva, která to popírá.

"Francie je nám v těchto záležitostech velmi blízko. (...) Odpovědnost za bezpečnost Evropy nám káže zachovat a rozvíjet spolupráci našich zemí, a nemířit k jejímu přerušení," nabádal v této souvislosti Hunt. Dal přitom najevo, že možnost brexitu bez dohody s Evropskou unií mu "nyní dělá velké starosti".

"Britská vláda přišla s řešením, ale obávám se, že dost lidí si v EU myslí, že bude stačit, když se vyčká na změnu postoje Británie. To se nestane a brexit bez dohody bude tragédií pro Evropu, bude ekonomicky problematický, ale my najdeme způsob, jak prosperovat. Co mi však dělá větší starost, je to, že to může změnit cítění Britů vůči Evropě s hlubokým dopadem na naše mezinárodní partnerství. Toto je historicky velmi, velmi důležitý moment," dodal Hunt.

Londýn a Brusel, kde sídlí Evropská komise, by měly do poloviny října dosáhnout dohody o realizaci britského odchodu z evropského bloku, plánovaného na konec března příštího roku, která by zároveň položila základy budoucích vztahů. Brexitové vyjednávání však uvázlo ve slepé uličce.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.