Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brexit bez dohody? Do dvou týdnů by vypukly občanské nepokoje, varuje šéf Amazonu

Čas na dohodu mezi Velkou Británií a Evropskou unií ohledně postbrexitového uspořádání se nebezpečně krátí. Společnou deklaraci mají obě strany představit v říjnu – na dokončení diskuzí o budoucích vztazích mezi Londýnem a Bruselem, které ještě ani pořádně nezačaly, tak zbývá už jen asi 13 týdnů. Mezitím se ve Spojeném království i centru unijních institucí stále častěji skloňuje možnost, že jednání skončí krachem a Británie opustí unii bez jakékoliv dohody. To by byl pro obě strany černý scénář a krok do nejistoty, který si ve skutečnosti nikdo nepřeje. Varuje před ním i šéf Amazonu v Británii.

O riziku, že Británie nakonec může evropský blok opustit bez jakékoliv dohody, se ve Spojeném království mluví už řadu měsíců – zatímco zastánci tzv. tvrdého brexitu riziko odchodu bez dohody hojně využívají jako vlastní vyjednávací strategii, druhý tábor naopak varuje, že by to byla pro britské i evropské podniky katastrofa.

Tuto možnost minulý týden poprvé připustila také Evropská komise, která členským zemím vzkázala, aby se připravily i na scénář, kdy „rozvodová“ smlouva neprojde ratifikačním procesem včas a Británie se tak v březnu příštího roku od unie kompletně „odstřihne“. Takovou podobu vystoupení z EU by pak odnesly nejen britské a evropské firmy, ale i lidé, kteří žijí za hranicemi.

K varování se teď důrazně připojil i světový internetový prodejce Amazon. Šéf společnosti ve Velké Británii Doug Gurr podle britského deníku The Times tvrdí, že pokud dojde na variantu „bez dohody“, vypuknou do dvou týdnů „občanské nepokoje“.

Gurr to řekl během setkání, které organizoval nový ministr pro brexit Dominic Raab – náhradník za Davida Davise, jenž začátkem měsíce rezignoval poté, co britská premiérka zveřejnila svou kompromisní představu o tom, jak by měly vztahy mezi Londýnem a Bruselem po rozvodu vypadat. Podle Davise, který se řadí mezi zastánce tvrdého brexitu, jsou představy Mayové příliš měkké a povedou jen k dalším ústupkům ze strany Velké Británie.

Ředitel britské divize amerického internetového gigantu během pátečního setkání rovněž potvrdil, že Amazon s černým scénářem ve svých krizových plánech počítá a připravuje se na něj. Jeho slova všechny přítomné šokovala, píše britský deník. Mluvčí Amazonu odmítl vyjádření svého šéfa potvrdit, zároveň jej ale nevyvrátil.

„Stejně jako kterákoliv jiná firma zvažujeme pří plánování širokou škálu scénářů tak, abychom byli připraveni i nadále poskytovat služby našim zákazníkům i malým firmám, které s Amazonem počítají – i když jsou tyto scénáře velmi nepravděpodobné,“ uvádí v prohlášení Amazon.

Brexit - firmy, infografika

Před neřízeným brexitem dnes varoval nový britský ministr zahraničí Jeremy Hunt, který začátkem července nahradil tvrdého brexitéra Borise Johnsona – důvodem jeho rezignace byl stejně jako v případě Davise plán premiérky Mayové, kvůli kterému prý Británie „směřuje ke statusu kolonie“.

Hunt, který byl donedávna ministrem zdravotnictví, varoval, že odchod Británie bez dohody bude mít tvrdý dopad na ekonomiku i veřejné mínění Britů. „Mou skutečnou obavou je, že by to pozměnilo postoj britské veřejnosti vůči Evropě na celou generaci,“ uvedl během tiskové konference s šéfem německé diplomacie Heiko Maasem a dodal, že k dosažení dohody musí změnit postoj hlavně evropští vyjednavači.

Přestože se debaty kolem odchodu Británie bez dohody v posledních dnech vyhrocují, odborníci věří, že se nakonec podaří situaci vyřešit, i kdyby to znamenalo posunutí termínu brexitu. Místo 29. března 2019 by tak Londýn mohl unii opustit o rok později a obě strany by získaly pro vyjednávání víc času.

„Vyloučit se to zcela nedá, ale všichni věří v soudnost všech zúčastněných hráčů, že pokud by mělo dojít k odchodu bez jakékoliv dohody, tratili by na tom všichni. Varianta nekonsenzuálního odchodu, kdy by všechny dohody, o kterých se dnes jedná, padly pod stůl, je pro všechny nejhorší scénář. Pořád je tam ale možnost toho, že pokud by se jednání na něčem zadrhla, je možné termín prodloužit,“ řekl v březnu pro INFO.CZ analytik Asociace pro mezinárodní otázky Kryštof Kruliš.

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1