Brexit bez dohody s Bruselem se vzdaluje. Parlament přistřihl Mayové křídla | info.cz

Články odjinud

Brexit bez dohody s Bruselem se vzdaluje. Parlament přistřihl Mayové křídla

Vláda britské premiérky Theresy Mayové utrpěla porážku v Dolní sněmovně, která schválila opatření výrazně omezující možnost kabinetu dovést zemi k odchodu z Evropské unie bez uzavřené dohody. Těsně schválený dodatek k rozpočtovému zákonu dává podle britských médií větší moc do rukou poslanců, jejichž souhlas bude vláda pro případ neřízeného brexitu potřebovat, aby mohla využívat na chod úřadů peníze z daní. Opoziční labouristé oznámili, že parlament bude o samotné dohodě hlasovat v úterý 15. ledna.

Výsledek dnešního hlasování 303 ku 297 dokládá podle britských komentátorů křehkost pozice Mayové, která hodlá příští týden předložit parlamentu ke schválení dohodu s velmi nejistou podporou.

"Toto hlasování je významným krokem, který má zabránit brexitu bez dohody. Dokazuje, že v parlamentu, vládě ani v zemi není většina, která by byla pro vybourání se z EU bez dohody," ocenil schválení dodatku vůdce labouristů Jeremy Corbyn.

Jeho strana dnes s odvoláním na předběžný plán pětidenní debaty podle agentury Reuters uvedla, že parlament začne o dohodě debatovat ve středu a skončí před hlasováním plánovaným na úterních 20:00 SEČ.

Před neřízeným odchodem z unie, který prosazují zvláště někteří konzervativní zastánci tvrdého brexitu, po dnešním zasedání kabinetu varovali i někteří ministři. Vláda však zároveň začala připravovat obyvatele země na situaci, kdy se 29. března ocitnou mimo unii bez jakékoli smlouvy upravující vzájemné vztahy. Vládní úřady spustily webové stránky a rozhlasovou reklamní kampaň informující o praktických dopadech neřízeného brexitu na každodenní život.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud