Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brexit začíná připomínat Velkou francouzskou revoluci. Příkop mezi oběma tábory roste

Brexit začíná připomínat Velkou francouzskou revoluci. Příkop mezi oběma tábory roste

29. březen 2019 – tedy den vystoupení Spojeného království z Evropské unie – se nezadržitelně blíží a je to znát i na britských politicích i celé společnosti. Jak píše bruselský server Politico, Britové jsou v názorech na podobu brexitu stále radikálnější. Situace začíná připomínat Velkou francouzskou revoluci. Na začátku stojí vznosná myšlenka, na konci zlomená země. 

V parlamentu, vládě i mezi některými zastánci brexitu rostou obavy, že hluboká propast mezi oběma tábory může ohrozit schopnost vlády, aby se odchod z EU povedl bez větších problémů. Dosáhnout kompromisu se totiž zdá být čím dál složitější.

Od referenda o brexitu uběhlo už 27 měsíců. Od té doby se postoje lidí hlasujících pro odchod, nebo setrvání v Evropské unii v mnoha případech silně vyostřují. Zářným příkladem je exministr zahraničí a zastánce tvrdého brexitu Boris Johnson, který  kabinet premiérky Theresy Mayové v červenci opustil. Důvodem se stal její kompromisní návrh toho, jak by měly vztahy mezi Londýnem a Bruselem po odchodu z EU vypadat.

Plán Mayové totiž počítá se zachováním užších obchodních vazeb s EU a především se vznikem zóny volného obchodu pro průmyslové a zemědělské výrobky. Zatímco ještě koncem roku 2016 Johnson podporoval myšlenku, aby Spojené království po brexitu zůstalo součástí jednotného trhu, dnes plán Mayové označuje za připoutání Británie k sebevražedné vestě. Takovýchto euroskeptiků, kteří v minulosti tvrdili, že brexitu bude „rychlý a snadný“, dnes ale volají po odchodu z EU bez dohody, je však v britském parlamentu mnohem víc.

Právě možnost odchodu Británie bez jakékoliv dohody byla ještě před pár měsíci označována za katastrofický scénář, dnes s ním ale takzvaní Brexitéři – tedy zastánci odchodu Spojeného království z EU – operují čím dál častěji. A zatímco radikálnější hlasy z prvního tábora volají po brexitu bez dohody, zastánci setrvání v EU by vládu zase rádi dotlačili ke druhému referendu, v němž by měli Britové možnost se ke členství a odchodu z unie znovu vyjádřit.

Naposledy k uspořádání druhého referenda o členství Británie v EU vyzval londýnský starosta a vysoce postavený člen opoziční Labouristické strany Sadiq Khan, podle kterého je hrozba, kterou brexit znamená pro životní úroveň obyvatel, hospodářství a zaměstnanost, tak velká, že voliči musejí mít právo se k této otázce vyjádřit. Že by Britové šli k hlasovacím urnám podruhé, však Mayová dlouhodobě odmítá.

Brexit - firmy, infografikaBrexit - firmy, infografikaautor: Info.cz

Zatímco někteří odborníci varují kvůli brexitu před polarizací společnosti, podle dalších je otázka vystoupení z EU tématem především pro politickou elitu. Jak pro Politico říká David Goodhart, který napsal knihu o dvou nesmiřitelných táborech v názorech na brexit, polarizace se týká především Londýna a hlavních univerzitních měst, ale lidé žijící ve zbytku země se s výsledkem nějak vyrovnají. „Může se to zhoršit, ale jsem poměrně optimistický,“ říká Goodhart.

Co za polarizací britské společnosti vlastně stojí?  Podle řady politologů, psychologů a některých ministrů je důvodem revoluční povaha samotného brexitu, kdy oba tábory prosazují stále radikálnější řešení, aby tak dosáhli svých cílů. Hluboká propast mezi těmi, kteří hlasovali pro „Remain“ a „Leave“, však může znamenat vážné hrozby pro britský politický systém, varuje politolog z univerzity ve Warwicku Christopher Browning.

„Obávám se, že jsme vážně ohroženi zásadním rozpadem společenské důvěry,“ říká podle serveru Politico. „Pro lidi začíná být nemožné, aby spolu mluvili, protože tu dnes máme dva od základů odlišné pohledy na to, co znamená britskost,“ dodává. Samotný brexit tak může vést k dalekosáhlejším rozporům v britské společnosti.  

Podle Browninga totiž mnozí z těch, kteří hlasovali pro brexit, toužili především po obnovení pocitu kontroly, protože se cítí být v dnešním světě ignorovaní a vyloučení na okraji společnosti. Brexit tak pro britskou společnost není pouze o vystoupení z EU, ale je o otázku vlastní identity.

INFOGRAFIKA: CIZINCI PO BREXITUINFOGRAFIKA: CIZINCI PO BREXITUautor: INFO.CZ

„Jde to ke kořenům identity, už to dávno není o politice,“ říká ředitel think-tanku Open Europe Henry Newman s tím, že v takovéto atmosféře se těžko hledá ochota ke kompromisům. Podle jednoho z poslanců Konzervativní strany je však chybou především to vnímat brexit jako něco, čeho je třeba dosáhnout. „Je to proces, ne cíl,“ říká pro Politico s tím, že je nutné to přijmout a rozhodnout, jakou budoucnost si Británie přeje.

Polarizace společnosti už začíná děsit některé vlivné figury na obou stranách spektra. Bývalý šéf Toryů a exministr zahraničí William Hague do deníku Telegraph napsal, že britský politický systém je jen "jeden nebo dva kroky od doby, kdy nebude možné jej ovládnout."

Nejmenovaný ministr současné vlády, kterého cituje Politico, zase doplňuje, že země je nyní uvězněna v psychologii neustálé revoluce. "To je tak se všemi revolucemi. Pustisté se neustále pohybují kupředu a to je ten problém. Ti, co kdysi patřili k táboru najtvrdších zastánců, vyměknou. Na začátku Velké francouzské revoluce v roce 1789 bylo naprosto přijatelné být zároveň revolucionářem a zastáncem konstituční monarchie. V roce 1793 byl popraven král a sympatizantům s monarchií sťaly hlavy gilotiny," dodává.

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1