Británie má problém: Nemá dost zaměstnanců, lidé z EU kvůli brexitu nepřicházejí | info.cz

Články odjinud

Británie má problém: Nemá dost zaměstnanců, lidé z EU kvůli brexitu nepřicházejí

Britské podniky pociťují odliv zájemců o práci ze zemí Evropské unie a mají problém obsadit volná místa. Napsal to dnes list The Guardian s odkazem na průzkum provedený mezi 2000 podnikateli. Nedostatek pracovníků nutí zaměstnavatele zvyšovat mzdy. Náborová firma Adecco Group situaci označuje za důsledek připravovaného odchodu Británie z EU.

Organizace Chartered Institute of Personnel Development (CIPD) uvádí, že počet evropských zájemců o práci klesá od loňského léta na pracovních postech všech úrovní. Až 40 procent zaměstnavatelů mělo v minulých 12 měsících problémy s obsazením volných pozic. Největší potíže jsou ve zdravotnictví a pohostinství.

INFOGRAFIKA: CIZINCI PO BREXITUINFOGRAFIKA: CIZINCI PO BREXITUautor: INFO.CZ

Podle oficiálních údajů loni přišlo do Británie z ostatních zemí EU 101.000 lidí, co je nejmíň od roku 2013. Počet zájemců o jedno pracovní místo na nekvalifikované pozici loni poklesl z 24 na 20, v případě středně kvalifikovaných postů pak z 19 na deset.

Půlka z podniků, které mají problémy najít zaměstnance, zvýšila nástupní mzdy. Gerwyn Davies z CIPD řekl, že oficiální údaje ukazují loňský významný pokles počtu lidí přicházejících do Británie za prací z ostatních zemí EU, což vytváří tlak na podniky závislé historicky na zahraničních zaměstnancích.

Alex Fleming z náborové firmy Adecco Group řekl, že s blížícím se "brexitem se začíná projevovat nedostatek talentovaných lidí a zvyšuje se konkurence na pracovním trhu". "Na podnikatele tak roste tlak, aby nabídli nejen výhodnější mzdy, ale také dodatečné výhody," řekl Fleming.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud