Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Británie pod tlakem: Vláda kvůli brexitu nestíhá řešit naléhavá témata, přibývá lidí bez domova

Británie pod tlakem: Vláda kvůli brexitu nestíhá řešit naléhavá témata, přibývá lidí bez domova

V srdci londýnské divadelní čtvrti naproti hotelu Savoy, kde pokoje stojí až 800 dolarů za noc (skoro 18.000 korun), v příjemném letním večeru trpělivě čeká zástup lidí. Klikatící se fronta vedle odbočky banky Coutts je portrétem současného Londýna: muži a ženy všeho věku a všech etnik. Někteří jsou oblečeni elegantně v košilích a kalhotách, jiní mají džíny a baseballové čepice. Jeden muž má uniformu společnosti rozvážející jídlo. Ale nečekají na zlevněné lístky na divadelní představení ve West Endu nebo na místo v restauraci Gordona Ramsaye. Čekají na jídlo zdarma, které rozdává místní charita, napsala agentura Bloomberg.

Obrazy bohatých a chudých vedle sebe a chudinských jídelen jsou sotva něčím novým ve městě, které inspirovalo Charlese Dickense a George Orwella. Nejsou unikátní ani v centrech dalších světových velkoměst. Ale v dnešní Británii jsou odrazem společnosti pod rostoucím tlakem, v níž brexit odsává politickou energii a soustředění nezbytné pro řešení dalších naléhavých věcí.

Je paralyzována tvorba vládní politiky, která není s to se zaměřit na příčiny deziluze, jež vedla v roce 2016 k hlasování pro brexit. Osm let škrtů před referendem ve výši skoro 140 miliard liber (čtyři biliony korun) postihlo veřejné služby a sociální pomoc. V Londýně bohatství a kouzlo tohoto nejglobálnějšího evropského města maskuje zápas nejnižší třídy lidí, kteří se lopotí v pracovních místech, jež jim nedovolují uspokojit ani základní potřeby.

„Nemám dost potravin, tak je musím někde získat,“ řekl jedenačtyřicetiletý Sean Gibson, který čekal trpělivě na konci fronty na večeři u růžového stánku charity Friends of Essex and London Homeless. Řekl, že si jako poslíček rozvážející jídlo nevydělá dost na činži i jídlo. Nejvýš si vydělá 960 liber (necelých 28.000 korun) za šest neděl. „Polovina nájmů je tu 600 liber a víc. Jak si to lidé mohou dovolit? Je to směšné,“ řekl.

Británie je stále víc zemí paralelních vesmírů.

Zaměstnanost je rekordní vzhledem k flexibilním pracovním kontraktům, jako má Gibson. Ekonomika je na tom tak dobře, že centrální banka zvyšuje cenu půjček a míra absolutní chudoby je na rekordně nízké úrovni.

Ale podle zprávy institutu Resolution Foundation z 24. července loni rostla životní úroveň nejpomaleji od roku 2012. Oživení v příjmech po globální finanční krizi se dokonce pro 30 procent nejchudších rodin obrátilo a příjmy jim klesají.

Veřejné výdaje v Británii klesly oproti 45 procentům v roce 2010 na 38 procent HDP, uvádí Úřad pro rozpočtovou odpovědnost.

Brexit - firmy, infografikaBrexit - firmy, infografikaautor: Info.cz

Výzkum charity Shelter zjistil, že 55 procent rodin bez domova, kteří žijí v provizorním ubytování, pracuje. Těchto 33.000 rodin představuje zvýšení o 73 procent od roku 2013, vyplývá z výzkumu.

„Nyní již jen bojuje každý za sebe,“ řekl Mohammed Nazir, který má na starosti ubytování v radě obvodu Slough na kraji Londýna. „Sociální povědomí rychle mizí.“

Premiérka Theresa Mayová zatím denně bojuje, aby si udržela své vedení. Osm členů její vlády odešlo z kabinetu poté, co v červenci zveřejnila svůj brexitový plán. Namísto tvorby politiky se hasí požáry, zatímco se blíží datum oficiálního odchodu Británie z EU příští rok v březnu.

Za poslední čtyři roky se vystřídali čtyři ministři pro bytovou výstavbu. Strategie na omezení bezdomovectví je pravidelně odsouvána stranou, řekl opoziční labouristický poslanec Neil Coyle.

„Říkáme tomu 'neglexit',’“ dodal. „Jsou to případy, když se všechna další důležitá témata zanedbávají (neglect), kvůli brexitu.“

Vláda plánovala, že v červenci zveřejní návrhy, jak splní slib z roku 2017 snížit do roku 2022 počet bezdomovců na polovinu a do roku 2027 bezdomovectví vymýtit zcela. Ministerstvo pro bytovou výstavbu a místní správu tvrdí, že je stále chce zveřejnit někdy během léta.

Je ale nepravděpodobné, že by jakýkoli plán vzal v úvahu rostoucí počet lidí, jako je poslíček Gibson, který spí na gauči u přátel, nebo rodiny v provizorním ubytování v hostelech.

„Je velmi těžké určit, jestli je někdo bez domova. Setkáváme se s lidmi, kteří jsou docela hezky oblečeni, a snaží se, aby to nebylo poznat,“ řekl Steven Stuart, který založil Friends of Essex and London Homeless před rokem a půl se svojí ženou. „Když se řekne bezdomovec, vybaví se nám muž, co spí pod dekou v průjezdu. Ale dnes má bezdomovectví mnoho úrovní.“

Jednadvacetiletá Harriet, která je realitní agentkou ve východním Londýně, se dostala mezi bezdomovce, když jí letos vypršela nájemní smlouva. Nyní si již dva měsíce najímá pokoje přes Airbnb. „Bydlela jsem v hrozných bytech se čtyřmi pokoji, kde další místnosti byly pronajaty lidem, kteří v kuchyni kouřili trávu, nebo turistům,“ řekla Harriet. „Byla jsem v neustálém stresu, že nenajdu pokoj.“

Jen v Londýně může být „skryté bezdomovectví“ 13krát větší než počet lidí na ulicích. Další využívají hromadnou dopravu. Počet lidí spících v nočních autobusech se oproti zimě 2012/13 zdvojnásobil na 213 v zimě 2015/16, uvedla kancelář starosty.

Svobodní bezdomovci musí často být v nájmu ne v obecních bytech, ale u soukromých majitelů, kteří spíše vyhodí nájemníky, kteří nejsou s to včas platit. Phil, který nechtěl uvést celé jméno, nyní spí ve stanici metra Westminster, jen několik metrů od parlamentu. „Od ulice vás dělí jen jedna výplata,“ řekl. „Hodně lidí si to neuvědomuje.“

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1