Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel chce zatočit se „šmejdy“ a dvojí kvalitou potravin. Návrhem vyšel vstříc Česku a východu unie

Brusel chce zatočit se „šmejdy“ a dvojí kvalitou potravin. Návrhem vyšel vstříc Česku a východu unie

Evropská komise zveřejnila návrh nových pravidel na ochranu zákazníků před podvody s nízkou kvalitou potravin, agresivními podomními prodejci i některými praktikami na internetu. Komise navrhuje i zavedení hromadných žalob vůči firmám obelhávajícím zákazníky, které by šlo použít například proti automobilkám.

Návrh Evropské komise je považován za vítězství zemí střední a východních Evropy, které už několik let tlačily na unijní orgány, aby zakročily proti dvojí kvalitě zboží prodávaného na východě a západě Evropy. Jednalo se především o potraviny, ale třeba i o drogistické zboží. Ve východních členských zemí EU prodávali obchodníci méně kvalitní zboží, které ale svým obalem připomínalo podobné kvalitnější zboží prodávané na západě starého kontinentu. Východní země se také přimlouvaly za omezení aktivity podomních obchodníků pořádajících například pro důchodce „zájezdy“ spojené s prodejem předraženého zboží. V Česku se pro ně vžilo označení „šmejdi“.

Komise teď navrhuje na unijní úrovni zakázat prodej zboží výrazně odlišného složení, pokud bude mít stejné značku (čímž se rozumí i obal) a bude uváděno na trh způsobem, který může oklamat a zmást zákazníka. Zatím ale není jasné, co znamená výrazně odlišné složení u „stejného výroky“ a co je to způsob vedoucí k oklamání zákazníka. Některé firmy totiž používají určitou modifikaci svého loga nebo balení výrobků v jednotlivých zemích případně se liší zadní strany obalů v různých zemích. Téměř vždy také uvádějí složení výrobku. Problémem je, že ho zákazníci většinou nečtou.

Evropská komise slibuje, že časem vypracuje potřebné návody, jak posuzovat shodnost či podobnost zboží různého složení. Nepůjde ale zřejmě o právně závazné normy. Zatím Komise jen uvádí několik příkladů, které nadále nebude tolerovat: V EU už nepůjdou prodávat rybí prsty, které v jedné zemi obsahují více masa a ve druhé více vody. A bude například zakázáno prodávat mletou kávu se stejnou značkou, když je v některých zemích z části nahrazena cukrem.

Další součástí návrhu komise je posílení práv evropských zákazníků v on-line prostředí a v případě domovního prodeje zboží či prodeje výrobků na předváděcích akcích. V případě on-line služeb bude moci během 14 dní zákazník odstoupit od smlouvy i v případě, že jde o službu „zadarmo“. Tedy když zákazník platí za službu svými osobními údaji. Toto ustanovení může mít v budoucnu velký vliv na případnou regulaci firem jako je Facebook, Google a Twitter, protože de facto uznává, že data jsou také platidlo. V případě podomního prodeje a prodeje na takzvaných předváděcích akcích Evropská komise navrhuje, aby zákazníci mohli vrátit nakoupené zboží do čtrnácti dnů bez udání důvodu prodejci a získali zpět své peníze.

Převratnou novinkou by se měly v Evropské unii stát zástupné žaloby, obdoba hromadných žalob v USA. Měly by posílit postavení zákazníků vůči velkým firmám jako jsou například automobilky. Například pokud firma podvede klienty tím, že tvrdí, že její vozy mají jiné parametry než ve skutečnosti, jako se to stalo třeba Volkswagenu v případu aféry Dieselgate. Pokud žádají o náhradu škody všichni firmou poškození zákazníci, může to být i pro velkou společnost finanční zátěž a tím i motivace vyhnout se příště neférovým prodejním praktikám. Pokud žádá o náhradu jen pár zákazníků, firmu to často příliš nebolí. Zákazníci navíc musí na začátku naopak do sporu s firmou investovat.

Oproti Spojeným státům však mají být tyto žaloby Evropské unii výrazně omezené. Aby je nešlo použít například v konkurenčním boji. Firmu půjde žalovat jen o náhradu škody, nikoliv o „pokutu“ za nefér chování. Národní soud navíc bude muset nejprve rozhodnout, že dotyčná společnost porušila zákon a teprve pak může přijít zástupná žaloba. Tyto žaloby budou moci navíc podávat jen vybrané „kvalifikované organizace,“ Kdo to je, určí jednotlivé státy Evropské unie. Má jít hlavně o neziskové organizace, které se zabývají ochrannou zákazníků. Bude se také posuzovat to, zda nemají se žalovaným konflikt zájmů. Jak se to bude řešit v případě spotřebitelských organizací, které často kritizují velké firmy a posuzují kvalitu jejich zboží, čemuž se některé společnosti zkouší bránit i soudní cestou, není jasné.

I když se návrh snaží vyjít vstříc byznysu, protestovala už proti němu lobbistická organizace evropského maloobchodu EuroCommerce. Její ředitel Christian Verschueren označil návrhy komise za „nepodložené a nepřiměřené“. Proti návrhu jsou také svazy evropských telekomunikačních operátorů GSMA a ETNO, které ale jen oznámily, že detaily svých námitek zveřejní později.

Návrh Evropské komise teď musí schválit zástupci jednotlivých zemí EU a Evropský parlament. Poslanci i úředníci předpokládají, že vše by mohlo být hotovo před volbami do europarlmentu na jaře 2019. Členské země pak budou mít 18 měsíců na to, aby nové evropské směrnice zapracovaly do svého zákonodárství a zařídily, aby unijní předpisy začaly fungovat. Reálně tak mohou nové předpisy začít platit někdy v druhé polovině roku 2020.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1