Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel, město špionů. „Vždy předpokládáte, že vás Číňané či Rusové odposlouchávají,“ říká diplomat

Brusel, město špionů. „Vždy předpokládáte, že vás Číňané či Rusové odposlouchávají,“ říká diplomat

Berlín a Vídeň vždy patřily na špičku evropských měst, kde se to zahraničními agenty jenom hemží. Prvenství v počtu špionů však v poslední době začíná přebírat Brusel – hlavní město evropských institucí i Severoatlantické aliance. Vzhledem k vysokému počtu zahraničních diplomatů je totiž pro špiony cizích mocností ideálním místem, které jim poskytuje potřebné krytí. Právě diplomaté se však zároveň stávají nejčastějším terčem špionů. Belgické úřady je proto vyzývají k opatrnosti.

Že je Brusel pro špiony velkým lákadlem, dokazují i titulní stránky britských médií z minulého týdne. Úředníci Evropské unie totiž vznesli podezření, že britští agenti v Bruselu tajně odposlouchávají jednání o vystoupení Spojeného království z EU. Minulý čtvrtek to napsal deník Daily Telegraph s odkazem na vysoce postavený bruselský zdroj, podle kterého se Británie dostala k určitým dokumentům o brexitu „během několika hodin“, tedy podezřele rychle.

Potěšení nad tím, že Brusel předehnal Vídeň v pozici bašty tajných agentů, už koncem června vyjádřil šéf rakouského civilní zpravodajské služby Peter Gridling. „Jsem rád, že Brusel nyní předehnal Vídeň a je tam teď větší hustota takzvaných zpravodajských služeb ze zemí mimo EU než tady,“ uvedl Gridling.

Obavy z přítomnosti zahraničních zpravodajských služeb pro bruselský server Politico potvrdil i bývalý belgický úředník. „Studená válka je zpět,“ říká pod podmínkou anonymity s tím, že v Bruselu je dnes víc agentů než v letech před pádem berlínské zdi.

„Velkou přítomnost zde mají Číňané, Rusové, Američané a Maročané,“ odhaluje úředník a dodává, že belgická bezpečnostní služba už některé zahraniční agenty v minulých letech vyzvala, aby zemi opustili. Obavy, že jsou během své práce každý den pod dohledem špionů, neskrývají ani diplomaté, kteří v Bruselu působí.

Obavy z „velké aktivity zahraničních zpravodajských služeb“ pro server Politico potvrzuje například bývalý americký velvyslanec v Belgii Howard Gutman. Kvůli tomu byla jeho kancelář pravidelně prohledávána – hledala se odposlouchávací zařízení a povoleny zde prý nebyly ani žádné mobilní telefony. Venku už ale takovou ochranu neměl. Bylo mu proto jasné, že mimo kancelář je pravidelně odposloucháván.

„Uvnitř i venku je tolik lidí, že neexistuje způsob, jak tomu zabránit. Prostě musíte vždy předpokládat, že vás Číňané nebo Rusové odposlouchávají,“ popisuje rizika svého bývalého zaměstnání Gutman, podle kterého jsou největší příležitostí pro špiony oslavy státních svátků, kdy jsou diplomaté zváni na slavnostní recepce na cizí ambasády. Atašé, který velvyslance na takovou akci doprovází, je podle něj tradičně důstojník tajných služeb.

720p 360p
Teufelsberg: Ďáblův kopec

„Kvůli EU a NATO mají státy v Bruselu značně velké diplomatické a ekonomické mise, čímž pro všechny tajné služby vytvářejí prostředí bohaté na cíle, na které se mohou zaměřit,“ popisuje bývalý důstojník amerických zpravodajských služeb jeden z důvodů, proč se špionům v Bruselu tak daří. „Brusel je zároveň místem, odkud a kam se dá snadno dostat, což může usnadnit citlivé operace,“ dodává bývalý špion Spojených států pod podmínkou anonymity.

Právě američtí tajní agenti přitom patří mezi ty zpravodajské služby, které se za aktivitu v Bruselu rozhodně stydět nemusí. Dokazují to dokumenty zveřejněné Edwardem Snowdenem, podle kterých Washington vedl v sídle unijních institucí operace pro odposlouchávání. S odhalením přišel v roce 2013 německý magazín Der Spiegel, který o dva roky později navíc informoval, že se americké zpravodajské služby pokusily využít německá zařízení ke špehování dalších vlád a institucí včetně Evropské komise.

Bezpečnostní úředníci v Bruselu proto zaměstnance dlouhodobě vyzývají, aby byli opatrní, pokud o pracovních a především citlivých věcech mluví v místních restauracích a kavárnách. „Víme, že se mocnosti mimo EU snaží získat přístup k datům,“ říká vysoce postavený evropský úředník. „Naše obecná rada je, být ve veřejných prostorách nanejvýš opatrný a pozorný,“ dodává.

Belgické bezpečnostní služby zároveň přiznávají, že na boj proti tajným agentům nestačí. „Máme problém s personálem, finančními prostředky i dalšími zdroji,“ říká pro Politico bývalý úředník s tím, že pozornost bezpečnostních služeb se věnuje především zvýšenému riziku teroristických útoků. Na potírání zahraničních agentů proto nezbývají kapacity.  

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1