Brusel, město špionů. „Vždy předpokládáte, že vás Číňané či Rusové odposlouchávají,“ říká diplomat | info.cz

Články odjinud

Brusel, město špionů. „Vždy předpokládáte, že vás Číňané či Rusové odposlouchávají,“ říká diplomat

Berlín a Vídeň vždy patřily na špičku evropských měst, kde se to zahraničními agenty jenom hemží. Prvenství v počtu špionů však v poslední době začíná přebírat Brusel – hlavní město evropských institucí i Severoatlantické aliance. Vzhledem k vysokému počtu zahraničních diplomatů je totiž pro špiony cizích mocností ideálním místem, které jim poskytuje potřebné krytí. Právě diplomaté se však zároveň stávají nejčastějším terčem špionů. Belgické úřady je proto vyzývají k opatrnosti.

Že je Brusel pro špiony velkým lákadlem, dokazují i titulní stránky britských médií z minulého týdne. Úředníci Evropské unie totiž vznesli podezření, že britští agenti v Bruselu tajně odposlouchávají jednání o vystoupení Spojeného království z EU. Minulý čtvrtek to napsal deník Daily Telegraph s odkazem na vysoce postavený bruselský zdroj, podle kterého se Británie dostala k určitým dokumentům o brexitu „během několika hodin“, tedy podezřele rychle.

Potěšení nad tím, že Brusel předehnal Vídeň v pozici bašty tajných agentů, už koncem června vyjádřil šéf rakouského civilní zpravodajské služby Peter Gridling. „Jsem rád, že Brusel nyní předehnal Vídeň a je tam teď větší hustota takzvaných zpravodajských služeb ze zemí mimo EU než tady,“ uvedl Gridling.

Obavy z přítomnosti zahraničních zpravodajských služeb pro bruselský server Politico potvrdil i bývalý belgický úředník. „Studená válka je zpět,“ říká pod podmínkou anonymity s tím, že v Bruselu je dnes víc agentů než v letech před pádem berlínské zdi.

„Velkou přítomnost zde mají Číňané, Rusové, Američané a Maročané,“ odhaluje úředník a dodává, že belgická bezpečnostní služba už některé zahraniční agenty v minulých letech vyzvala, aby zemi opustili. Obavy, že jsou během své práce každý den pod dohledem špionů, neskrývají ani diplomaté, kteří v Bruselu působí.

Obavy z „velké aktivity zahraničních zpravodajských služeb“ pro server Politico potvrzuje například bývalý americký velvyslanec v Belgii Howard Gutman. Kvůli tomu byla jeho kancelář pravidelně prohledávána – hledala se odposlouchávací zařízení a povoleny zde prý nebyly ani žádné mobilní telefony. Venku už ale takovou ochranu neměl. Bylo mu proto jasné, že mimo kancelář je pravidelně odposloucháván.

„Uvnitř i venku je tolik lidí, že neexistuje způsob, jak tomu zabránit. Prostě musíte vždy předpokládat, že vás Číňané nebo Rusové odposlouchávají,“ popisuje rizika svého bývalého zaměstnání Gutman, podle kterého jsou největší příležitostí pro špiony oslavy státních svátků, kdy jsou diplomaté zváni na slavnostní recepce na cizí ambasády. Atašé, který velvyslance na takovou akci doprovází, je podle něj tradičně důstojník tajných služeb.

Teufelsberg: Ďáblův kopec autor: Radka Zítková; Info.cz

„Kvůli EU a NATO mají státy v Bruselu značně velké diplomatické a ekonomické mise, čímž pro všechny tajné služby vytvářejí prostředí bohaté na cíle, na které se mohou zaměřit,“ popisuje bývalý důstojník amerických zpravodajských služeb jeden z důvodů, proč se špionům v Bruselu tak daří. „Brusel je zároveň místem, odkud a kam se dá snadno dostat, což může usnadnit citlivé operace,“ dodává bývalý špion Spojených států pod podmínkou anonymity.

Právě američtí tajní agenti přitom patří mezi ty zpravodajské služby, které se za aktivitu v Bruselu rozhodně stydět nemusí. Dokazují to dokumenty zveřejněné Edwardem Snowdenem, podle kterých Washington vedl v sídle unijních institucí operace pro odposlouchávání. S odhalením přišel v roce 2013 německý magazín Der Spiegel, který o dva roky později navíc informoval, že se americké zpravodajské služby pokusily využít německá zařízení ke špehování dalších vlád a institucí včetně Evropské komise.

Bezpečnostní úředníci v Bruselu proto zaměstnance dlouhodobě vyzývají, aby byli opatrní, pokud o pracovních a především citlivých věcech mluví v místních restauracích a kavárnách. „Víme, že se mocnosti mimo EU snaží získat přístup k datům,“ říká vysoce postavený evropský úředník. „Naše obecná rada je, být ve veřejných prostorách nanejvýš opatrný a pozorný,“ dodává.

Belgické bezpečnostní služby zároveň přiznávají, že na boj proti tajným agentům nestačí. „Máme problém s personálem, finančními prostředky i dalšími zdroji,“ říká pro Politico bývalý úředník s tím, že pozornost bezpečnostních služeb se věnuje především zvýšenému riziku teroristických útoků. Na potírání zahraničních agentů proto nezbývají kapacity.  

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud