Brusel prozradí detaily o penězích na zvládání migrace. Slibuje posílit pobřežní a pohraniční stráž | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel prozradí detaily o penězích na zvládání migrace. Slibuje posílit pobřežní a pohraniční stráž

Brusel prozradí detaily o penězích na zvládání migrace. Slibuje posílit pobřežní a pohraniční stráž

Konkrétní detaily fondů, které mají po roce 2020 pomoci EU zvládat migrační krizi, dnes v souvislosti s přípravou příštího víceletého unijního rozpočtu projedná a představí Evropská komise. Už dopředu je jasné, že na tuto problematiku bude mezi lety 2021 a 2027, tedy v budoucím víceletém finančním rámci, vyčleněno daleko více peněz než ve stávajícím období.

Pro dobu po roce 2020 totiž komise navrhuje na ochranu a řízení dění na vnější unijní hranici a na migrační a azylovou politiku vyčlenit více než 34,9 miliard eur (asi 895 miliard Kč). Ve stávajícím sedmiletém finančním období, které se připravovalo před rokem 2014, to je jen 13 miliard eur (asi 333 miliard Kč).

Migrace Migraceautor: Info.cz

Už na počátku května, když komise představila základní parametry víceletého rozpočtu, mluvili její zástupci třeba o tom, že bude výrazně posílena společná pobřežní a pohraniční stráž. Dostatečné finanční prostředky zajistí, že jí bude tvořit 10.000 mužů a žen se vším potřebným vybavením. Ochrana hranic ale nadále zůstává v odpovědnosti členských zemí, společná unijní agentura státům může jen pomáhat a podporovat je.

Komisař pro vnitro Dimitris Avramopulos na tiskové konferenci ve Štrasburku přiblíží detaily nového unijního Fondu pro integrovanou správu hranic, jehož cílem je "prostřednictvím silné a účinné správy hranic zajistit vysokou míru bezpečnosti v EU" při zachování volného pohybu osob. Fond má výrazněji podpořit unijní země při zajištění vnějších hranic EU, financovat může také například vybavení celníků.

Druhou částí nové unijní reakce bude posílený Azylový a migrační fond, který má zemím EU pomoci účinněji řídit migrační toky. Bude z něj financován boj s nelegální migrací a účinné navracení a zpětné přebírání nelegálních migrantů do zemí původu. Práci fondu bude podporovat a doplňovat nová Agentura EU pro azyl.

S migrací budou po roce 2020 souviset i některé další unijní fondy, včetně například politiky soudržnosti či Evropského sociálního fondu.

720p 360p
PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.