Články odjinud

Brusel se málo zabývá právy občanů Spojeného království, kteří budou žít v zemích EU po brexitu, řekl britský ministr

Brusel se málo zabývá právy občanů Spojeného království, kteří budou žít v zemích EU po brexitu, řekl britský ministr

Britský ministr vnitra Sajid Javid dnes obvinil Evropskou unii, že se dostatečně nezabývá právy britských občanů, kteří budou žít v zemích EU po odchodu Spojeného království z bloku. Brusel přípravy v této oblasti zanedbává, řekl Javid podle serveru Sky News. Londýn dnes zveřejní první podrobnosti týkající se jeho plánu pro unijní občany, kteří budou chtít v Británii zůstat i po brexitu.

Podle deníku The Guardian poskytne seznam dokumentů, které budou muset unijní občané předložit ministerstvu vnitra, aby dokázali, že mají nárok v zemi zůstat. List ale s odvoláním na vládní zdroje dodal, že tyto pokyny budou zatím nezávazné a budou mít spíše poradní charakter.

Británie opustí Evropskou unii na jaře příštího roku. V zemi nyní žije asi 3,4 milionu občanů jiných členských zemí. V členských státech unie žije asi 1,3 milionu Britů.

Javid vyzval Brusel, aby přišel ohledně práv britských občanů po brexitu s konkrétnějšími plány. Připomněl, že vláda v Londýně dnes zveřejní svůj plán týkající se občanů EU v Británii. „Tím plníme naše závazky (vůči nim). Znepokojuje mě ale, že nevím o žádném obdobném plánu týkajícím se toho, jak budou členské země EU podporovat britské občany, kteří v nich žijí,“ řekl Javid.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud