Brusel ukázňuje Itálii: Migranti musí s přesunem jinam souhlasit | info.cz

Články odjinud

Brusel ukázňuje Itálii: Migranti musí s přesunem jinam souhlasit

Evropská komise dnes upozornila Itálii, že přeposílat zachycené migranty do jiných zemí může jen se souhlasem přistěhovalců. Informovala o tom dnes agentura ANSA s odvoláním na nejmenovaného mluvčího komise. Mluvčí tak reagoval na dohodu Itálie s Albánií, že Řím do této země přepošle 20 migrantů z lodi Diciotti, která zakotvila v italském přístavu se 150 lidmi na palubě.

Mluvčí upřesnil, že migranti musejí poskytnout souhlas s tím, zda budou přemístěni do jiné země, než do které přijeli, a zahájí tam celou azylovou proceduru.

„Když jde o dvoustrannou dohodu mezi členským státem (EU) a třetí (nečlenskou) zemí, musíte je (migranty) žádat o detaily. Je zapotřebí zohlednit několik bodů při posuzování zákonnosti (jejich pobytu v EU),“ citovala ANSA činitele komise. „Jde obzvláště o souhlas těchto lidí,“ dodal.

Itálie dlouho bránila vylodění 150 převážně eritrejských migrantů z lodě Diciotti, která pět dní kotvila na Sicílii. Řím požadoval záruky dalších členských zemí EU, že se o běžence rozdělí. Nakonec se o většinu migrantů zavázala postarat italská katolická církev. Dvě desítky jich kromě Albánie má přijmout také Irsko.

Itálie se v posledních letech potýká s masovým přílivem migrantů z Afriky přes Středomoří a nová italská vláda se mu snaží zabránit. Řím již dříve oznámil, že nedovolí žádným dalším záchranářským lodím zakotvit v italských přístavech, pokud si migranty na palubě nerozdělí další státy EU.

Záchranářské lodě ve StředomoříZáchranářské lodě ve Středomoříautor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud