Články odjinud

Brusel varoval 12 zemí kvůli stavu jejich ekonomik. Česko sklidilo pochvalu, píše tajemník pro EU Chmelař

Brusel varoval 12 zemí kvůli stavu jejich ekonomik. Česko sklidilo pochvalu, píše tajemník pro EU Chmelař

Evropská komise varovala Itálii, Chorvatsko a Kypr, že jejich hospodářství je v nadměrné nerovnováze. S nerovnováhou, byť v menší míře, se potýká také osm dalších zemí. Komise to uvedla v hodnocení situace členských států, které je součástí každoročního cyklu koordinace hospodářské a fiskální politiky Evropské unie. Na adresu Česka v tomto směru nemá. „Česko dosáhlo pokroku při plnění většiny doporučení. Pochvalu máme za silný hospodářský růst, stabilní objem investic a postupné zvyšování mezd,“ uvedl na Twitteru stání tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.

Místopředseda Evropské komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis po dnešním jednání komise připomněl, že evropské hospodářství nyní roste nejrychleji za poslední desetiletí.

„Roste míra investic, zaměstnanost je na rekordních úrovních a nezaměstanost skoro na míře před krizí. Snížil se podíl lidí s rizikem sociálního vyloučení, zlepšují se veřejné finance a bankovní sektor se uzdravuje,“ vypočetl Dombrovskis.

Právě v takové chvíli ale podle něj platí, že silné jsou takové ekonomiky, které účinným způsobem řeší své vlastní slabé stránky. „A přesně taková by měla být naše další strategie na národní i evropské úrovni,“ podotkl.

Komise dnes zlepšila hodnocení stavu ekonomiky Francie, Portugalska a Bulharska, nerovnováha ale v těchto zemích dál přetrvává. Upozornění míří také do Německa, Irska, Nizozemska, Španělska a Švédska. Z 12 států bloku, jejichž hospodářství komise kvůli možné makroekonomické nerovnováze prověřovala od loňského listopadu, bylo jen v případě Slovinska konstatováno, že žádná nerovnováha nehrozí.

Po analýze stavu v jednotlivých státech bloku, která dnes byla zveřejněna, je na členských zemích EU, aby do dubna představily své hospodářské priority na letošní rok. Komise následně v květnu na základě nynějších materiálů předloží svá konkrétní doporučení, jaké úpravy a reformy by jednotlivé země měly udělat ke zlepšení výkonu své ekonomiky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud