Bruselem hýbe skandál Junckerovy pravé ruky. Na vzestup Selmayra si posvítí i europoslanci | info.cz

Články odjinud

Bruselem hýbe skandál Junckerovy pravé ruky. Na vzestup Selmayra si posvítí i europoslanci

Evropský parlament se bude příští týden zabývat kontroverzním kariérním postupem šedé eminence Bruselu a pravé ruky šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera Martina Selmayra. Kauzu odstartovali bruselští novináři, kteří si všimli podivných okolností, za kterých se německý právník a dlouholetý unijní úředník stal generálním sekretářem Komise. Spekuluje se, že změna pozice může souviset s navýšením odměn pro členy Komise poté, co jim vyprší mandát. Někteří insideři dokonce tvrdí, že si tím úředník komisaře „kupuje“.

Evropská komise má co vysvětlovat, ale zatím se jí do toho příliš nechce. Pondělní tisková konference v Bruselu se proměnila ve frašku, když mluvčí unijní exekutivy nebyli schopni zodpovědět dotazy novinářů ohledně kontroverzního kariérního postupu pravděpodobně nejmocnějšího bruselského úředníka Martina Selmayra. Ten se z pozice šéfa kabinetu Jean-Claude Junckera přesunul na začátku března do čela generálního sekretariátu Evropské komise.

Jak už INFO.CZ psalo, Selmayr si novým místem zajistil ještě větší vliv, než kterému se coby Junckerův důvěrník a práva ruka dosud těšil. Jde totiž o pozici, na které bude mít pod palcem chod celé mašinérie - navíc v době, kdy se v EU řeší velká témata v čele s dlouhodobým rozpočtem EU.

Na kariérním vzestupu německého právníka a dlouhodobého vysoce postaveného úředníka v unijních institucích Selmayra ale není všechno v pořádku. Alespoň si to myslí bruselští novináři, kteří na nejasné okolnosti jeho jmenování upozornili.

Celou kauzu odstartoval respektovaný novinář Jean Quatremer, který píše pro francouzský deník Liberation. V Bruselu neexistuje nikdo, kdo by jeho jméno neznal. Je to ten samý žurnalista, který svými zjištěními donutil v roce 1999 k rezignaci Evropskou komisi vedenou Lucemburčanem Jacquesem Santerem. Jeho sbor odstoupil kvůli korupčnímu skandálu.

Quatremer a další novináři se domnívají, že Selmayr povýšil v rozporu s platnými pravidly Komise. Její pracovníci zpočátku tvrdili, že Selmayr měl protikandidáty, což je jednou z nutných podmínek ve výběrovém řízení. Nakonec se ale ukázalo, že tomu tak nebylo, a celé řízení probíhalo v tajnosti (nevěděli o něm ani samotní komisaři). Podle Quatremera je ke všemu pravděpodobné, že došlo i ke zfalšování zápisu ze zasedání kolegia komisařů.

Francouzský novinář navíc uvedl, by Selmayrův vzestup mohl souviset také s plánovaným zvýšením odměn pro stávající komisaře, které by pobírali poté, co by jim vypršel mandát. Důvodem jejich údajného navýšení je snaha zabránit tomu, aby komisaři odcházeli za novou prací do soukromého sektoru, kde by mohli využívat citlivé a cenné informace.

V současnosti eurokomisaři dostávají 40 až 65 procent jejich základního platu po dobu dvou let po odchodu z Evropské komise. Celková částka se pohybuje mezi 8 400 a 13 500 eury měsíčně. K tomu dostávají ještě příspěvek na stěhování ve výši jednoho platu. Nově by měli dočasný „důchod“ pobírat tři až pět let. Podtrženo a sečteno, ve srovnání se současným stavem by si polepšili dvakrát až třikrát.

Novinář Georgi Gotev z bruselského serveru EurActiv k tomu poznamenává, že navýšení „zlatých padáků“ pro eurokomisaře může být také pouze způsob, kterým si Selmayr a spol. kupuje jejich mlčenlivost. „Komise to popírá, ale i tak je narušena její důvěryhodnost,“ píše Gotev.

Na Junckera a Selmayra se chystá Evropský parlament

Postup, kterým byl Selmayr jmenován, se nelíbí ani europoslancům. „Selmayrova korunovace ukázala, jak si Junckerova Komise v případě potřeby dokáže udělat z platných pravidel hadr na podlahu,“ myslí si český europoslanec Jan Zahradil. Evropští konzervativci a reformisté (ECR), k nimž se hlásí i Zahradilova ODS, navrhli, aby se proto celou kauzou zabýval i Evropský parlament.

Podle informací redakce by se tak mělo stát v pondělí 12. března odpoledne na plenárním zasedání ve Štrasburku. Interpelaci na Komisi zformuloval právě Zahradil.

Bruselští komentátoři se shodují, že jde o skandál, který může mít v důsledku dopad na celou Junckerovu Komisi. Něco podobného si myslí i europoslanec Zahradil. „Myslím, že to tentokrát pan Juncker přehnal, znepřátelil si řadu vlivných lidí a jeho komise definitivně ztratila jakoukoli důvěryhodnost,“ řekl INFO.CZ.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud