Bulharsko nebude „držet basu“ s EU. Parlament zakázal vládě uzavírat dohody o přijímání migrantů | info.cz

Články odjinud

Bulharsko nebude „držet basu“ s EU. Parlament zakázal vládě uzavírat dohody o přijímání migrantů

Bulharský parlament dnes odhlasoval rezoluci, podle níž vláda nesmí s Evropskou unií uzavírat bilaterální dohody o zpětném přijímání migrantů, kteří se do Evropy dostali přes tento stát u Černého moře. Informovala o tom agentura Reuters.

Pro rozhodnutí hlasovalo 177 poslanců z 240členného zákonodárného sboru. Parlament k hlasování přikročil na popud premiéra Bojka Borisova.

Bulharsko si přeje okamžité uzavření vnějších hranic EU migrantům a zřízení uprchlických center mimo území unie. Podle Bojkova by tato zařízení měla být v Libyi a Turecku.

Před parlamentem premiér Borisov řekl, že Sofia odmítla přijmout část ze 450 běženců, kteří byli minulý týden zachráněni z rybářské lodi ve Středozemním moři. Italský premiér tehdy požádal země EU, aby přijaly část ze zachráněných. Některé státy, například Francie nebo Španělsko, mu vyhověly. Jiné, včetně České republiky, to naopak odmítly.

Bulharsko už koncem června odmítlo uzavřít migrační dohodu s Německem o urychleném navracení migrantů do toho unijního státu, kde byli poprvé zaregistrováni. „Jsem Evropan, ale Bulharsko mám raději,“ řekl tehdy Borisov. Dodal, že solidaritě rozumí tak, že každý musí nést zodpovědnost za hranice.

Migrace Migraceautor: Info.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud