Bulharsko nebude „držet basu“ s EU. Parlament zakázal vládě uzavírat dohody o přijímání migrantů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bulharsko nebude „držet basu“ s EU. Parlament zakázal vládě uzavírat dohody o přijímání migrantů

Bulharsko nebude „držet basu“ s EU. Parlament zakázal vládě uzavírat dohody o přijímání migrantů

Bulharský parlament dnes odhlasoval rezoluci, podle níž vláda nesmí s Evropskou unií uzavírat bilaterální dohody o zpětném přijímání migrantů, kteří se do Evropy dostali přes tento stát u Černého moře. Informovala o tom agentura Reuters.

Pro rozhodnutí hlasovalo 177 poslanců z 240členného zákonodárného sboru. Parlament k hlasování přikročil na popud premiéra Bojka Borisova.

Bulharsko si přeje okamžité uzavření vnějších hranic EU migrantům a zřízení uprchlických center mimo území unie. Podle Bojkova by tato zařízení měla být v Libyi a Turecku.

Před parlamentem premiér Borisov řekl, že Sofia odmítla přijmout část ze 450 běženců, kteří byli minulý týden zachráněni z rybářské lodi ve Středozemním moři. Italský premiér tehdy požádal země EU, aby přijaly část ze zachráněných. Některé státy, například Francie nebo Španělsko, mu vyhověly. Jiné, včetně České republiky, to naopak odmítly.

Bulharsko už koncem června odmítlo uzavřít migrační dohodu s Německem o urychleném navracení migrantů do toho unijního státu, kde byli poprvé zaregistrováni. „Jsem Evropan, ale Bulharsko mám raději,“ řekl tehdy Borisov. Dodal, že solidaritě rozumí tak, že každý musí nést zodpovědnost za hranice.

Migrace Migraceautor: Info.cz

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.