Články odjinud

Češi se podceňují, máme na víc, říká europoslankyně Dlabajová o našem vlivu v EU

Češi se podceňují, máme na víc, říká europoslankyně Dlabajová o našem vlivu v EU

Podle europoslankyně Martiny Dlabajové se Češi v Evropské unii zbytečně podceňují. „Máme všechno k tomu, abychom byli v EU vidět,“ říká v rozhovoru pro Blesk.cz. Co je tedy potřeba udělat, aby se změnil pohled Čechů na EU? A co může ovlivnit europoslanec? 

Je pravda, že je Česko příliš malé a slabé na to, aby v EU zvládlo něco prosadit?

Určitě ne. EU má 28 členských zemí a Česko je jedenáctá největší, co se týká počtu obyvatel. Co by pak muselo říkat takové Lucembursko nebo Malta? Oba státy mají pouze okolo půl milionu obyvatel. Zbytečně se podceňujeme a je to škoda. Máme všechno k tomu, abychom byli v EU vidět.

Co je tedy potřeba udělat?

Musíme začít doma. Je třeba lidem ukazovat, proč je dobré být v EU, a ne pořád jen kritizovat a vzbuzovat opovržení. Češi mají zažitý stereotyp, že v Bruselu o nás rozhodují ONI. Není to pravda, protože i MY jsme Evropa a můžeme do rozhodnutí mluvit. Pryč jsou doby, kdy naši premiéři či ministři nebyli schopni se na vrcholných jednáních se svými zahraničními protějšky dohodnout, protože neovládali jazyk a neuměli se v mezinárodním prostředí pohybovat.

Co může ovlivnit europoslanec?

Významnou roli máme při tvorbě evropských zákonů, které dopadají na každodenní život lidí. Je proto důležité, abychom byli u toho a nenechali si nic utéct. Já se o to snažím od samého začátku. Jde mi o to, aby se Češi měli stejně dobře jako lidé v západní Evropě.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

Články odjinud