Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babišova vláda chce víc podporovat Čechy v Bruselu. Materiál půjde na vládu v dubnu

Babišova vláda chce víc podporovat Čechy v Bruselu. Materiál půjde na vládu v dubnu

Silnější zastoupení českých úředníků v institucích EU, lepší zapojení ministerstev a více možností pro sdílení zkušeností. Česko chce dohnat, co v minulých letech nestihlo nebo to nepovažovalo za tolik důležité. Redakci INFO.CZ se podařilo zjistit, že materiál, který má navázat na již existující strategii podpory Čechů v EU, bude vláda schvalovat už příští měsíc.

V centru unijních institucí Bruselu pracují stovky českých zaměstnanců. Byli sem dočasně vysláni, nebo prošli výběrovými řízeními a pracují zde trvale. Najdeme je v Evropské komisi, Evropském parlamentu, Radě EU nebo v celé řadě unijních agentur a poradních orgánů.

Na rozdíl od jiných zemí EU, které se svými lidmi udržují pravidelné kontakty a pomáhají jim v rámci unijní struktury postupovat výše, Česko na „vlastní“ v minulosti zapomínalo. Liší se tak od jiných států EU, které naopak podporu svých lidí v Bruselu, Štrasburku a dalších městech, kde sídlí unijní instituce, systematicky utužují a pravidelně s nimi komunikují.

První kroky k nápravě situace udělala už předchozí vláda Bohuslava Sobotky, která začátkem roku 2015 přijala Strategii podpory Čechů v institucích EU. V dokumentu se píše, že při výběrových řízeních na manažerské pozice je nutná podpora domácího státu a měl by ji dostat ten, kdo o ní projeví zájem zejména v několika prioritních oblastech včetně vnitřního trhu, energetiky, životního prostředí, migrace nebo dopravy.

Jak se podařilo zjistit redakci INFO.CZ, kabinet premiéra Andreje Babiše, který vládne v demisi, chce na Sobotkův strategický dokument navázat a vylepšit ho. „Silnější zastoupení českých občanů v institucích a orgánech EU je jednou z priorit české evropské politiky,“ říká státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař a dodává, že „ačkoliv strategii podpory českých úředníků při EU už máme, při jejím naplňování se ukázaly některé nedostatky“.

„Zaměřili jsme se na větší zapojení ministerstev do celého procesu. Jejich úkolem teď bude obsazení konkrétních míst z oblastí, které jsou prioritní pro evropskou politiku vlády,“ vysvětluje Chmelař. V plánu je také vytváření zázemí pro Čechy z unijních institucí a vyhledávání příležitostí pro sdílení jejich zkušeností. To je přesně to, co Česko dříve nedělalo.

„Dále se chceme zaměřit na identifikaci počtu vyšších administrativních pozic v Evropské komisi, kde jsou Češi podreprezentováni. Jsme připraveni upozorňovat Komisi na to, aby tuto nerovnováhu spolu s námi aktivně řešila,“ dodává státní tajemník.

Dokument, který podle informací redakce obsahuje konkrétní kroky do roku 2020, půjde na vládu už v průběhu příštího měsíce.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1