Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko se připravuje na šéfování EU v roce 2022. Nemůžeme to podcenit, hlásá Babiš. Co nás čeká?

Česko se připravuje na šéfování EU v roce 2022. Nemůžeme to podcenit, hlásá Babiš. Co nás čeká?

Předsednické role EU se Česko ujme za čtyři roky, tj. ve druhé polovině roku 2022. Přípravy na půlroční „šéfování“ Radě EU, kde zasedají rezortní ministři všech členských zemí EU a rozhodují o klíčových legislativních návrzích, už ale začaly – jejich harmonogram na svém dnešním zasedání schválil kabinet Andreje Babiše. Přípravné práce začnou i na komunikační strategii a diskutovat se budou také požadavky na státní rozpočet. Náklady na první předsednictví ČR v roce 2009 se vyšplhaly na 1,9 miliard korun.

Ještě čtyři roky zbývají do zahájení historicky druhého předsednictví Česka Radě EU, už nyní ale začínají přípravné práce. O jejich přesném harmonogramu, komunikační strategii a nákladech na šestiměsíční „řízení Evropy“ (včetně personálního zajištění) bude podle informací Úřadu vlády jasno za pár měsíců - konkrétně v říjnu. „Nemůžeme to podcenit. Proto jsme zadali už první úkoly,“ řekl novinářům po skončení dnešního jednání vládního kabinetu premiér Andrej Babiš.

Úřad vlády také uvedl, že registroval doménu www.eu2022.cz. Kromě odpočítávání dnů do začátku českého předsednictví je v tento moment webová stránka prázdná, podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Aleše Chmelaře se na ni informace začnou objevovat postupně. V průběhu předsednictví tu pak budou k dispozici veškeré materiály týkající se jednání, doprovodných akcí, tiskových konferencí a také priorit řídící země.

O předsednickou roli se státy EU střídají vždy po šesti měsících. Česko ji bude přebírat po Francii a na začátku roku 2023 předá předsednické otěže Švédsku. I přesto, že mnozí tvrdí, že předsednictví členských zemí Radě EU ztratilo po institucionálních změnách v posledních letech na váze, představuje pořád významnou možnost, jak se dostat do centra dění v EU a mít vliv na klíčové události.

V případě Česka se jedná už o druhou zkušenost – první řízení Rady EU si země odbyla ve druhé polovině roku 2009. Česká diplomacie tehdy musela řešit krizi kolem dodávek plynu z Ruska do Evropy a za zmínku také stojí, že Praha v tu dobu hostila důležitý summit EU-USA, kterého se zúčastnily politické špičky 27 zemí EU a americký prezident Barack Obama. České působení v čele EU nicméně poznamenal pád vlády Mirka Topolánka a dodnes se také řeší kauza předraženého zajištění audiovizuální techniky pro potřeby předsednictví.

V institucích EU chybí čeští pracovníci

Jak už dříve INFO.CZ informovalo, vláda se chce i v souvislosti s blížícím se předsednictvím Radě EU zaměřit na české pracovníky v institucích EU. Těch je tam totiž nedostatek a na národní úrovni už dlouhou dobu chybí strategie, jak tyto lidi pro práci v unijních institucích získávat a dále podporovat v kariérním postupu. „Pro nás je velice důležité, abychom měli v evropských strukturách naše lidi. Počet zaměstnanců z České republiky je v porovnání s jinými zeměmi velice nízký a také nemáme lidi na vyšších pozicích,“ řekl k tomu Babiš.

Podíl národních zaměstnanců v EKPodíl národních zaměstnanců v EKautor: Úřad vlády ČR

Vláda už před několika měsíci schválila strategický dokument, který by měl tento problém do budoucna odstranit. „Naše diplomacie nebude úspěšná, pokud nebudeme mít na klíčových a dostatečně vysokých pozicích v institucích EU odpovídající zastoupení. Můžete namítnout, že jde o evropské úředníky, kteří pracují pro všech 28 členských států EU. To je pravda, ale i tak má země původu úředníka a jeho znalost té země značný vliv na to, jak se zpracovávají technické podklady třeba pro návrhy Evropské komise,“ řekl v nedávném rozhovoru o koncepci podpory Čechů v institucích EU pro INFO.CZ státní tajemník Chmelař.

Vláda chce například vytvořit databází českých pracovníků v EU a pravidelně s nimi komunikovat. Důležité to bude i pro předsednictví v Radě EU. Podle Chmelaře je už nyní potřeba začít připravovat mladé absolventy a mít přehled o lidech, kterým v institucích vyprší časově omezené smlouvy. Za další je podle něj nutné znásobit počet stáží a jazykových kurzů.

Podíl počtu občanů zemí EU na celkové populaci EU v roce 2017Podíl počtu občanů zemí EU na celkové populaci EU v roce 2017autor: Úřad vlády ČR

„S tím potom souvisí i to, co se podcenilo po prvním českém předsednictví v roce 2009 – tedy práce s lidmi, kteří se na něm podíleli. O velkou část těchto lidí česká státní správa přišla, přestože šlo o výborné profesionály a talenty. To je plýtvání lidským potenciálem se to opakovat,“ uvedl.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232