Chmelař míří do Bruselu. Chce podpořit Čechy v institucích EU | info.cz

Články odjinud

Chmelař míří do Bruselu. Chce podpořit Čechy v institucích EU

Státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař se dnes v Bruselu sejde s Čechy, kteří v Bruselu pracují v institucích Evropské unie. „Z pohledu Česka je velmi žádoucí udržovat s těmito lidmi pravidelné neformální kontakty. Pokud chceme hrát aktivnější roli v evropské politice, tak jsou tyto kontakty naprosto nezbytné,“ řekl redakci. Úřad vlády plánuje do budoucna takových setkání více.

„V letošním roce plánujeme uspořádat v Bruselu několik setkání s Čechy působícími v evropských institucích. Hlavním cílem je především navázat bližší kontakty a rozvíjet neformální spolupráci mezi státní správou a Čechy, kteří pracují v Bruselu,“ vysvětlil pro INFO.CZ státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař. Dnes se s některými z nich sejde v hlavním městě unijních institucí. „Moje sdělení je jednoduché. Chci, aby Češi v institucích věděli, že jsou pro Česko důležití, že si vážíme jejich práce a že jsme zde pro ně, pokud by potřebovali s něčím pomoci,“ dodal.

V Bruselu, centru unijních institucí, pracují stovky českých zaměstnanců. Buď sem byli dočasně vysláni, nebo prošli výběrovými řízeními a pracují zde trvale. Zdaleka tak nejde pouze o osoby, jejichž jména lidé znají z médií, ale především o řadové zaměstnance Evropské komise, Evropského parlamentu, Rady EU či celé řady unijních agentur a poradních orgánů.

Na rozdíl od jiných zemí EU, které se svými lidmi udržují pravidelné kontakty a pomáhají jim v rámci unijní struktury šplhat výše, Česko v jejich podpoře nebylo v minulosti příliš aktivní. „Zaspali jsme,“ říká jeden z českých úředníků v EU, který si přál zůstat v anonymitě. „Vezměte si takové Poláky, ti jsou v tomto velmi aktivní. Udržují pravidelně kontakty a neustále se zajímají, co Polákům v institucích EU chybí a co by pro ně mohli z domova udělat,“ pokračuje.

První krok k nápravě udělal předchozí kabinet Bohuslava Sobotky, který začátkem roku 2015 přijal Strategii podpory Čechů v institucích EU. Materiál zmiňuje, že při výběrových řízeních na manažerské pozice je často nutná podpora domácího státu. Vláda ji proto nabídla těm, kteří o to projeví zájem, a to zejména v několika prioritních oblastech včetně vnitřního trhu, energetiky, životního prostředí, migrace nebo dopravy.

Jak Chmelař potvrdil redakci, vláda v demisi premiéra Andreje Babiše chce na tuto iniciativu navázat a s Čechy v EU se setkávat častěji. „Ano, mým cílem jsou pravidelná setkání, a to v souladu s realizací Strategie, kterou jsme v minulosti měli na papíře. Nastal čas převést ji do praxe,“ řekl.

Ještě letos by mělo proběhnout minimálně šest velkých setkání (podobných tomu, které je v plánu dnes), na něž budou navazovat menší schůzky s vybranými pracovníky působícími v institucích EU. Probírat se s nimi budou konkrétní otázky, upřesnil Chmelař.

„Pokud to bude v mých časových možnostech, chci se uvedených setkání účastnit pravidelně. Vnímám to jako jednu ze svých klíčových priorit pro nadcházející období,“ říká státní tajemník, podle kterého jde o klíčovou aktivitu, jež by mohla přispět ke zlepšení postavení a vlivu Česka v EU a také k efektivnější realizaci evropské politiky.

Informace o Češích pracujících v Bruselu můžete na INFO.CZ sledovat v nové rubrice.

Znáte orgány Evropské unie? jejich přehledný popis a funkci naleznete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud