Doma jste o nich nejspíš neslyšeli. Koho vnímají v zahraničí jako nejlepší české europoslance? | info.cz

Články odjinud

Doma jste o nich nejspíš neslyšeli. Koho vnímají v zahraničí jako nejlepší české europoslance?

V tuzemských médiích často nevystupují, přesto nelze říct, že by byli zcela neznámí. Spíše než doma si však jejich práce v Evropském parlamentu, kde pracují na legislativě s dopadem na půl miliardy Evropanů, všímají jejich kolegové nebo bruselští novináři. I přesto, že o českých europoslancích panují v Česku představy, že jde o politiky, kteří „makají“ ještě méně než jiní politici, v pravidelných žebříčcích zveřejňovaných bruselským tiskem obsazují první příčky. O kom z českých europoslanců je řeč a kdo z nich v minulosti tato ocenění získal?

Hodnotit práci poslanců Evropského parlamentu není snadný úkol. Kritérií, jak ji posuzovat, je hodně a výsledek bude pokaždé jiný. Hodnocení, které se bude zaměřovat na to, jak často europoslanci vystupují v médiích nebo zda jejich jméno někdo zná, bude jiné, než pokud spočítáme jejich vystoupení na plenárním zasedání ve Štrasburku nebo vyčíslíme počet legislativních zpráv, na nichž v průběhu svého pětiletého mandátu pracovali. Jiné číslo získáme, pokud tyto zprávy nebudeme posuzovat podle kvantity, ale podle kvality.

V Bruselu se činnost europoslanců z celé Evropské unie hodnotí ještě úplně jinak – každoročně se rozdávají ceny, o nichž rozhodují poroty často složené z novinářů, kteří pravidelně sledují chod v EU a mají z první ruky přehled o tom, kdo se snaží a kdo je naopak neaktivní. Případně své kolegy za dobře odvedenou práci nominují na cenu sami poslanci.

Jedním z těchto ocenění je MEP Awards, které existuje už od roku 2004. Někteří čeští europoslanci si tuto cenu odnesli už několikrát.

Minulý týden byl zveřejněn seznam jmen, které mohou získat ocenění za rok 2018. Českým „želízkem v ohni“ je europoslankyně Dita Charanzová (zvolená za ANO) za aktivity v oblasti ochrany spotřebitelů a vnitřního trhu a europoslanec Pavel Poc (ČSSD) v oblasti zdraví.

Charanzová už cenu MEP Awards dostala v roce 2016, tehdy za zahraniční politiku. O rok dříve vůbec jako první český zástupce v Evropském parlamentu ocenění za práci v oblasti zaměstnanosti a sociálních věcí obdržela její kolegyně Martina Dlabajová. Obě poslankyně byly navíc na „evropského Oscara“ nominovány i v předchozích letech - Dlabajová loni a Charanzová v roce 2017. Ocenění ale tehdy nezískaly.

Třetí českou nositelkou prestižní MEP Awards se v roce 2017 stala europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). Odnesla si ji za aktivity v oblasti kultury, vzdělávání a sportu.

Na seznam europoslanců, kteří by si MEP Award zasloužili, ale nakonec cenu nezískali, se dostalo mnohem více českých poslanců Evropského parlamentu. V letech 2016 a 2017 se jednalo o již jednou zmiňovaného Pavla Poce a také místopředsedu Evropského parlamentu Pavla Teličku. Práce v první polovině mandátu si porota všimla také u Miroslava Pocheho (ČSSD) či Pavla Svobody (KDU-ČSL).

Vybrané české europoslance pravidelně mezi nejvlivnější politiky v Bruselu zařazuje také bruselský server Politico. Patří k nim zmiňovaná Dita Charanzová, Olga Sehnalová nebo Pavel Svoboda.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud