Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Info.cz se zaměří na Čechy pracující v Bruselu. Je jich několik tisíc, přesto se o nich nemluví

Info.cz se zaměří na Čechy pracující v Bruselu. Je jich několik tisíc, přesto se o nich nemluví

Na první pohled jde o neviditelné úředníky a diplomaty, kteří se rozhodli odejít pracovat do vzdálených institucí. Ve skutečnosti ale na svých pozicích odvádějí kus práce, o které se ale příliš neví, protože se o ní jednoduše v médiích nepíše. Redakce INFO.CZ to chce změnit a Čechům v Bruselu, tedy politikům, úředníkům a diplomatům, bude pravidelně věnovat své texty. 

„Češi v Bruselu“ – to nejsou jen europoslanci a členové Evropské komise, tedy osoby, které se celkem často objevují na stránkách novin nebo v televizních diskusních pořadech, a veřejnost je tím pádem zná. Patří k nim i tisícovky zaměstnanců unijních institucí, kteří pracují na přípravě legislativy, nebo diplomaté, kteří ji pomáhají vyjednávat.

Jejich práce je důležitá, ale často ve změti hlavních zpráv, které se na nás z bruselských institucí každý den valí, zapadne. Kde všude Čechy najdeme? Jak konkrétně vypadá jejich práce a čím je přínosná? Kdo z nich je nejvlivnější? Má Česko strategii, jak podporovat Čechy v institucích EU a ví, jak je do nich dostávat? I o tom všem si přečtete v nové rubrice.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1