Nový náměstek pro nového ministra zahraničí: na úřad míří exšéf bruselských diplomatů Povejšil | info.cz

Články odjinud

Nový náměstek pro nového ministra zahraničí: na úřad míří exšéf bruselských diplomatů Povejšil

V řádu několik dnů by měl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) získat nového odborného náměstka. Sekci bezpečnostní a multilaterální by měl podle informací INFO.CZ vést diplomat Martin Povejšil, který posledních šest let působil jako velvyslanec a vedoucí Stálého zastoupení ČR v EU. Zprávu potvrdily redakci tři nezávislé zdroje. Sám Povejšil nechtěl ve středu věc komentovat. Petříček byl prezidentem Milošem Zemanem jmenován do funkce v úterý. Na ministerstvu zahraničí zbývá obsadit ještě jedno místo odborného náměstka.

Diplomat Martin Povejšil s největší pravděpodobností zamíří do Černínského paláce. Podle tří nezávislých redakčních zdrojů by měl být v nejbližší době jmenován novým odborným náměstkem v Sekci bezpečnostní a multilaterální. Sám Povejšil odmítl informaci komentovat.

Martin Povejšil působil posledních šest let jako velvyslanec na pozici vedoucího Stálého zastoupení ČR při EU. INFO.CZ ho letos vybralo mezi 50 nejvlivnějších Čechů, kteří v tu dobu působili v Bruselu. Povejšil se postu ujal v září roku 2012 a byl nejdůležitějšího postavou pro zprostředkování vztahů mezi Českem a Evropskou unií. Zároveň zasedal ve vlivném výboru COREPER II, který má na starost jednání mezi jednotlivými členskými zeměmi o klíčových politických otázkách, jako jsou politická, finanční nebo zahraniční témata.

Před působením na pozici velvyslance při EU pracoval Povejšil od roku 2009 jako český velvyslanec při NATO. Během své kariéry zastával řadu dalších seniorních postů na československém a později také českém ministerstvu zahraničních věcí i na zastupitelských úřadech v zahraničí.

Na pozici v Bruselu Povejšil skončil v letos v létě a o jeho návratu do Černína se dlouho spekulovalo. Ministerstvo zahraničí se odmítalo k celé záležitosti vyjadřovat a informace tak zůstávala nepotvrzena. V úřadě ho vystřídal bývalý náměstek MZV pro řízení evropské sekce Jakub Dürr.

Půjde Povejšil za Chmelařem?

Na ministerstvo zahraničních věcí zřejmě odchází také současný státní tajemník pro evropské záležitosti na Úřadu vlády Aleš Chmelař. Premiér Andrej Babiš (ANO) koncem září médiím potvrdil, že se Chmelař bude ucházet o funkci odborného náměstka pro evropskou sekci na MZV, kterou uvolnil zmiňovaný Jakub Dürr. Na post evropského tajemníka, kterému se přezdívá „Pan Evropa“, vypíše Úřad vlády výběrové řízení.

Chmelař pracoval na Úřadu vlády od roku 2014. V letech 2014 až 2017 vedl oddělení strategií a trendů EU, od roku 2017 vedl odbor koordinace hospodářských politik EU. V letech 2012 až 2014 působil v Bruselu v think tanku Centre for European Policy Studies. Státním tajemníkem se stal loni v červnu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud