Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nový náměstek pro nového ministra zahraničí: na úřad míří exšéf bruselských diplomatů Povejšil

Nový náměstek pro nového ministra zahraničí: na úřad míří exšéf bruselských diplomatů Povejšil

V řádu několik dnů by měl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) získat nového odborného náměstka. Sekci bezpečnostní a multilaterální by měl podle informací INFO.CZ vést diplomat Martin Povejšil, který posledních šest let působil jako velvyslanec a vedoucí Stálého zastoupení ČR v EU. Zprávu potvrdily redakci tři nezávislé zdroje. Sám Povejšil nechtěl ve středu věc komentovat. Petříček byl prezidentem Milošem Zemanem jmenován do funkce v úterý. Na ministerstvu zahraničí zbývá obsadit ještě jedno místo odborného náměstka.

Diplomat Martin Povejšil s největší pravděpodobností zamíří do Černínského paláce. Podle tří nezávislých redakčních zdrojů by měl být v nejbližší době jmenován novým odborným náměstkem v Sekci bezpečnostní a multilaterální. Sám Povejšil odmítl informaci komentovat.

Martin Povejšil působil posledních šest let jako velvyslanec na pozici vedoucího Stálého zastoupení ČR při EU. INFO.CZ ho letos vybralo mezi 50 nejvlivnějších Čechů, kteří v tu dobu působili v Bruselu. Povejšil se postu ujal v září roku 2012 a byl nejdůležitějšího postavou pro zprostředkování vztahů mezi Českem a Evropskou unií. Zároveň zasedal ve vlivném výboru COREPER II, který má na starost jednání mezi jednotlivými členskými zeměmi o klíčových politických otázkách, jako jsou politická, finanční nebo zahraniční témata.

Před působením na pozici velvyslance při EU pracoval Povejšil od roku 2009 jako český velvyslanec při NATO. Během své kariéry zastával řadu dalších seniorních postů na československém a později také českém ministerstvu zahraničních věcí i na zastupitelských úřadech v zahraničí.

Na pozici v Bruselu Povejšil skončil v letos v létě a o jeho návratu do Černína se dlouho spekulovalo. Ministerstvo zahraničí se odmítalo k celé záležitosti vyjadřovat a informace tak zůstávala nepotvrzena. V úřadě ho vystřídal bývalý náměstek MZV pro řízení evropské sekce Jakub Dürr.

Půjde Povejšil za Chmelařem?

Na ministerstvo zahraničních věcí zřejmě odchází také současný státní tajemník pro evropské záležitosti na Úřadu vlády Aleš Chmelař. Premiér Andrej Babiš (ANO) koncem září médiím potvrdil, že se Chmelař bude ucházet o funkci odborného náměstka pro evropskou sekci na MZV, kterou uvolnil zmiňovaný Jakub Dürr. Na post evropského tajemníka, kterému se přezdívá „Pan Evropa“, vypíše Úřad vlády výběrové řízení.

Chmelař pracoval na Úřadu vlády od roku 2014. V letech 2014 až 2017 vedl oddělení strategií a trendů EU, od roku 2017 vedl odbor koordinace hospodářských politik EU. V letech 2012 až 2014 působil v Bruselu v think tanku Centre for European Policy Studies. Státním tajemníkem se stal loni v červnu.

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867