Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V KDU-ČSL začal boj o místa na kandidátce do europarlamentu, vést ji chce Benešík i Svoboda

V KDU-ČSL začal boj o místa na kandidátce do europarlamentu, vést ji chce Benešík i Svoboda

Volby do Evropského parlamentu se sice budou konat až v květnu příštího roku, už teď ale některé české politické strany pořádně zaměstnávají. Řeší se totiž, kdo se v nich bude ucházet o přízeň voličů. Nejblíže nominacím je zřejmě KDU-ČSL, která bude o podobě své kandidátní listiny rozhodovat už za měsíc. Jak zjistilo INFO.CZ, o přední místa se popere hned několik kandidátů. Kromě stávající trojice lidoveckých europoslanců se vedení chce ujmout i současný předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík.

„Nominaci v mém kraji mám a na 99 % půjdu do primárek. Uvidíme, jak v nich delegáti rozhodnou,“ řekl redakci Benešík, který v současné době řídí v Poslanecké sněmovně výbor pro evropské záležitosti (VEZ). „S největší pravděpodobností budu usilovat i o post lídra kandidátky, ale konkurence je velká,“ dodal.

O tom, kdo by mohl lidovce vést do evropských voleb, se už nějakou dobu spekuluje. Benešíkovo jméno ale dosud v této souvislosti veřejně nezaznívalo. „Na Evropský parlament jsem se dlouhodobě připravoval a nejde tedy o nějaké náhlé pohnutí mysli nebo vytažení jména z klobouku. V mém případě to dává smysl,“ říká poslanec. Za svou největší přednost označuje přímou zkušenost s tím, jak se dělá evropská politika na národní úrovni.

Benešík je místopředsedou KDU-ČSL a od roku 2013 poslanec. O křeslo v Evropském parlamentu se neúspěšně ucházel ve volbách v roce 2004 (na šestém místě) a také v roce 2009 – tehdy už jako trojka. Ani to mu ale nepomohlo a Benešík skončil těsně před branami – do europarlamentu se dostali pouze dva lidovci: Zuzana Roithová a Jan Březina.

Vést kandidátku do Evropského parlamentu ve volbách v roce 2019 ale nebude lehké. Znovu kandidovat totiž zamýšlejí i stávající europoslanci, kteří byli za lidovce zvoleni v roce 2014 - Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský. A ani jejich ambice pochopitelně nejsou nízké.

„Ano, v roce 2019 chci opět kandidovat a rád bych obhájil pozici lídra kandidátky,“ řekl Svoboda. Přední místo – nejlépe jedničku či dvojku – by chtěla získat i Šojdrová. „Objíždím kraje a nominace už mám,“ uvedla. „Myslím, že mou výhodou by mohlo být to, že jsem v tomto případě jediná žena,“ dodala.

Lidovci ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 skončili na pátém místě s necelými 10 % hlasů, a do parlamentu se tak dostala pouze první trojice kandidátů. O jeden mandát více tehdy získalo hnutí ANO, sociální demokraté a TOP 09/STAN.

S poslední zmíněnou formací lidovci vstoupili do Evropské lidové strany (EPP) a spolupracují v jejím rámci na půdě Evropského parlamentu. Zda by něco podobného mohli přenést i na národní úroveň a jít do voleb společně, není zatím podle interních zdrojů redakce jisté. Předsednictvo lidovců se sice připravuje na volby samostatně, avšak případné spolupráci se údajně nebrání. „Určitá jednání už probíhají,“ řekl redakci jeden ze zdrojů.

Možné spojení s lidovci zcela nevylučuje ani TOP 09. „Zatím to ale pro nás není aktuální. Soustředíme se plně na komunální volby,“ říká k tomu jiný zdroj.

Volby do Evropského parlamentu budou od 23. do 26. května 2019. V případě KDU-ČSL sestavování pořadí na seznamech kandidátů do eurovoleb předchází vnitrostranická volba (primární volby). Zodpovědnost za sestavování kandidátky nese celostátní výbor a schválení je na celostátní konferenci. Ta letos bude 19. května, tedy přesně za měsíc.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1