Články odjinud

Česko inspiruje Evropu. Zahraniční europoslance zaujala nízká nezaměstnanost a baťovská podnikavost

Česko inspiruje Evropu. Zahraniční europoslance zaujala nízká nezaměstnanost a baťovská podnikavost

Pokaždé to nemusí být jen o problémech a kontrolách. Za třídenní cestou několika poslanců Evropského parlamentu do České republiky tentokrát nestojí snaha odhalit pochybení nebo nedodržování pravidel, ale najít pozitivní příklady z praxe, které by mohly sloužit jako inspirace pro jiné členské státy EU. Podle europoslanců může být Česko vzorem třeba v tom, jak se mu daří držet nízkou míru nezaměstnanosti, slaďovat vzdělávací systém s potřebami trhu práce nebo začleňovat některé sociálně vyloučené osoby.

Prvnímu místu v unijním žebříčku nezaměstnanosti vévodí Česko už od srpna 2016. Aktuální ukazatelé hovoří o 2,4 %. „Nízká nezaměstnanost nebo silná tradice baťovské podnikavosti, tím se rozhodně můžeme chlubit a zároveň inspirovat další země EU,“ říká k tomu česká europoslankyně Martina Dlabajová (ALDE), která stála za myšlenkou pozvat do Česka zahraniční kolegy z výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL). „V Evropě je potřeba se nejen učit z chyb a poukazovat na to, co se nepovedlo, ale také začít sdílet a inspirovat se pozitivními příklady, které v praxi fungují,“ dodala.

I z tohoto důvodu přijelo v těchto dnech do České republiky celkem šest europoslanců ze Španělska, Polska, Bulharska či Británie, které kromě ní doprovodí i další český poslanec Jan Keller (S&D). Podle informací redakce je během třídenní mise, která skončí v pátek, čekají diskuse s politiky, zástupci zaměstnavatelů a odborů či zájmových skupin a také výjezdy do dvou krajů – Středočeského a Ústeckého.

Kromě mladoboleslavské Škodovky, kde funguje školící středisko pro komplexní vzdělávání a žáků a dospělých zaměstnanců, poslanci navštíví i sociální projekty ve vyloučených lokalitách v severních Čechách. Příkladem za všechny je Obrnické centrum sociálních služeb, které se specializuje na začleňování sociálně vyloučených osob a odborné sociální poradenství v regionu.

 

 

Články odjinud