Česko inspiruje Evropu. Zahraniční europoslance zaujala nízká nezaměstnanost a baťovská podnikavost | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko inspiruje Evropu. Zahraniční europoslance zaujala nízká nezaměstnanost a baťovská podnikavost

Česko inspiruje Evropu. Zahraniční europoslance zaujala nízká nezaměstnanost a baťovská podnikavost

Pokaždé to nemusí být jen o problémech a kontrolách. Za třídenní cestou několika poslanců Evropského parlamentu do České republiky tentokrát nestojí snaha odhalit pochybení nebo nedodržování pravidel, ale najít pozitivní příklady z praxe, které by mohly sloužit jako inspirace pro jiné členské státy EU. Podle europoslanců může být Česko vzorem třeba v tom, jak se mu daří držet nízkou míru nezaměstnanosti, slaďovat vzdělávací systém s potřebami trhu práce nebo začleňovat některé sociálně vyloučené osoby.

Prvnímu místu v unijním žebříčku nezaměstnanosti vévodí Česko už od srpna 2016. Aktuální ukazatelé hovoří o 2,4 %. „Nízká nezaměstnanost nebo silná tradice baťovské podnikavosti, tím se rozhodně můžeme chlubit a zároveň inspirovat další země EU,“ říká k tomu česká europoslankyně Martina Dlabajová (ALDE), která stála za myšlenkou pozvat do Česka zahraniční kolegy z výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL). „V Evropě je potřeba se nejen učit z chyb a poukazovat na to, co se nepovedlo, ale také začít sdílet a inspirovat se pozitivními příklady, které v praxi fungují,“ dodala.

I z tohoto důvodu přijelo v těchto dnech do České republiky celkem šest europoslanců ze Španělska, Polska, Bulharska či Británie, které kromě ní doprovodí i další český poslanec Jan Keller (S&D). Podle informací redakce je během třídenní mise, která skončí v pátek, čekají diskuse s politiky, zástupci zaměstnavatelů a odborů či zájmových skupin a také výjezdy do dvou krajů – Středočeského a Ústeckého.

Kromě mladoboleslavské Škodovky, kde funguje školící středisko pro komplexní vzdělávání a žáků a dospělých zaměstnanců, poslanci navštíví i sociální projekty ve vyloučených lokalitách v severních Čechách. Příkladem za všechny je Obrnické centrum sociálních služeb, které se specializuje na začleňování sociálně vyloučených osob a odborné sociální poradenství v regionu.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.