Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko se v EU bude podílet na pořízení tankovacích letadel. Armáda totiž žádné vlastní nemá

Česko se v EU bude podílet na pořízení tankovacích letadel. Armáda totiž žádné vlastní nemá

Česká republika se zapojí do programu Evropské obranné agentury na pořízení sedmi tankovacích letadel. Po neformálním jednání ministrů obrany zemí Evropské unie v Sofii to uvedla ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO). Řekla také, že vítá snahu o vylepšení evropských dálnic, silnic a přístavů, jehož cílem je usnadnit vojenské přesuny. O dnešním jednání ČTK informoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

„Jedním ze čtyř vlajkových programů Evropské obranné agentury je společné pořízení sedmi tankovacích letounů. Dosud je v něm pět zemí a i my se připojíme, protože podobné vlastní kapacity nemáme,“ uvedla Šlechtová. Evropská obranná agentura je unijní orgán, jehož úkolem je podporovat obranné schopnosti členských států a jejich vojenskou spolupráci.

K projektům Evropské obranné agentury patří také vylepšování evropských dopravních sítí pro armádní přesuny. „Zlepší to nejen průchodnost v případě vojenských přesunů, ale usnadní to cestování všem obyvatelům a návštěvníkům Evropy,“ uvedla Šlechtová.

Česko za nedostatečnou infrastrukturu pro přesuny vojáků letos v dubnu v Praze kritizoval bývalý velitel pozemních sil NATO v Evropě Frederick Hodges. Alianční síly by v případě hrozby konfliktu s Ruskem potřebovaly přes české nebo polské území přemístit do Pobaltí či například do Rumunska obrovské množství techniky a materiálu. Podle Hodgese ale současná česká infrastruktura není schopna zvládnout takový masivní přesun. Poukázal třeba na špatný stav dálnic, které nestačí ani pro běžný provoz.

Podle odhadů vojenských plánovačů NATO by cesta vojenských posil například pro Lotyšsko trvala asi 60 dní. Vedle byrokratických překážek a stavu železnic, silnic a mostů by nasazení aliančních vojáků zdržoval také malý počet okamžitě nasaditelných jednotek. Studie americké neziskové výzkumné organizace RAND Corporation naproti tomu uvádí, že ruské armádní síly by se do hlavních měst tří pobaltských republik dostaly do 60 hodin.

Šlechtová na dnešním jednání také znovu zmínila nutnost zjednodušení směrnice EU, která by zrychlila pořizování vojenského materiálu. Česká republika a Šlechtová osobně se hlásí k vedoucí úloze v tomto procesu, uvedla ministryně. Vyzvala také k otevření diskuse o bojových uskupeních EU a možnosti jejich nasazení, doplnil Pejšek.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1