Články odjinud

Cesty na Západ se staly pro české kamioňáky noční můrou. Kvůli migrantům končí i ve vězení

Cesty na Západ se staly pro české kamioňáky noční můrou. Kvůli migrantům končí i ve vězení

Migrantů, kteří postávali u dálnice poblíž francouzského města Calais a čekali na vhodnou příležitost, jak se dostat přes Lamanšský průliv do Spojeného království, viditelně ubylo. Potvrzují to i čeští řidiči kamionů, kteří tuto trasu jezdívají pravidelně už několik let. Přesto ale zůstávají nervózní. V poslední době se totiž výrazně přitvrdily kontroly na obou stranách průlivu, které se snaží odhalit ukryté migranty v návěsech vozů. Řidiči se bojí vysokých pokut, které mohou přicházet i zpětně, a také možného vězení za údajné pašování lidí, pokud se jedná o opakovaný případ.

„Z těch neustálých kontrol jsem už neskutečně unavený,“ vypráví Petr Hudacz z Plzně, který se živí jako řidič kamionu. Už několik let pracuje pro společnost, která vozí zboží, nejčastěji díla do aut, do Spojeného království. „Zrovna jsem přejel hranici mezi Belgií a Francií a jedu po dálnici do Calais,“ pokračuje.

Hudacz má s rozhovory pro média zkušenost. V létě se o něm psalo kvůli tomu, že mu britská kontrola našla v autě čtyři migranty z Pákistánu. Jeho kamion předtím prošel podobnou kontrolou na francouzské straně hranice, která však nikoho v návěsu neodhalila. Pokuta zatím do jeho poštovní schránky nedorazila, Hudacz ji ale očekává. Služební cesty na britské ostrovy se i kvůli tomu pro něj staly noční můrou.

720p 480p 360p 240p
Návrat do džungle. Calais srovnalo tábor migrantů se zemí, přichází ale noví

„Od té doby, co mi tam tito lidé vlezli, tak mám peklo. Při každém vjezdu do Británie uvažuji, že toho nechám. Vážně sem teď nerad jezdím,“ stěžuje si do telefonu a popisuje, jak u něj probíhají kontroly francouzských a britských policistů. „Jakmile přijedete do terminálu, tak mě odstaví a chtějí vidět pas. Většinou mne nechají hodinu i déle jen tak stát. Jedna kontrola střídá druhou, například měří vydýchanost prostoru v návěsu, pak následuje rentgen celého auta. A takhle je to pořád dokola,“ říká Hudacz.

Řidič je přesvědčen, že za přísnější kontroly může fakt, že ho úřady obou zemí nyní vedou jako osobu, která má u nich vroubek. „U ostatních se podívají do pasu a jede se dál. Já mám bohužel stigma, a proto mě odstaví a šacují mi kabinu a náklad,“ vysvětluje.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018autor: INFO.CZ

Přicházejí pokuty i dva roky staré

Že se situace s kontrolami v blízkosti města Calais, které slouží jako dopravní uzel pro přechod hranice do Spojeného království, výrazně zhoršila, svědčí i to, že českým řidičům přicházejí pokuty také zpětně. Výjimkou nejsou ani dokumenty, které na sobě mají dva roky staré datum.

Konkrétní případy jednotlivých řidičů kamionů z ČR, kteří mají podobnou zkušenost, shromažďuje kancelář českého europoslance Tomáše Zdechovského (EPP; KDU-ČSL). Najdeme mezi nimi třeba muže, kterému britské úřady v červnu 2016 objevily v přívěsu 14 Eritrejců. Do konce roku nemohl vstoupit na území Spojeného království, čímž celou kauzu považoval za vyřízenou. Dva roky po incidentu mu ale přišla obsílka s informací, že dostal pokutu ve výši 8400 liber, tedy 600 liber za každého běžence. Po medializaci případu se podařilo pokutu snížit na 602 liber, protože původní částka by byla likvidační.

Zdechovského kancelář mluví také o dalších podobných případech, které se týkají slovenských nebo polských řidičů.

Unavení řidiči a zavalení soudci

To, že se kontroly v poslední době výrazně zpřísnily nejen u Britů, ale i na francouzské straně hranic, potvrzuje také francouzská právnička Mathilde Caussade. Podle jejích slov jsou místní lidé i soudci, kteří posuzují jednotlivé případy, zavaleni prací a z celé situace jsou, stejně jako samotní řidiči, unaveni.

To by mohlo být vysvětlení, proč ve Francii nedávno odsoudili k 18 měsícům vězení českého řidiče Jiřího Sagana. Kauzu opět medializoval europoslanec Zdechovský, který spustil za jeho propuštění z francouzského vězení internetovou petici a obrátil se i na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Začátkem července četníci objevili v chladícím boxu kamionu pana Sagana 15 Iráčanů. I přesto, že řidič tvrdil, že o přítomnosti migrantů nevěděl, policie ho okamžitě vzala do vazby s tím, že se jedná o komplice pašeráků. Sagan se proti rozsudku odvolal a nyní čeká na výsledek odvolacího řízení.

INFO.CZ mělo možnost mluvit s jeho novým advokátem Ladislavem Drhou, který je specialistou na francouzské právo. „Z našich zkušeností výsledek odvolacího řízení nebudeme znát hned příští měsíc nebo za dva měsíce. Je třeba počítat s tím, že to nějakou dobu potrvá,“ řekl Drha.

„Jako advokáty pana Sagana nás bude nyní zajímat, co má francouzský soud ve spisech a co policie nashromáždila za důkazy. Budeme chtít vidět protokol s výpověďmi Iráčanů, kteří se našli v autě pana Sagana, fotky kamionu při zadržení a samozřejmě budeme chtít vše osobně probrat s klientem, který je nyní ve vězení. Je potřeba vytipovat správnou strategii a blanketní odvolání pana Sagana, které včera podal, doplníme o odůvodnění. Může mít i několik stran,“ přibližuje další postup Drha.

Podobných případů, jako je pan Sagan, může podle advokáta v blízké době přibývat.

Doby Džungle jsou dávno pryč, riziko tu ale pořád je

Situace kolem města Calais, v němž se shromažďovali migranti, byla kritická zejména v roce 2016 – krátce po vrcholu migrační krize v Evropě. V tu dobu v divokém táboře kousek od města, kterému se říkalo Džungle, žilo několik tisíc nelegálních migrantů (odhady mluví až o 11 tisících). Francouzské úřady nechaly ve stejném roce tábor strhnout a migranty postupně rozvezly na jiná místa k tomu určená po celé zemi.

Autorka tohoto textu Calais a původní Džungli navštívila vloni na jaře a v tu dobu se na místě podle vyjádření humanitárních organizací nacházelo už jen několik stovek migrantů. Přes den na ně nebylo možné i při větší snaze narazit. Místní tvrdili, že jsou schovaní v okolí města a na veřejnost nechodí. Zahlédnout je bylo možné občas v noci.

I přesto, že počet migrantů v okolí Calais klesl, situace na francouzských dálnicích se příliš nezlepšila. Zmizely ale obrázky, kdy se zoufalí migranti snažili do aut dostat tím, že je na silnicích násilně zastavovali. Jejich způsoby jsou nyní mnohem promyšlenější.

„Na migranty kolem cest už dneska nenarazíte. Dávno pryč jsou doby, kdy nám před kamiony házeli pneumatiky,“ říká již citovaný řidič z Plzně Petr Hudacz. Riziko, že se do vozu dostanou, ale podle něj nikdy nekleslo.

„Můžete si dávat sebevětší pozor, ale tito lidé vám do auta prostě vlezou, když budou chtít,“ vysvětluje Hudacz. „Před dvěma lety byly kolem dálnice do Calais tisíce. Všichni jsme měli auta zamčená a doslova zadrátovaná. Pro migranty, kteří se chtěli dostat dovnitř, to ale nebyl žádný problém. Měli nůžky a další nářadí a byla to pro ně otázka pár vteřin. Pak se to trochu uklidnilo a my jsme už nemuseli auta tolik zamykat. Teď se ale zase raději zamykáme, jejích způsoby jsou sofistikovanější. Řidiči, co jezdí na druhou stranu Evropy, třeba do Ruska, nic takové dělat nemusí.“

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818