Články odjinud

Chci EU, která podrží každého Evropana, říká vlivný Slovák, který chce nahradit Junckera. Pomáhají mu i Češi

Chci EU, která podrží každého Evropana, říká vlivný Slovák, který chce nahradit Junckera. Pomáhají mu i Češi

Na vrcholný unijní post chce usednout Slovák. Komisař Maroš Šefčovič by rád nahradil mnohdy kritizovaného Jeana-Clauda Junckera v čele Evropské komise. Má nezanedbatelnou podporu, mimo jiné i od Čechů, ale vyhráno ještě zdaleka ne. Musí zaujmout i v západní Evropě a klíčové bude, jestli se stane volebním lídrem socialistů. „Zazněla myšlenka, aby hlas tohoto regionu zazníval v evropské diskuzi hlasitěji a že region střední a východní Evropy má koho nabídnout. Vyšlo z toho mé jméno,“ říká Šefčovič v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Jak se stalo, že jste se i s českými sociálními demokraty dohodli, že byste měl usilovat o místo Spitzenkandidáta (lídr ve volbách a kandidát na předsedu Evropské komise, pozn. redakce) za socialisty?

Máme tradičně velmi blízké vztahy s českou sociální demokracií. Jsem častým hostem u vás v parlamentu. Kontakt s českými poslanci i europoslanci je velmi úzký a dá se říct, že velmi spolupracujeme na řadě projektů. Témata jako vesmír, uhlí, inteligentní města nebo auta byla i jim blízká. Na setkání v Bratislavě zazněla myšlenka, aby hlas tohoto regionu zazníval v evropské diskuzi hlasitěji a že region střední a východní Evropy má koho nabídnout. Vyšlo z toho mé jméno. Když jsem se nad tím zamyslel, tak jsem si řekl, že ano, že je třeba to zkusit.

A s čím do toho boje půjdete?

Jako komisař pro energetickou unii jsem absolvoval více než 50 občanských dialogů, celou Evropskou unii jsem procestoval nejméně dvakrát. Pocit, který jsem si z těchto setkání odnesl, byl ten, že jsme se úspěšně vyrovnali s řadou krizí, ale stále máme co dělat, abychom obnovili důvěru lidí, nebo abychom ji neztratili. Tato otázka je čím dál tím palčivější. To je třeba konkrétně řešit. Dlouhodobě mezi ty hlavní otázky, které trápí lidi, je nezaměstnanost, nebo to, co se děje ve světe, například politika USA nebo Číny. Chtěl bych nabídnout Evropu, která podrží každého jednoho Evropana. Mám na mysli hlavně řešení, která přispějí k pocitu stability a zároveň nás připraví na budoucnost.

Tuto vizi jsem postavil na třech pilířích. První bych nazval Sebevědomá a hrdá Evropa. Pro Česko jsou tam dvě zajímavé priority - strategická autonomie v oblasti obrany a zahraniční politiky, stejně jako ve vesmírné politice - to mi zdůrazňovali, i když jsem byl u vás v Galileo agentuře. A musíme mít asertivnější obchodní politiku.

Druhý pilíř nazývám Inteligentní zelená Evropa. Pro Česko je tam důležitý akcent, že musíme posílit průmysl v Evropě, který musíme modernizovat a využívat přechod na čisté zdroje. K nezaměstnanosti budeme muset přidat neustálé zlepšování zručnosti, protože víme, že 10 top profesí, které se hledají, před pár lety ještě vůbec neexistovaly. A to se má už jen zrychlovat.

Poslední pilíř jsem nazval Sociálně férová Evropa. Tam je potřeba pokračovat v té politice, aby žádný z regionů nezaostával. K tomu pomoc s transformací uhelným regionům.

Pokračování rozhovoru čtěte zde >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud