Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chci EU, která podrží každého Evropana, říká vlivný Slovák, který chce nahradit Junckera. Pomáhají mu i Češi

Chci EU, která podrží každého Evropana, říká vlivný Slovák, který chce nahradit Junckera. Pomáhají mu i Češi

Na vrcholný unijní post chce usednout Slovák. Komisař Maroš Šefčovič by rád nahradil mnohdy kritizovaného Jeana-Clauda Junckera v čele Evropské komise. Má nezanedbatelnou podporu, mimo jiné i od Čechů, ale vyhráno ještě zdaleka ne. Musí zaujmout i v západní Evropě a klíčové bude, jestli se stane volebním lídrem socialistů. „Zazněla myšlenka, aby hlas tohoto regionu zazníval v evropské diskuzi hlasitěji a že region střední a východní Evropy má koho nabídnout. Vyšlo z toho mé jméno,“ říká Šefčovič v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Jak se stalo, že jste se i s českými sociálními demokraty dohodli, že byste měl usilovat o místo Spitzenkandidáta (lídr ve volbách a kandidát na předsedu Evropské komise, pozn. redakce) za socialisty?

Máme tradičně velmi blízké vztahy s českou sociální demokracií. Jsem častým hostem u vás v parlamentu. Kontakt s českými poslanci i europoslanci je velmi úzký a dá se říct, že velmi spolupracujeme na řadě projektů. Témata jako vesmír, uhlí, inteligentní města nebo auta byla i jim blízká. Na setkání v Bratislavě zazněla myšlenka, aby hlas tohoto regionu zazníval v evropské diskuzi hlasitěji a že region střední a východní Evropy má koho nabídnout. Vyšlo z toho mé jméno. Když jsem se nad tím zamyslel, tak jsem si řekl, že ano, že je třeba to zkusit.

A s čím do toho boje půjdete?

Jako komisař pro energetickou unii jsem absolvoval více než 50 občanských dialogů, celou Evropskou unii jsem procestoval nejméně dvakrát. Pocit, který jsem si z těchto setkání odnesl, byl ten, že jsme se úspěšně vyrovnali s řadou krizí, ale stále máme co dělat, abychom obnovili důvěru lidí, nebo abychom ji neztratili. Tato otázka je čím dál tím palčivější. To je třeba konkrétně řešit. Dlouhodobě mezi ty hlavní otázky, které trápí lidi, je nezaměstnanost, nebo to, co se děje ve světe, například politika USA nebo Číny. Chtěl bych nabídnout Evropu, která podrží každého jednoho Evropana. Mám na mysli hlavně řešení, která přispějí k pocitu stability a zároveň nás připraví na budoucnost.

Tuto vizi jsem postavil na třech pilířích. První bych nazval Sebevědomá a hrdá Evropa. Pro Česko jsou tam dvě zajímavé priority - strategická autonomie v oblasti obrany a zahraniční politiky, stejně jako ve vesmírné politice - to mi zdůrazňovali, i když jsem byl u vás v Galileo agentuře. A musíme mít asertivnější obchodní politiku.

Druhý pilíř nazývám Inteligentní zelená Evropa. Pro Česko je tam důležitý akcent, že musíme posílit průmysl v Evropě, který musíme modernizovat a využívat přechod na čisté zdroje. K nezaměstnanosti budeme muset přidat neustálé zlepšování zručnosti, protože víme, že 10 top profesí, které se hledají, před pár lety ještě vůbec neexistovaly. A to se má už jen zrychlovat.

Poslední pilíř jsem nazval Sociálně férová Evropa. Tam je potřeba pokračovat v té politice, aby žádný z regionů nezaostával. K tomu pomoc s transformací uhelným regionům.

Pokračování rozhovoru čtěte zde >>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744