Články odjinud

„Chci prostě jen být s mámou.“ Slučování rodin se pro uprchlíky v Německu mění v závod s časem

„Chci prostě jen být s mámou.“ Slučování rodin se pro uprchlíky v Německu mění v závod s časem

Běženci, kterým Německo udělilo takzvanou doplňkovou ochranu, se od tohoto týdne konečně dočkají – smějí za nimi dorazit i jejich rodiny. Na systém, který byl před víc než dvěma lety pozastaven, spoléhají desetitisíce běženců, pro mnohé ale rozhodnutí o opětovném slučování rodin přichází pozdě. Děti s rodiči v Německu, které během posledních dvou let dovršily plnoletosti, mají smůlu a hrozí, že budou muset za hranicemi zůstat samy.

To je případ 17leté Rihamy ze Sýrie. Její matce se podařilo dostat do Německa, Rihama spolu s otcem a dvěma sestrami ale zůstala v Libanonu, který jim poskytl dočasné útočiště. Žijí v potemnělém bytě o rozloze 30 metrů čtverečních, který opouštějí jen, pokud to je opravdu nezbytné. Venku jim totiž hrozí neustálé nebezpečí.

„Chci prostě jen být s mámou,“ říká pro německou televizi Deutsche Welle Rihama, jejíž matka žije na předměstí německého města Karlsruhe. Na to, aby se mohla s matkou vidět, čeká už déle než tři roky. Pokud se ale jejich žádost o sloučení v Německu nestihne vyřídit dříve, než jí bude 18 let, je velmi pravděpodobné, že se jen tak neuvidí.

Současná pravidla pro slučování rodin totiž platí pouze pro manžele a nezletilé děti. Snaha dostat se za matkou se tak pro Rihamu stává závod s časem. „Jsem vyděšená z toho, že tu zůstanu sama,“ říká dívka.

Možnost sjednocovat rodiny běženců v roce 2015 vyhlásila vláda CDU/CSU a SPD v čele s Angelou Merkelovou. Pro mnohé syrské uprchlíky, kteří utíkali před zuřící válkou, to byl jeden z důvodů, proč se rozhodli z uprchlických táborů v Libanonu, Turecku nebo Jordánsku na nebezpečnou cestu do Německa vydat. V roce 2016 byl ale systém pozastaven a rodiny zůstaly rozdělené.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018

Podobně to probíhalo i v případu Rihamy. Její matka Ftejm byla učitelkou v Damašku, když jí začaly chodit výhrůžky smrtí. Na seznam nepohodlných se dostala poté, co se účastnila protestu proti ukončení fungování její školy. Rozhodla se proto utéct.

„Neměli jsme dost peněz na to, abychom mohli všichni odejít,“ vysvětluje Ftejm důvod, proč utekla před výhrůžkami bez zbytku rodiny. Doufala navíc, že za ní rodina bude moct po šesti měsících přijet a žít s ní v Německu. Mezitím se však v zemi změnila azylová pravidla a slučování rodin bylo pozastaveno.

Otec Rihamy tak zůstal se třemi dětmi sám. „Žijeme v jednom ze zdravotně nejnebezpečnějších míst na světě,“ říká Ahad, který v Sýrii pracoval jako lékař. Jejich byt je obklopen množstvím odpadků, špinavou vodou a pochmurnou atmosféru zde umocňují stopy po kulkách ve zdech, které zde zbyly z minulých válek. Tohle není místo, kde by měly vyrůstat děti, stěžuje si Ahad.

„Jejich psychika trpí,“ říká při pohledu na vlastní děti Ahad. V nekonečném strachu žije hlavně nejstarší Rihama. „Mám strach jít ven,“ říká s tím, že obtěžování a sexuální násilí na dívkách tu je na denním pořádku.

„V naší kultuře žijeme pod dohledem rodičů i poté, co nám je 18,“ vysvětluje Rihama, která se podle mladší sestry už pokusila podřezat si zápěstí. Pokud bude muset v Libanonu zůstat sama bez sester a otce, pokusí se prý vzít si život znovu.

Pravidla pro slučování rodin, ze kterých jsou vyloučeny děti, které během zdlouhavých procesů dovršily plnoletosti, se i proto stávají terčem kritiky lidskoprávních organizací. V Německu se aktuálně chystají změny zákona, o těch se však bude hlasovat až poté, co Riham dovrší 18 let.

Podobně jako matka Rihamy čekají na sloučení tisíce dalších – podle německých zastupitelských úřadů v Jordánsku, Libanonu, Iráku a Turecku to je přes 30 tisíc lidí. Kompromis německé vlády však počet běženců, za kterými od 1. srpna mohou znovu přicházet jejich rodiny, omezuje na 1000 lidí měsíčně.

Vybrat tisícovku „šťastných“ je tak pro německé úřady vzhledem k počtu žádostí velmi komplikované. Mezi hlavní kritéria, která úřady berou v potaz, patří nejlepší zájem dětí, humanitární a zdravotní situace rodinných příslušníků nebo to, jak dlouho už žijí odděleni. Ve druhém sledu se hodnotí také integrační kritéria, jako je znalost němčiny nebo zaměstnatelnost žadatelů.

Matka Rihamy si je proto vědomá rizika, že se do síta nemusí její rodina vejít a může trvat další tři nebo čtyři roky, než se za ní její dcery s manželem dostanou. V takovém případě by však byla v ohrožení i její druhá nejstarší dcera, která dovrší 18 let za dva roky. Pokud se proto v nejbližší době nepřijmou nová pravidla, může se snaha dostat se do Německa stát závodem s časem i pro ni.

 

 

Články odjinud

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818