„Chci prostě jen být s mámou.“ Slučování rodin se pro uprchlíky v Německu mění v závod s časem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Chci prostě jen být s mámou.“ Slučování rodin se pro uprchlíky v Německu mění v závod s časem

„Chci prostě jen být s mámou.“ Slučování rodin se pro uprchlíky v Německu mění v závod s časem

Běženci, kterým Německo udělilo takzvanou doplňkovou ochranu, se od tohoto týdne konečně dočkají – smějí za nimi dorazit i jejich rodiny. Na systém, který byl před víc než dvěma lety pozastaven, spoléhají desetitisíce běženců, pro mnohé ale rozhodnutí o opětovném slučování rodin přichází pozdě. Děti s rodiči v Německu, které během posledních dvou let dovršily plnoletosti, mají smůlu a hrozí, že budou muset za hranicemi zůstat samy.

To je případ 17leté Rihamy ze Sýrie. Její matce se podařilo dostat do Německa, Rihama spolu s otcem a dvěma sestrami ale zůstala v Libanonu, který jim poskytl dočasné útočiště. Žijí v potemnělém bytě o rozloze 30 metrů čtverečních, který opouštějí jen, pokud to je opravdu nezbytné. Venku jim totiž hrozí neustálé nebezpečí.

„Chci prostě jen být s mámou,“ říká pro německou televizi Deutsche Welle Rihama, jejíž matka žije na předměstí německého města Karlsruhe. Na to, aby se mohla s matkou vidět, čeká už déle než tři roky. Pokud se ale jejich žádost o sloučení v Německu nestihne vyřídit dříve, než jí bude 18 let, je velmi pravděpodobné, že se jen tak neuvidí.

Současná pravidla pro slučování rodin totiž platí pouze pro manžele a nezletilé děti. Snaha dostat se za matkou se tak pro Rihamu stává závod s časem. „Jsem vyděšená z toho, že tu zůstanu sama,“ říká dívka.

Možnost sjednocovat rodiny běženců v roce 2015 vyhlásila vláda CDU/CSU a SPD v čele s Angelou Merkelovou. Pro mnohé syrské uprchlíky, kteří utíkali před zuřící válkou, to byl jeden z důvodů, proč se rozhodli z uprchlických táborů v Libanonu, Turecku nebo Jordánsku na nebezpečnou cestu do Německa vydat. V roce 2016 byl ale systém pozastaven a rodiny zůstaly rozdělené.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018

Podobně to probíhalo i v případu Rihamy. Její matka Ftejm byla učitelkou v Damašku, když jí začaly chodit výhrůžky smrtí. Na seznam nepohodlných se dostala poté, co se účastnila protestu proti ukončení fungování její školy. Rozhodla se proto utéct.

„Neměli jsme dost peněz na to, abychom mohli všichni odejít,“ vysvětluje Ftejm důvod, proč utekla před výhrůžkami bez zbytku rodiny. Doufala navíc, že za ní rodina bude moct po šesti měsících přijet a žít s ní v Německu. Mezitím se však v zemi změnila azylová pravidla a slučování rodin bylo pozastaveno.

Otec Rihamy tak zůstal se třemi dětmi sám. „Žijeme v jednom ze zdravotně nejnebezpečnějších míst na světě,“ říká Ahad, který v Sýrii pracoval jako lékař. Jejich byt je obklopen množstvím odpadků, špinavou vodou a pochmurnou atmosféru zde umocňují stopy po kulkách ve zdech, které zde zbyly z minulých válek. Tohle není místo, kde by měly vyrůstat děti, stěžuje si Ahad.

„Jejich psychika trpí,“ říká při pohledu na vlastní děti Ahad. V nekonečném strachu žije hlavně nejstarší Rihama. „Mám strach jít ven,“ říká s tím, že obtěžování a sexuální násilí na dívkách tu je na denním pořádku.

„V naší kultuře žijeme pod dohledem rodičů i poté, co nám je 18,“ vysvětluje Rihama, která se podle mladší sestry už pokusila podřezat si zápěstí. Pokud bude muset v Libanonu zůstat sama bez sester a otce, pokusí se prý vzít si život znovu.

Pravidla pro slučování rodin, ze kterých jsou vyloučeny děti, které během zdlouhavých procesů dovršily plnoletosti, se i proto stávají terčem kritiky lidskoprávních organizací. V Německu se aktuálně chystají změny zákona, o těch se však bude hlasovat až poté, co Riham dovrší 18 let.

Podobně jako matka Rihamy čekají na sloučení tisíce dalších – podle německých zastupitelských úřadů v Jordánsku, Libanonu, Iráku a Turecku to je přes 30 tisíc lidí. Kompromis německé vlády však počet běženců, za kterými od 1. srpna mohou znovu přicházet jejich rodiny, omezuje na 1000 lidí měsíčně.

Vybrat tisícovku „šťastných“ je tak pro německé úřady vzhledem k počtu žádostí velmi komplikované. Mezi hlavní kritéria, která úřady berou v potaz, patří nejlepší zájem dětí, humanitární a zdravotní situace rodinných příslušníků nebo to, jak dlouho už žijí odděleni. Ve druhém sledu se hodnotí také integrační kritéria, jako je znalost němčiny nebo zaměstnatelnost žadatelů.

Matka Rihamy si je proto vědomá rizika, že se do síta nemusí její rodina vejít a může trvat další tři nebo čtyři roky, než se za ní její dcery s manželem dostanou. V takovém případě by však byla v ohrožení i její druhá nejstarší dcera, která dovrší 18 let za dva roky. Pokud se proto v nejbližší době nepřijmou nová pravidla, může se snaha dostat se do Německa stát závodem s časem i pro ni.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.