Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Chci prostě jen být s mámou.“ Slučování rodin se pro uprchlíky v Německu mění v závod s časem

„Chci prostě jen být s mámou.“ Slučování rodin se pro uprchlíky v Německu mění v závod s časem

Běženci, kterým Německo udělilo takzvanou doplňkovou ochranu, se od tohoto týdne konečně dočkají – smějí za nimi dorazit i jejich rodiny. Na systém, který byl před víc než dvěma lety pozastaven, spoléhají desetitisíce běženců, pro mnohé ale rozhodnutí o opětovném slučování rodin přichází pozdě. Děti s rodiči v Německu, které během posledních dvou let dovršily plnoletosti, mají smůlu a hrozí, že budou muset za hranicemi zůstat samy.

To je případ 17leté Rihamy ze Sýrie. Její matce se podařilo dostat do Německa, Rihama spolu s otcem a dvěma sestrami ale zůstala v Libanonu, který jim poskytl dočasné útočiště. Žijí v potemnělém bytě o rozloze 30 metrů čtverečních, který opouštějí jen, pokud to je opravdu nezbytné. Venku jim totiž hrozí neustálé nebezpečí.

„Chci prostě jen být s mámou,“ říká pro německou televizi Deutsche Welle Rihama, jejíž matka žije na předměstí německého města Karlsruhe. Na to, aby se mohla s matkou vidět, čeká už déle než tři roky. Pokud se ale jejich žádost o sloučení v Německu nestihne vyřídit dříve, než jí bude 18 let, je velmi pravděpodobné, že se jen tak neuvidí.

Současná pravidla pro slučování rodin totiž platí pouze pro manžele a nezletilé děti. Snaha dostat se za matkou se tak pro Rihamu stává závod s časem. „Jsem vyděšená z toho, že tu zůstanu sama,“ říká dívka.

Možnost sjednocovat rodiny běženců v roce 2015 vyhlásila vláda CDU/CSU a SPD v čele s Angelou Merkelovou. Pro mnohé syrské uprchlíky, kteří utíkali před zuřící válkou, to byl jeden z důvodů, proč se rozhodli z uprchlických táborů v Libanonu, Turecku nebo Jordánsku na nebezpečnou cestu do Německa vydat. V roce 2016 byl ale systém pozastaven a rodiny zůstaly rozdělené.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018

Podobně to probíhalo i v případu Rihamy. Její matka Ftejm byla učitelkou v Damašku, když jí začaly chodit výhrůžky smrtí. Na seznam nepohodlných se dostala poté, co se účastnila protestu proti ukončení fungování její školy. Rozhodla se proto utéct.

„Neměli jsme dost peněz na to, abychom mohli všichni odejít,“ vysvětluje Ftejm důvod, proč utekla před výhrůžkami bez zbytku rodiny. Doufala navíc, že za ní rodina bude moct po šesti měsících přijet a žít s ní v Německu. Mezitím se však v zemi změnila azylová pravidla a slučování rodin bylo pozastaveno.

Otec Rihamy tak zůstal se třemi dětmi sám. „Žijeme v jednom ze zdravotně nejnebezpečnějších míst na světě,“ říká Ahad, který v Sýrii pracoval jako lékař. Jejich byt je obklopen množstvím odpadků, špinavou vodou a pochmurnou atmosféru zde umocňují stopy po kulkách ve zdech, které zde zbyly z minulých válek. Tohle není místo, kde by měly vyrůstat děti, stěžuje si Ahad.

„Jejich psychika trpí,“ říká při pohledu na vlastní děti Ahad. V nekonečném strachu žije hlavně nejstarší Rihama. „Mám strach jít ven,“ říká s tím, že obtěžování a sexuální násilí na dívkách tu je na denním pořádku.

„V naší kultuře žijeme pod dohledem rodičů i poté, co nám je 18,“ vysvětluje Rihama, která se podle mladší sestry už pokusila podřezat si zápěstí. Pokud bude muset v Libanonu zůstat sama bez sester a otce, pokusí se prý vzít si život znovu.

Pravidla pro slučování rodin, ze kterých jsou vyloučeny děti, které během zdlouhavých procesů dovršily plnoletosti, se i proto stávají terčem kritiky lidskoprávních organizací. V Německu se aktuálně chystají změny zákona, o těch se však bude hlasovat až poté, co Riham dovrší 18 let.

Podobně jako matka Rihamy čekají na sloučení tisíce dalších – podle německých zastupitelských úřadů v Jordánsku, Libanonu, Iráku a Turecku to je přes 30 tisíc lidí. Kompromis německé vlády však počet běženců, za kterými od 1. srpna mohou znovu přicházet jejich rodiny, omezuje na 1000 lidí měsíčně.

Vybrat tisícovku „šťastných“ je tak pro německé úřady vzhledem k počtu žádostí velmi komplikované. Mezi hlavní kritéria, která úřady berou v potaz, patří nejlepší zájem dětí, humanitární a zdravotní situace rodinných příslušníků nebo to, jak dlouho už žijí odděleni. Ve druhém sledu se hodnotí také integrační kritéria, jako je znalost němčiny nebo zaměstnatelnost žadatelů.

Matka Rihamy si je proto vědomá rizika, že se do síta nemusí její rodina vejít a může trvat další tři nebo čtyři roky, než se za ní její dcery s manželem dostanou. V takovém případě by však byla v ohrožení i její druhá nejstarší dcera, která dovrší 18 let za dva roky. Pokud se proto v nejbližší době nepřijmou nová pravidla, může se snaha dostat se do Německa stát závodem s časem i pro ni.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1