Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Chtěl bych normálně žít, domů se už vrátit nemůžu,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ migrant čekající na azyl v Itálii

„Chtěl bych normálně žít, domů se už vrátit nemůžu,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ migrant čekající na azyl v Itálii

Velké tmavé oči a nesmělý úsměv. To je něco, co na Samuelovi upoutá snad každého. A pak také plynná italština, kterou se mladý Nigerijec pohodlně domluví. Už několik měsíců žije v provizorním bydlení v severoitalském městě Udine, které spravuje Červený kříž, a čeká, jak dopadne jeho odvolání. Italské úřady totiž jeho první žádost o azyl zamítly a Samuel nyní doufá, že jejich druhé rozhodnutí bude jiné. Podle pracovníků v objektu, kde žije spolu s dalšími asi čtyřmi desítkami žadateli o azyl převážně z Afriky, je zářným příkladem migranta, který je bezproblémový a který je ochoten se přizpůsobit. „Můžu dělat cokoliv, chci pouze slušně žít,“ říká Nigerijec, který se dostal do rukou obchodníků s bílým masem a utekl před nimi do Evropy. O tom, co se stalo, jaké jsou jeho šance na to, aby mohl v Evropě zůstat, a také o tom, jak tráví nekonečné dni v provizorním uprchlickém táboře v Itálii, se otevřeně rozpovídal v rozhovoru pro INFO.CZ.

Jak dlouho jsi v Udine?

Nyní to jsou čtyři měsíce.

Odkud jsi sem přišel?

Z Nigérie.

Jaký jsi měl k tomu důvod?

Nebylo mi tam dobře. Žilo se mi tam moc špatně.

Přišel jsi sám?

Ano, sám.

Můžeš nám popsat, proč ses rozhodl, že odejdeš?

Nebylo to mé rozhodnutí, že odejdu. V Nigérii jsem na místě, kde jsem pracoval, potkal dívku a chtěl jsem se s ní oženit. Řekla mi, že její rodiče žijí v Libyi a ona je v Nigérii sama. Jezdila je navštěvovat a pak se vracela za mnou. Jednou jsme se domluvili, že pojedu s ní, aby mne s nimi seznámila a začali jsme připravovat svatbu. Sedli jsme do auta a jeli. Když jsme dojeli na místo, kde jsme se měli potkat s jejími rodiči, tak mi řekla, že ten muž není její otec, ale strýc. Do toho přišli vojáci a řekli mi, ať jsem v klidu, že mají pro mne práci. Vůbec jsem nechápal, co se děje a proč mě tam chtějí držet. Já jsem navíc křesťan, zatímco oni byli muslimové. Na to mi pověděli, že mi časem narostou vousy a že změním náboženství.

Jak ses v ten moment cítil?

Dostal jsem obrovský strach z toho, co po mě chtěli. Bylo mi to všechno strašně divné a po nějaké době jsem začal přemýšlet, jestli to není nějaká léčka.

Kdy jsi pochopil, že šlo o past?

Když mě dovedli na trh a snažili se mě donutit, abych se oblékl do dlouhých šatů, které nosili oni. Viděl jsem tam několik lidí se stejnou barvou pleti, jako mám já. Zjistil jsem, že jsou to Ghaňané. Dal jsem se s nimi do řeči a ptal jsem se jich, co mám dělat. Oni mi řekli, že pokud nezměním náboženství, tak mě ti lidé mohou klidně zabít. Samozřejmě mi sebrali pas. Nemohl jsem nic dělat.

Měl jsi u sebe nějaké peníze? Co jsi chtěl dělat?

Měl jsem asi tři tisíce dolarů, které jsem měl připravené na svatbu. Ty jsem použil na útěk, když jsem je dal lidem, které jsem poprosil o pomoc. Ti mě odvezli ze Sabhá do Tripolisu, kde jsem zůstal tři týdny. Přemýšlel jsem, co budu dělat, jestli se mám vrátit do své země, nebo jet někam jinam. Nakonec jsem utekl a rozhodl se, že pojedu do Itálie. Převládl u mě strach, protože jsem věděl, že ti lidé, co mě chytili, vědí, kdo jsem a kde bydlím. To byl důvod, proč jsem odešel sem.

Jak ses dostal do Evropy?

Jel jsem na lodi, která přistála na Sicílii. Po vystoupení jsem požádal o azyl, ale nedostal jsem ho, protože mi bylo řečeno, že na něj nemám nárok. Zůstal jsem v Itálii rok a dva měsíce.

Co jsi po tu dobu dělal?

Byl jsem na několika místech v zemi a různě jsem chodil po ulicích. Nevěděl jsem, co mám dělat. Chtěl jsem si najít nějaké místo, kde bych se mohl uchytit a normálně žít.

Jak jsi přežíval bez práce?

Prosil jsem lidi, co chodili kolem, o peníze. Žebral jsem, abych měl vůbec něco k jídlu. Potkal jsem lidi, kteří chtěli, abych jim zaplatil za cestu do Německa. Loni v říjnu mne ale už na cestě kousek odtud zastavila policie a poslala mne sem do Udine. Nyní čekám, až mne přijme komise a rozhodne, co se mnou bude dál (Pokud italské úřady zamítnou první podanou žádost o azyl, migrant se může odvolat a požádat o něj znovu; pozn. red.).

Mluvíš velmi dobře italsky. Kde ses to naučil?

Už jsem tu byl v roce 2000 a pracoval jsem jako soustružník.

Pokud bys dostal mezinárodní ochranu v Itálii, chtěl bys v ní zůstat?

Ano, určitě.

A co bys dělal?

Chtěl bych dělat cokoliv, jakoukoliv užitečnou práci. Vím, že v dnešní době už to není tak jednoduché jako v roce 2000, protože se změnily podmínky. Ale můžu dělat opravdu cokoliv.

Nyní bydlíš spolu s dalšími žadateli o azyl v ubikacích, o které se v Udine stará Červený kříž. Jak trávíš den?

Mám postel, mám všechno, nestěžuju si.

A co děláš přes den?

Snažím se hledat nějakou práci a mluvím o tom s lidmi tady ve městě. Abych pořád neseděl doma, tak se snažím chodit někam ven. Dokud mne nezavolají na komisi, tak musím vydržet a být trpělivý.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1