Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Členské země EU schválily novelu směrnice o vysílání pracovníků

Členské země EU schválily novelu směrnice o vysílání pracovníků

Členské země Evropské unie dnes v Lucemburku schválily novelu směrnice o vysílání pracovníků. Česká republika a Slovensko dnes zároveň na schůzce připomněly ostatním státům slib, že situace pracovníků v mezinárodní automobilové dopravě má být, vzhledem ke specifickým podmínkám, řešena zvláštní právní úpravou v rámci takzvaného silničního balíčku.

Vyslaní pracovníci jsou zaměstnanci, které jejich zaměstnavatel vyslal do jiného členského státu EU za účelem dočasného výkonu práce. Vyslání nebude moci trvat déle než 12 měsíců, s možností prodloužení o dalších šest měsíců. Komise původně navrhovala 24 měsíců. Po překročení maximální lhůty se na vyslaného zaměstnance bude pohlížet jako na domácího.

Na změnách směrnice o pravidlech vysílání, především pokud jde o platové podmínky, trvala hlavně Francie. Deklarovaným cílem novely je zajistit spravedlivé mzdy a rovné podmínky pro vysílající i místní společnosti v hostitelské zemi při zachování volného pohybu služeb.

„My bychom rádi, aby si jádro členských zemí vzpomnělo na sliby, které dávaly při přijímání směrnice a při snaze o větší konsensus,“ poznamenal po schůzce náměstek českého ministra práce a sociálních věcí Petr Hůrka. Česko a další země ze středu a východu EU žádaly, aby byla otázka dopravy a dopravních společností řešena speciální právní úpravou a ČR nyní žádá, aby se o této normě v příslušných pracovních skupinách a mezi ministry dopravy skutečně jednalo.

Slovenský ministr práce Ján Richter na okraj jednání uvedl, že ČR a Slovensko dnes znovu ostatním zemím v této souvislosti připomněly jejich politický příslib. "Věřili jsme tomu, že se otázka vyjasní. Ale problém je v tom, že už jsou země, které toto opatření vyžadují. Tedy včetně minimální mzdy i pro tranzitní dopravu, bez ohledu na to, že směrnice v téhle části není dokončená," podotkl.

Evropský parlament o směrnici hlasoval na konci května. Nová pravidla budou muset země převést do svého práva do poloviny roku 2020.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744