Co dál s brexitem? Pokud parlament odmítne dohodu, nemusí být vůbec, tvrdí ministr | info.cz

Články odjinud

Co dál s brexitem? Pokud parlament odmítne dohodu, nemusí být vůbec, tvrdí ministr

Pokud britský parlament příští měsíc odmítne sjednanou dohodu o podmínkách odchodu země z Evropské unie, mohla by existovat zhruba 50procentní pravděpodobnost, že se brexit neuskuteční. Uvedl to podle agentury Reuters britský ministr obchodu Liam Fox v rozhovoru s listem The Sunday Times.

Britové se pro odchod své země z EU vyslovili v předloňském referendu, vystoupení Británie je plánováno na 29. března příštího roku. Britská premiérka Theresa Mayová s EU sjednala dohodu o podobě brexitu, stále však chybí souhlas britského parlamentu. Ten by měl v debatě o dohodě pokračovat 9. ledna.

Fox patří mezi přední zastánce odchodu Británie z EU. V rozhovoru s listem The Sunday Times nicméně uvedl, že v případě neschválení dohody si není jistý, zda by dal brexitu o moc větší šanci než „padesát na padesát“.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v rozhovoru s listem Welt am Sonntag upozornil, že Brusel se nesnaží za každou cenu udržet Británii v EU. „Bývá naznačováno, že naším cílem je udržet Spojené království v EU všemi možnými prostředky. To není naším záměrem. Chceme mít pouze jasno ohledně našich budoucích vztahů,“ prohlásil.

Juncker rovněž uvedl, že Evropská komise respektuje výsledky britského referenda. „Pracuji s předpokladem, že odejdou, protože tak se obyvatelé Spojeného království rozhodli,“ řekl.

Pokud britský parlament příští měsíc odmítne připravenou dohodu o podmínkách odchodu země z Evropské unie, skupina konzervativní a labouristických poslanců chce prosadit odklad brexitu, aby se Británie vyhnula opuštění evropského bloku bez dohody. Informoval o tom dnes list The Observer, nedělník deníku The Guardian. Datum vystoupení Británie z EU je nyní stanoveno na 29. března příštího roku. Dokument vypracovaný britskými a unijními vyjednavači začne britská Dolní sněmovna projednávat 7. ledna a hlasovat by o něm měla třetí lednový týden, napsal na svém webu list The Daily Telegraph.

O možnosti prosadit odklad brexitu, pokud vláda tento krok neučiní sama, spolu jednají zástupci konzervativců a labouristů už několik týdnů. Jako nejpozdější pravděpodobné datum odkladu uvádí The Observer červenec příštího roku. Tuto eventualitu probírali s vlivnými zástupci obou hlavních stran členové kabinetu Theresy Mayové a premiérka sama zvažuje scénáře, v nichž požádá Brusel o odklad, napsal britský nedělník.

„Probírali jsme to se členy vlády,“ uvedl jeden z vlivných konzervativních poslanců. „To, že se nyní musí možnost odkladu detailně zvážit, samozřejmě veřejně neřeknou. Chceme-li se vyhnout odchodu bez dohody a pokud premiérčina dohoda neuspěje, budeme muset požádat o zastavení hodin, čímž získáme čas na rozhodnutí, jakou cestou se vydat,“ dodal.

Konzervativní poslanec Dominic Grieve má za to, že odchod Británie z EU bude nutné odložit, i když parlament dohodu, kterou vyjednala Mayová, schválí. Zákonodárci by totiž neměli dostatek času na to, aby přijali všechny zákony nezbytné pro hladký průběh brexitu, myslí si Grieve. A pokud poslanci dohodu Mayové odmítnou, považuje odklad za "jistý".

„Jsem toho názoru, že pokud její dohoda neprojde, odklad bude nevyhnutelný, abychom získali čas a vyhnuli se odchodu bez dohody. A je tu také možnost, že se bude konat referendum, které by odklad umožnilo,“ řekl Grieve.

Jakýkoli pokus brexit oddálit ovšem podle listu The Observer patrně vzbudí nelibost zastánců důsledného rozchodu Británie s EU z Evropské výzkumné skupiny (ERG), které předsedá Jacob Rees-Mogg, jeden z hlavní odpůrců premiérky Mayové a její dohody.

Většina poslanců, napsal The Observer, se obává brexitu bez dohody a proto by odklad takového kroku podpořila.

Brusel dal jasně najevo, že odklad odchodu Británie z EU by zvážil, pokud k tomu bude dobrý důvod. Zdůraznil ale zároveň, že tato možnost neznamená nové kolo jednání a případné úpravy již připravené dohody. Evropská unie je také ochotna poskytnout Británii dodatečný čas na uspořádání referenda.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud