Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Czexit opět ve hře: Babiš chce vládnout sám, je schopný riskovat i potíže v zahraničí, říká expert

Czexit opět ve hře: Babiš chce vládnout sám, je schopný riskovat i potíže v zahraničí, říká expert

Nebezpečná otázka o možném uzákonění referenda, které by umožňovalo Čechům hlasovat o vystoupení z Evropské unie, se opět dostává do hry. Po krachu jednání hnutí ANO s ČSSD se na české politické scéně rýsuje menšinová vláda s podporou komunistů a krajně pravicové strany SPD, pro kterou je možnost vypsání referenda o czexitu naprosto zásadní. Přestože Babiš tvrdí, že umožnění takového hlasování nechce, stále hrozí to, že referendum za podporu Tomia Okamury vymění. Podle politologa Ladislava Mrklase je totiž jediným cílem Babiše neomezeně vládnout. „Podle mě je pro to schopen udělat leccos, včetně toho riskovat základní problémy v zahraničně politické orientaci země,“ říká pro INFO.CZ s tím, že v Bruselu budou šéfovi ANO spolupráci s dvěma extrémními subjekty často připomínat.

Nervozita kolem czexitu začala nabírat na obrátkách poté, co jednání mezi hnutím ANO a sociálními demokraty skončilo nezdarem a prezident Miloš Zeman na úterní schůzce Babišovi doporučil, aby se pokusil dohodnout vládu s KSČM a SPD. Krajně pravicové hnutí Tomia Okamury však jakoukoliv spolupráci od počátku podmiňuje právě referendem o vystoupení Česka z EU.

„Co se týče programu, jsme s ANO téměř domluveni až na jednu pro nás poměrně zásadní věc, a to je referendum o zahraničněpolitických smlouvách. Bez něho bychom do podpory jakékoliv vlády nešli,“ potvrdil pro Českou televizi místopředseda SPD Radim Fiala.

„Pro SPD je to pravděpodobně podmínka, bez níž bude jen těžko tolerovat nějakou vládu vedenou Andrejem Babišem. To je základní věc, kterou slíbila svým voličům – jednak prosazení referenda jako takového a jednak referendum o široké škále otázek včetně tak zásadních rozhodnutí, jako je vystoupení země z Evropské unie. Takže to pro ně může být skutečně ta nejzásadnější podmínka pro vyjednávání vůbec,“ říká pro INFO.CZ politolog CEVRO Institut Ladislav Mrklas.

Případný vznik menšinové vlády za podpory dvou extrémních subjektů pravolevého spektra tak pro Česko ukrývá obrovské nebezpečí – hrozí, že Babiš zahnaný do kouta může na podmínku SPD kývnout. „Jsem dlouhodobě přesvědčen o tom, že hlavním a jediným cílem Andreje Babiše je vládnout – sám a neomezeně. Chce vládnout jednobarevné vládě, ve které bude premiérem, veškeré personální záležitosti budou spadat do jeho kompetencí a všechny zásadní kroky vlády budou výhradně jeho rozhodnutím,“ tvrdí odborník.

„Podle mě je pro to schopen udělat leccos, včetně toho riskovat základní problémy v zahraničně politické orientaci země. Je samozřejmě otázka, jestli má uvnitř hnutí ANO Babiš takovou pozici, že si dokáže úplně všechno zajistit. To neumím vyhodnotit. Zatím se objevovaly signály, že se to možná některým členům hnutí nelíbí, je ale otázka, jestli je jejich síla taková, aby Andreje Babiše alespoň přibrzdili. Já si ale myslím, že taková síla spíš není,“ dodává Mrklas.

Zatímco například ministryně financí v demisi Alena Schillerová nebo pro místní rozvoj Klára Dostálová nemají s vládou podpořenou Okamurou problém, hnutí SPD kritizoval například bývalý ministr financí Ivan Pilný, ministr spravedlnosti Robert Pelikán ale i česká eurokomisařka Věra Jourová. „Pořád doufám, že to nenastane, a opravdu velice přemýšlím nad tím, co to bude znamenat pro mne,“ řekla České televizi Jourová s tím, že by takový krok měl dopad na obrázek Česka v Evropě.

To, že by kabinet opřený o hlasy komunistů a především krajně pravicové strany SPD vyslal do Bruselu velmi špatný signál, je bez debat. Česko by se tak mohlo přiblížit Maďarsku nebo Polsku, které jsou kvůli ohrožení vlády práva s Bruselem v otevřeném střetu. Proti Polsku Evropská komise dokonce spustila postup podle článku sedm lisabonské smlouvy, na jehož konci může zemi hrozit i pozastavení hlasovacích práv. Babiše, který se snaží v Bruselu působit jako proevropský politik, tak bude v případě vlády s podporou KSČM a SPD čekat těžké lavírování mezi dvěma stranami – Bruselem a partnery, o jejichž hlasy bude mít opřenou vládu.

„Andrej Babiš se bude nepochybně tvářit stále jako proevropský politik – koneckonců je to něco, co se mu hodí do krámu. Je potřeba si uvědomit pozadí jeho byznysu, jeho navázanost na evropské finance a podobně. To znamená, že nějakou velkou roztržku a problémy v komunikaci s Evropskou unií a unijními partnery riskovat nebude a naopak se bude snažit všechny uchlácholit, že se nic neděje, že je to vláda, kde má on jedinou mocenskou pozici, která je neohrozitelná,“ míní politolog.

„Na druhou stranu v zahraničí budou dobře vidět, jakým způsobem vláda vznikala, kdo jí vyjádřil důvěru nebo jí umožnil vyjádření důvěry, takže Babiš může něco říkat, ale na druhou stranu mu to budou velmi často připomínat. Nehledě na to, že v okamžiku, kdy by pak došlo na lámání chleba třeba právě v otázce referenda o vystoupení z EU, tak už není žádná úhybná cesta. Tam už by se dostal do pozice toho, kdo referendum způsobil,“ dodává Mrklas.

Spoluprací s SPD a KSČM se tak Babiš dostává na tenký led, a pokud se stranami na okraji pravolevého spektra skutečně domluví, může mít podle některých expertů potíže i při rozhodování o zahraniční politice – zatímco SPD tlačí na referendum o vystoupení z EU, komunisté jsou známí pro své dalekosáhlé výhrady vůči NATO. Podle Mrklase však Babiš bude mít při tvorbě zahraniční politiky volnou cestu.

„Zahraniční politika není pro voliče ani jedné z těchto dvou stran něco, co by je zajímalo a strany by to musely s nimi nějak zásadně řešit. Navíc oni v té vládě nebudou, to bude vláda Andreje Babiše, takže se ten problém podle mě přeceňuje,“ říká Mrklas s tím, že to, zda bude Babišova vláda víc nebo míň proevropská, nebo proruská, je jejich voličům víceméně jedno. „Myslím si, že Andrej Babiš to bude hrát na všechny strany a velmi šikovně,“ tvrdí politolog.

Pokud se tak Okamurovi podaří referendum o mezinárodních otázkách prosadit, má podle Mrklase vyhráno a o další vývoj zahraniční politiky se už tolik zajímat nebude. „Pokud Tomio Okamura prosadí obecné referendum, už podle mě nemusí prosadit vůbec nic. Jeho voliči jsou tak nastavení, že je to pro ně zásadní bod, a s tím si Okamura vystačí do konce volebního období. U komunistů to může být složitější – tam přeci jen není pouze jedno takto dominantní téma,“ dodává.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1