Dlouhý odklad brexitu? Šéf Evropské rady Tusk vyzve sedmadvacítku, aby Britům vyšla vstříc | info.cz

Články odjinud

Dlouhý odklad brexitu? Šéf Evropské rady Tusk vyzve sedmadvacítku, aby Britům vyšla vstříc

Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzve před nadcházejícím summitem v Bruselu prezidenty a premiéry zemí evropské sedmadvacítky, aby byli otevřeni možnosti "dlouhého" odložení brexitu, pokud o to Britové požádají. Tusk to napsal na twitteru. Dolní sněmovna britského parlamentu bude o možnosti odložit brexit hlasovat dnes večer.

"Během svých konzultací před summitem Evropské rady budu apelovat na EU27, aby byla otevřená dlouhému odkladu, pokud to Spojené království uzná za nutné, aby mohlo přehodnotit svou brexitovou strategii a vybudovat na ní shodu," napsal Tusk. Summit EU se bude konat příští týden ve čtvrtek a v pátek.

Dolní sněmovna britského parlamentu by dnes měla zakončit třídenní sérii hlasování rozhodnutím, zda odchod z Evropské unie odložit. Nyní je termín brexitu stanoven na 29. března. Hlasovat by se mělo o odkladu do 30. června. Pokud Londýn nakonec o odklad požádá, musí s tím souhlasit všech zbylých 27 členských zemí EU včetně Česka.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček v Bruselu novinářům připomněl, že konkrétní žádost o odklad odchodu Británie z EU zatím není na stole. "Já očekávám, že britská strana musí nyní velmi rychle rozhodnout, že o odklad zažádá," poznamenal. Finální rozhodnutí bude na jednání summitu EU za týden.

Tuska ještě před začátkem summitu čeká série rozhovorů s premiéry či prezidenty členských zemí. Zahájí ji už v pátek setkáním s nizozemským premiérem Markem Ruttem. V pondělí odcestuje nejprve za kancléřkou Angelou Merkelovou do Berlína a pak do Paříže za prezidentem Emmanuelem Macronem. Právě přístup Německa a Francie bude přitom na summitu významný, jejich pohledy na další postup okolo brexitu se zatím liší. V úterý pak bude Tusk mluvit v Dublinu s tamním šéfem vlády Leem Varadkarem a poté, v Bruselu, se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou. Slovensko ale bude na summitu o dva dny později zastupovat předseda vlády.

Petříček předpokládá, že takové žádosti by ostatní členské státy nejspíš vyhověly, Česko zásadně proti nebude. "Chceme hledat cestu, jak k vystoupení Británie dojde na základě dohody," uvedl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud