Do Budapešti se stěhuje moskevská investiční banka. Otevřelo se Maďarsko trojskému koni?

Postsovětská Mezinárodní investiční banka, která bývá spojovaná s režimem ruského prezidenta Vladimíra Putina, v polovině roku přestěhuje svoji centrálu do Budapešti. Jak se již dříve oznámený termín blíží, vychází najevo, že Maďarsko bance nabídlo nadstandardní podmínky – bude zcela osvobozena od státního dohledu a její zaměstnanci budou disponovat diplomatickou imunitou. A to vyvolává očekávané kontroverze.

Maďarský premiér Viktor Orbán platí za předního spojence Vladimira Putina v Evropské unii a Rusko těchto konexí opakovaně využívá. Koncem ledna se Orbán sešel s předsedou představenstva ruské Mezinárodní investiční banky (International Investment Bank - IIB) Nikolajem Kosovem. Společně završili jednání o přesunu ústředí banky z Moskvy do Budapešti, přičemž dohodu o přestěhování krátce poté podepsal maďarský ministr financí Mihály Varga. 14. března letošního roku vše potvrdil parlament.

Mezinárodní investiční banka

Vznikla v roce 1970. Po rozpadu Sovětského svazu a útlumu v roce 2013 obnovila činnost a dodnes v ní drží minoritní podíl i Česko a Slovensko jako nástupnické státy Československa, které bylo původním podílníkem. Nejvyšší podíl 46,03 % drží Rusko, 12,95 % náleží Bulharsku a 12,27 % Maďarsku. Minoritními akcionáři jsou ještě Rumunsko, Kuba, Mongolsko a Vietnam.

Mezinárodní investiční banka vznikla v roce 1970. Činnost v nové podobě obnovila v roce 2013 a zahájila tak etapu, ve které je považovaná za součást aparátu prezidenta Vladimíra Putina, přičemž je oficiálně registrovaná jako orgán státní správy a je takto vymezená i v zákoně. Za sovětské éry banka opakovaně sloužila KGB jako krytí.

S ohledem na tuto minulost aktuální přesun vyvolává kritiku a zaznívají obavy, že se z Orbánovy strany jedná o otevírání dveří ruskému trojskému koni. Premiérovy argumenty, že banka je vlastně celou dobu částečně maďarská, jsou podle oponentů zcela liché. Navzdory tomu, že Maďarsko drží třetí největší podíl, dosud čerpalo z finančních prostředků nejméně a dokonce i Mongolsko s Vietnamem z členství profitovaly víc. Zatímco se v Maďarsku proti přesunu IIB konaly opoziční protesty, představitelé banky kritiku odmítají.

Přesun vítají i akcionáři včetně Česka. „O jiných destinacích se neuvažovalo, Budapešť je vyhovující i z hlediska její polohy v rámci evropských členských zemí MIB,“ řekl k tomu v únoru pro deník E15 mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík. 'Evropský status' banky podle něj pomůže změnit přístup investorů a ratingových agentur.

sinfin.digital