Články odjinud

Do čela zakládající země EU poprvé míří protiunijní populisté. Itálii i Brusel čekají těžké časy

Do čela zakládající země EU poprvé míří protiunijní populisté. Itálii i Brusel čekají těžké časy

Frustrovaní italští voliči v březnu rozhodli a tady je výsledek – vlády třetí nejsilnější ekonomiky eurozóny se s největší pravděpodobností ujme koalice protestního Hnutí pěti hvězd a protiimigrační Ligy. Do čela jedné ze zakládajících zemí unie tak poprvé v historii míří euroskeptická vláda populistů, která může minimálně z pohledu některých „nadělat paseku“. Jiná šance, jak se vyhnout předčasným volbám, ale v současnosti není.

Ještě v roce 2013 získala separatistická Liga severu pouhá čtyři procenta hlasů, hlavním překvapením tehdejších parlamentních voleb se stal úspěch populistického Hnutí pěti hvězd (M5S) s komikem Beppem Grillem v čele. Od té doby se ale mnohé změnilo.

Z regionální Ligy severu se stala celonárodní krajně pravicová strana s výraznou protiimigrační a euroskeptickou rétorikou a otěže nad vedením M5S převzal Luigi Di Maio, který se bezútěšně snažil voliče přesvědčit, že je jeho hnutí důvěryhodné a je ochotné po volbách jednat o koalici, což v minulosti striktně zavrhovalo.

Sliby šéfa M5S i Ligy Mattea Salviniho, který se kromě protiimigrační rétoriky zaměřil i na drobné podnikatele, jimž sliboval snížení daní, na frustrované voliče zafungovaly. A zatímco Liga získala hlasy především na severu, Hnutí pěti hvězd přilákalo voliče hlavně na jihu, který dlouhodobě sužuje vysoká nezaměstnanost. „Z Itálie, jedné z nejvíce proevropských zemí, se stal euromorous a euroskeptik,“ komentoval výsledek voleb politolog Marc Lazar pro deník Le Monde.

Právě tyto dvě strany se nyní snaží sestavit novou italskou vládu, která nemá v historii země obdoby. Italská společnost ale zůstává rozpolcená – zatímco jedni si vládu přejí, druzí z ní mají obavy. Předčasné volby ale nikdo nechce.

„Rozpaky samozřejmě jsou. Voliči Hnutí pěti hvězd a Ligy si jejich vládu přejí, to je asi polovina Itálie. Ale ti druzí mají od počátku velké pochybnosti a v tomto okamžiku začínají mít pochyby i přímo voliči těchto dvou stran, protože od voleb uplynulo 70 dní. Dva hlavní představitelé Luigi di Maio a Matteo Salvini ale neustále vyjednávají a je vidět, že jsou mezi nimi problémy. Takže v tomto okamžiku existují obavy prakticky v celé Itálii,“ popisuje pro INFO.CZ rozpoložení italské společnosti český novinář působící v Itálii Josef Kašpar.

Hlavním kamenem úrazu pro sestavení nové vláda bude otázka financí. Obě strany totiž voličům naslibovaly téměř nemožné a bude velký rozdíl v tom, co by chtěly a co budou moct udělat.

„Obě strany zvítězily, protože učinily velké sliby – například Liga slíbila rovnou daň, velice přísnou politiku proti imigraci a také zvýšení bezpečnosti. Na druhé straně Hnutí pěti hvězd slíbilo zajištěný minimální příjem. Problém je, že to bude něco stát – někdo říká 80 miliard eur, někdo víc a někdo zase míň. Ty peníze ale musí někde najít a je problém, že Itálie má jak známo velký státní dluh a veškerá hospodářská a finanční opatření, která se v Itálii provádějí, jsou pod přísným dohledem Evropské centrální banky a Bruselu,“ vysvětluje Kašpar.

Právě kvůli podobě rozpočtu se nová italská vláda zřejmě dostane s Bruselem do křížku, rozhodně to ale není jediná oblast, která vyvolává v centru unijních institucí obavy. Jak podotýká server Politico, „jednou z prvních obětí vlády M5S a Ligy by mohla být unijní politika protiruských sankcí“. Vazby mezi Ligou a Ruskem jsou totiž velmi těsné a její šéf Matteo Salvini se v dubnu nechal slyšet, že hodlá zrušit „absurdní sankce, které způsobují nevyčíslitelnou škodu italské politice“.

Změn by se mohla dočkat také italská migrační politika. Hnutí pěti hvězd i Liga totiž požadují omezit počet migrantů, kteří do země připlouvají z libyjských břehů – s tím začala už dosavadní vláda a dá se čekat, že M5S a Liga budou v tomto kurzu nejen pokračovat, ale že ještě přitvrdí.

„O změnu migrační politiky usiluje bezpochyby Liga, která by chtěla velice radikálně zastavit příliv migrantů ze severní Afriky, Matteo Salvini navíc řekl, že chce z Itálie poslat pryč 600 tisíc nelegálních migrantů. Otázkou je, jak to provést. Bezpochyby se dá čekat, že pokud se kabinet ustaví, bude mít mnohem tvrdší postoj než dosavadní vlády, ale do jaké míry se bude moct dodržet to, co strana hlásila, je ve hvězdách,“ uvádí novinář působící v Itálii.

S populistickými stranami, které razí tvrdou protiimigrační antibruselskou rétoriku má v posledních letech bohaté zkušenosti řada evropských zemí – ať už to je Alternativa pro Německo ve Spolkové republice nebo Strana pro svobodu Geerta Wilderse v Nizozemsku, které se ale na vládě nepodílí. Jisté podobnosti má italská liga také s českou SPD Tomia Okamury, která se už do vlády málem dostala, podle Kašpara však Liga stále není tak radikální.

„Liga říká, že nemá nic proti těm, co jsou v Itálii legálně, pracují, odvádí daně a posílají děti do školy. Itálie totiž jistý počet migrantů potřebuje, takže v tomto si myslím, že je rozdíl oproti politice Tomia Okamury. To, proti čemu Liga ostře horuje, je příliv nelegálních migrantů, kteří nemají žádnou práci, stojí stát peníze a stávají se obětí obchodníků s drogami a podobně. Ale například v továrnách v severní Itálii nebo při sklizni ovoce a rajčat v jižní Itálii je známo, že bez migrantů by se národní hospodářství neobešlo,“ vysvětluje novinář.

Evropskou unii s Itálií v čele s vládou M5S a Ligy tak čeká při nejmenším velmi zajímavé období, kdy se Brusel bude muset připravit, že z Říma uslyší ostrou protiunijní rétoriku. I když ji obě strany v poslední době hodně zmírnily. V minulosti například tvrdily, že za ekonomickými problémy země stojí společná měna euro, a chtěly proto vypsat referendum o vystoupení z eurozóny. Salivniho Liga navíc ještě před volbami hrozila, že pokud se v unii nezmění fiskální a imigrační politika, měl by nastat takzvaný italexit, tedy odchod země z Evropské unie.

Dnes ale vypsání referenda o členství v Itálii na pořadu dne není. „Na rozdíl od české politiky v Itálii nikdo seriózně o odchodu z Evropské unie neuvažuje,“ říká Kašpar. Podle odborníka na italskou politiku Martina Mejstříka se tak dá čekat, že Itálie „přestane být bezproblémovou zemí“, která se s ostatními velkými státy EU, jako je Německo nebo Francie, vždy dohodla. Radikální změny v přístupu k unii ale podle něj nehrozí, obě strany si totiž důležitost EU uvědomují.

„Nyní se dá čekat, že budou odbojnější a že se vládní strany budou minimálně rétoricky snažit prosadit to, co měly před volbami v programu,“ řekl v nedávném rozhovoru pro INFO.CZ Mejstřík. Ať už ale bude protievropská politika nové italské vlády sebemírnější, sestavení kabinetu M5S a Ligy rozhodně podpoří ostatní populistické síly napříč unií.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818