Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Česka míří vlivný unijní vyjednavač o brexitu Barnier, mluvit bude s Babišem a Stropnickým

Do Česka míří vlivný unijní vyjednavač o brexitu Barnier, mluvit bude s Babišem a Stropnickým

Aktuální stav jednání, která probíhají mezi EU a odcházejícím Spojeným královstvím, přijede do Česka tento čtvrtek zkonzultovat hlavní vyjednavač Evropské komise Michel Barnier. Podle informací redakce by se měl setkat s premiérem v demisi Andrejem Babišem a ministrem zahraničí v demisi Martinem Stropnickým. Kromě toho zamíří i do mladoboleslavské Škodovky.

Evropská unie a Spojené království dělí od „rozvodu“ bezmála dvanáct měsíců. Uplynulý rok se nesl ve znamení komplikovaných jednání, která zatím nepřinesla žádný finální výsledek. I přesto, že jsou nyní diplomaté optimističtější, rozhovory o brexitu mohou stále zkrachovat.

O tom, v jaké fázi se řízený britský odchod z EU nyní nachází a co představuje největší překážky v uzavření dohody, přijede do Česka informovat hlavní vyjednavač Evropské komise Michel Barnier. Stát by se tak mělo už tento čtvrtek (12. dubna) a jeho program bude nabitý.

Unijního vyjednavače čeká setkání s premiérem v demisi Andrejem Babišem a sejde se také s ministrem zahraničí Martinem Stropnickým a ministrem průmyslu a obchodu v demisi Tomášem Hünerem. Očekáván je dále v parlamentu, kde bude hovořit s českými poslanci a senátory. Podle informací Zastoupení Evropské komise v ČR Barnier později navštíví Agenturu pro evropský globální družicový navigační systém (GSA) a podnik Škoda Auto v Mladé Boleslavi.

Michel Barnier je bývalý francouzský premiér a evropský komisař pro jednotný trh z let 2010-2014. Hlavním vyjednavačem Evropské komise pro brexit se stal v roce 2016 a mnoho britských médií to tehdy komentovalo slovy, že jde o provokaci ze strany šéfa Evropské komise Jean-Clauda Junckera. Barnier si totiž znelíbil londýnskou City kvůli regulacím, které zvládl prosadit v reakci na finanční krizi z roku 2008.

Barnier se v minulosti neúspěšně pokoušel o to, aby ho Evropská lidová strana jmenovala tzv. Spitzenkandidátem, který by se v evropských volbách v roce 2014 ucházel o post šéfa Evropské komise. To se nakonec nestalo, protože nominaci tehdy získal Jean-Claude Juncker, za kterého se postavila například německá kancléřka Angela Merkelová. Další šance by mohla přijít už příští rok, kdy v květnu proběhnou další volby do Evropského parlamentu.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1