Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Řecka míří více migrantů. Kvóty nejsou řešením, opakuje Česko

Do Řecka míří více migrantů. Kvóty nejsou řešením, opakuje Česko

Řecké ostrovy čelí rostoucímu počtu migrantů, kteří sem opět přicházejí z Turecka. Podobná situace panuje také na řecko-turecké pozemní hranici, kterou podle údajů Evropské komise překročilo od začátku roku devětkrát více osob než loni. Česko chce i proto pokračovat v debatě o reformě unijního azylového systému, která nyní probíhá mezi státy a institucemi EU. Změny ale musí být komplexní a je nutné zapracovat také na obnovení důvěry veřejnosti, kterou unie jako celek při hledání řešení migrační krize v roce 2015 ztratila. Zaznělo to na diskusi věnované výzvám EU, která dnes probíhá v Praze.

„Abych byla upřímná, situace není vyřešená a je pořád velmi křehká,“ řekla na mezinárodní konferenci, kterou v hlavním městě uspořádal Institut pro politiku a společnost, ředitelka Odboru azylové a migrační politiky na ministerstvu vnitra Pavla Novotná. I z tohoto důvodu je podle ní důležité, aby EU pokročila v diskusích o reformě společného azylového systému, kterou nyní vedou členské státy a unijní instituce. Debata o změnách ve společné azylové politice EU odstartovala v reakci na migrační krizi, kterou v Evropě způsobil nekontrolovaný příliv uprchlíků a ekonomických migrantů v roce 2015. Shodu se zatím najít nepodařilo.

„Musíme kompletně změnit systém. Ne tedy pouze azylovou politiku, ale i ochranu vnějších hranic unie, Schengen, politiku návratů, vízovou politiku, rozvojovou politiku unie, a dále také krizové mechanismy a v neposlední řadě i financování,“ uvedla Novotná.

Základním sporem všech diskusí o podobě reformy je možnost zavedení povinného přebírání migrantů jinými státy (tzv. kvóty), pokud by se některý člen EU ocitl v podobné krizi, jako v minulosti například Itálie nebo Řecko. Česko spolu s dalšími zeměmi, které se nacházejí ve střední Evropě a migranti k jejich hranicím nepřicházejí, tzv. povinné kvóty dlouhodobě odmítá. Argumentuje tím, že se ukázalo, že nefungují. Novotná v této souvislosti zdůraznila, že Česko si kvůli tomu vysloužilo mezi ostatními státy nálepku země, která není solidární. „Tak to není. Ano, jsme proti kvótám, ale nikdy jsme nijak nezpochybňovali diskusi o mechanismech solidarity. Jako země jsme aktivní v celé řadě aspektů, jak pomáhat uprchlíkům,“ dodala s tím, že i to je forma solidarity.

Migrace přes Středozemní mořeMigrace přes Středozemní mořeautor: Info.cz

Česko zdůrazňuje lepší ochranu vnější hranice EU, a posílá proto finanční pomoc přímo do zasažených států. Vysílá také policisty, kteří v cizině pomáhají s ostrahou hranice, dohlížejí na pořádek, dělají bezpečnostní prohlídky nebo kontrolují dopravní prostředky. Češi působí v neposlední řadě i v evropské agentuře Frontex, kam spadá pobřežní a pohraniční stráž.

To při diskusi ocenil řecký velvyslanec v ČR Efthymius Efthymiades. Na druhou stranu Řecko patří k zemím, které byly migrační krizí v roce 2015 zasaženy nejvíce, a podobně jako Itálie (vznikající vláda populistů chce na evropské úrovni prosadit přebírání uprchlíků jinými státy EU) volá tom, aby se všechny země EU podílely na řešení spravedlivě a nenechávaly největší tlak pouze na státy v nárazníkovém pásu. „Nesmíme to nechávat pouze na zemích na vnější hranici,“ řekl Efthymiades.

Uprchlíci se do Řecka opět vracejí

Podle posledních statistik, které minulý týden zveřejnila Evropská komise, příliv migrantů z Turecka mířící především na řecké ostrovy v poslední době zesílil. I přesto, že se počet příchozích z Turecka výrazně snížil po uzavření dohody mezi EU a Ankarou, od letošního března připlulo na řecké ostrovy už téměř 9 350 osob. Podobná situace je i na pozemní hranici, kam v letošním roce přišlo už více než 6 100 migrantů, což je devětkrát více než ve stejném období v roce 2017.

Unijní instituce dlouhodobě znervózňují i podmínky, které panují v řeckých záchytných táborech, a také příliš pomalá azylová řízení. Výsledkem je to, že se nedaří vracet lidi, u kterých se ukáže, že nemají nárok na poskytnutí azylu v EU. „Návratová politika nefunguje také proto, že narážíme na technické problémy v zemích původu migrantů,“ uvedl na diskusi řecký velvyslanec.

Z materiálů Komise lze vyčíst, že v roce 2017 se povedlo vrátit jen 36,6 % migrantů, kteří nemají právo pobývat v EU. Členským státům v tom nově pomáhá Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž, která v roce 2018 pomohla uspořádat zatím jen 111 návratových operací, což je podle Bruselu výrazně pod její možnou kapacitou.

Novotná i Efthymiades jsou přesvědčeni, že migrační krize v roce 2015 zničila důvěru veřejnosti ve schopnost unie řešit problém společně. „Naším cílem by nyní mělo být tuto důvěru obnovit,“ uvedla Novotná.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1