Články odjinud

„Dohoda o volném obchodu je jediná možnost,“ řekl Tusk. Budoucí uspořádání vzájemný obchod zkomplikuje

„Dohoda o volném obchodu je jediná možnost,“ řekl Tusk. Budoucí uspořádání vzájemný obchod zkomplikuje

Šéf Evropské rady Donald Tusk dnes řekl, že dohoda o volném obchodu je jediná možnost, jak by po brexitu mohly vypadat obchodní vztahy mezi EU a Londýnem. Tusk ale dal zároveň najevo, že budoucí dohoda vzájemný obchod neusnadní, ale bude tomu naopak.

Kvůli brexitu se budeme navzájem vzdalovat, řekl Tusk na společné tiskové konferenci s lucemburským premiérem Xavierem Bettelem. Ve skutečnosti to bude první dohoda o volném obchodu v dějinách, která ekonomické svazky rozvolní, místo aby je utužila, dodal Tusk.

Připomněl, že britská premiérka Theresa Mayová minulý týden potvrdila, že země nechce setrvat v jednotném trhu ani v celní unii. Jedinou možností je tak podle Tuska dohoda o volném obchodu, podobná té, jakou unie uzavřela s Kanadou.

Budoucí obchodní uspořádání podle něj vzájemný obchod v žádném případě neusnadní, ale zkomplikuje a bude pro nás všechny dražší.

Tusk v Lucemburku představil návrh textu, se kterým chce Brusel vstoupit do jednání o podobě budoucích vztahů s Británií, včetně těch obchodních. Tyto rozhovory dosud oficiálně nezačaly. Diskuse s Londýnem se zatím týkaly pouze přípravy "rozvodové" dohody, jejímiž stěžejními body jsou účet za brexit, práva občanů EU v Británii po brexitu a režim na hranici mezi Irskem a Severním Irskem.

Text Tuskova návrhu musejí schválit na březnovém summitu EU v Bruselu představitelé sedmadvacítky. Až poté se z něj stane oficiální pozice EU.

Kdy nastane brexit a jaké bude mít dopady? Čtěte zde>>>

 

Články odjinud